Amasya’da Gezilecek Yerler


Amasya’da gezilecek yerler yazımda, Karadeniz’in en sık ziyaretçi alan şehirlerinden biri olan Amasya’da mutlaka gezilip görülmesi gereken destinasyonları paylaştım.


Karadeniz Bölgesi’nde Venedik’i andıran bir şehir görmek isterseniz, Amasya’nın tam da size göre olduğunu söyleyebilirim. Çünkü şehir Yeşilırmak’ın hemen kenarına kurulmuş. Ve tam ırmağın kenarına dizilen Yalıboyu Evleriyle işini iyi bilen bir ressamın fırçasından fırlamış gibi.

Katolik Çağ’ın da izlerini taşıyan şehir, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Ayrıca Amasya oldukça sessiz, sakin bir şehir olduğu içinde adeta insanın ruhunu sakinleştiren kentlerden. Anlayacağınız siz de huzurlu, sakin aynı zamanda da tarihin derin izlerine şahit olabileceğiniz bir şehir görmek isterseniz Amasya’yı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İçindekiler:

Amasya’da Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Amasya’da gezilecek yerler haritasının ekran görüntüsünü paylaştım. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

Amasya'da gezilecek yerler haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Amasya’da Gezilecek Yerler Listesi-Amasya’da Görmeniz Gereken 13 Yer

Amasya’da gezilecek yerleri 13 başlık altında toparladım. Amasya büyük şehirlerimizden biri olmadığı için gezilecek yerleri de öyle upuzun bir liste olacak kadar fazla değil. Hatta bir günde bile gezilip görülecek yerleri bitirebilirsiniz. Ancak Amasya gezinizin sizi çok huzurlu hissettireceğini ve özellikle tarihi yerler ve doğal güzellikler karşısında hayran hayran bırakacağını düşünüyorum. Bu yüzden siz de hazırsanız listemize başlayalım!

1-Yalıboyu Evleri

Amasya denilince sanırım akla ilk gelen Yalıboyu evleri oluyor. İki üç katlı evlerin sıra sıra sıralandığı tarihi evler, hemen Yeşilırmak’ın kenarında da bulunduğu için adeta tablo gibi bir manzara ortaya çıkarıyor.

Bu tarihi evlerin mimarileri gerçekten de görülesi. Çünkü tarihin izlerini taşıyan çizgileri bozulmamaya çalışılarak sıklıkla restore ediliyor. Evlerin çoğunda ahşap malzeme kullanıldığı için de oldukça ilgi çekiyor.

2-Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Yalıboyu Evleri’nin adeta Amasya’nın simgesi olduğundan bahsettim. Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları da nehrin hemen kenarında ve Yalıboyu Evleri’nin de hemen arka kısmında bulunuyor.

Kocaman hayalıkların oyma yapılarak şekillendirildiği kaya mezarlıkları Helenistik dönemin krallarının mezarları olarak karşımıza çıkıyor. Bu mezarlara çıkıp muhteşem manzaraya hayran hayran bakmak için maalesef birazcık yorucu bir yolculuk yapmak gerekiyor. 

Ancak basamakları çıkıp tepeye kadar tırmandığınızda gördükleriniz karşısında bütün yorgunluğunuz gideceğini düşünüyorum.

3-Amasya Kalesi

Amasya kalesi

Amasya’da gezilecek yerler listesinde neresi olmazsa olmaz derseniz, Amasya Kalesi’ni söyleyebilirim. Çünkü kale konumu itibariyle Amasya’yı sanki hemen ayaklarınızın altında gibi göreceğiniz manzaraya sahip.

Tabii kaleye sadece manzara için çıkın demiyorum. Kalenin içerisinde ve dış mimarisinde göreceğiniz tarihi özellikler de oldukça ilgi çekici. Osmanlı döneminden, Eski Tunç Çağından birçok kalıntıyla Amasya Kalesinde karşılaşabiliyorsunuz.

4-II. Bayezid Külliyesi

II. Bayezid Külliyesi de Amasya gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yerler arasında. Öyle ki burası gerçekten de Amasya’nın simgesi haline gelmiş tarihi yerlerdenç

Yeşilırmak’ın hemen kıyısında bulunan bu tarihi eseri, tahmin edeceğiniz gibi II. Bayezid yaptırmış. Özellikle de el işlemeleriyle göz dolduran külliyenin hemen yanında cami de bulunuyor.

5-Hazeranlar Konağı

Hazeranlar konağı

Yalıboyu Evlerinin Amasya için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Peki birde bu evlerin içini görmek istemez misiniz? Hazeranlar Konağı bu tarihi evlerden biri olduğu için içini gezip kısa bir tarihi yolculuğa çıkma fırsatı yakalıyorsunuz.

Hem dış mimarisi hem de içinde bulunan eşyalar ve atmosferiyle insana Safranbolu Evlerini anımsatan Hazeranlar konağı şu anda Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor. Böylelikle de hem Amasya’nın kültürünü daha yakından göreceğiniz hem de evlerine yakından şahit olacağınız bir gezi rotası oluşmuş oluyor.

6-Amasya Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzelerini gezip tarihin izlerine çok daha yakından şahit olmak isteyenlerdenseniz Amasya Arkeoloji müzesini, Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Çünkü burada sikkelerden tutun da amforalara kadar, roma döneminden eselerde dahil olmak üzere birçok kalıntı bulunuyor.

Ayrıca müzenin içerisinde kendinizi apayrı bir dünyaya geçmiş gibi hissedeceğiniz sancaklar, lahitler de bulunuyor. Anlayacağınız renkli ve bir o kadar da tarihle iç içe bir gezi sizi bekliyor.

7-Borabay Gölü

Borabay gölü

Amasya’da gezilecek yerler listemin doğal güzelliklerinden biri olan Borabay Gölü, Aynalı Göl adıyla da biliniyor. Göl, Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunuyor. Yeşilin her tonuna hakim manzarasıyla ön plana çıkan Borabay Göl’ü kamp içinde uygun yerlerden. Yani kamp yapmayı da seven bir ruhunuz varsa listenize burayı eklemenizi tavsiye ederim.

8-Yedikuğular Kuş Cenneti

Yedi Kır Barajı etrafında bulunan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya gezinizi şenlendirecek destinasyonlardan biri. 34 çeşit kuş çeşidinin bulunduğu bu yerde, kuğu, angut gibi birçok kuş çeşidini bir arada görebileceksiniz.

Ayrıca göl çevresinde bulunan yürüyüş parkurunda temiz havanın tadını çıkarıp uzun yürüyüşlere çıkmak da en güzel seçenekler arasında. Bölgede sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için piknik yapma seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

9-Aynalı Mağara

Aynalı Mağara, Amasya’nın Ziyaret adı verilmiş olan bir kasabasında bulunuyor. Mağaranın aynalı adını almasının sebebi ise güneş ışığı vurduğunda parıl parıl parlaması. Ayrıca mağara farklı hikayelerinde baş kahramanı olmayı başarmış.

Bu mağara İçerisinde İsa ve 12 Havarisinin figüleri de bulunuyor. 

10-Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak’ın türkiye’nin en büyük ırmaklarından biri olduğunu sanırım hepimiz biliyoruzdur. Bu sebeple de inanılmaz bir canlı çeşitliliğine sahip olan ırmak, kuşların göç ettikleri zamanlarda çeşit çeşit kuşlar için en büyük habitat alanlarından biridir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti içinde bulundurdu 352 çeşit kuş ile doğaya özellikle de kuşlara ilgi duyan gezginler için mutlaka Amasya gezi rehberine eklenmesi gereken yerler arasında.

11-Şehzadeler Müzesi 

Amasya’nın ahşap evleri zaten oldukça ünlü. İşte Şehzadeler Müzesi de bu binalardan birinde sergileniyor. Amasya’da sultan olmamış ancak valilik yapmış şehzadelerin balmumundan heykellerinin sergilendiği müzede şehzadelerin kıyafetleri de özenle seçilmiş. Anlayacağınız karşınızda sanki şehzadeler duruyormuş gibi hissedeceğiniz farklı bir ortamla baş başa kalacaksınız.

12-Alçak Köprü 

Alçak Köprü, Roma döneminden bugüne kadar ayakta kalmayı başaran köprülerden biri. Hatta tek köprü. Köprünün Alçak Köprü adını alma sebebi ise ırmağın su hareketlerinden dolayı yüksekliğini kaybedip alçalması.

Köprüyü ön plana çıkaran bir diğer özellik de taşlarının kesilmiş taştan yapılmış olması. Romalılar zamanında da sıklıkla kullanılan bu köprüyü Amasya’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

13-Amasya Saat Kulesi 

Amasya saat kulesi

Amasya, Osmanlı’nın mimarisini geçmişten günümüze korumayı başaran şehirlerimizden biri. Amasya Saat Kulesi de eski zamanlarda gözetleme kulesi olarak kullanılıyormuş. Ancak maalesef bu kule geçmişten günümüze aynı kalamamış. Fakat orjinal halinden farklı bir şey yapılmamaya çalışılarak yeniden inşa edilmiş.


Yukarıda Amasya’da gezilecek yerler nereler sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu