Karabük’te Gezilecek Yerler


Karabük’te Gezilecek Yerler yazımda, Karadeniz’in en sık ziyaretçi alan, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Karabük’te mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bahsettim.


Batı Karadeniz’in en sevilen illerinden olan Karabük, 1937 yılına kadar mahalle olarak anılıyormuş. Ancak 1937 yılında kurulan Demir Çelik Fabrikası ile birlikte Karabük’ün sınırları Ovacık, Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerini de kapsayacak şekilde yeniden çizilip il olmuş. Bunun sebebi de tabiki açılan fabrikayla yoğunlaşan nüfus olmuş.

Ancak emin olun ki Karabük’ün hikayesi çok daha eskilere dayanıyor. Hititerden başlayıp, Helen, Roma ve Osmanlı dönemlerini yaşayıp görmüş olan kent, kültürel olarak da tarihsel olarak da oldukça zengin. Tüm bunların yanında bu zenginlikleri koruyup günümüze kadar getirmiş olması da ayrı cabası.

İçindekiler:

Karabük’te Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Karabük’te gezilecek yerler haritasının ekran görüntüsünü paylaştım. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

Karabük’te Gezilecek Yerler Listesi

Karabük hemen yukarıda bahsettiğim gibi geçmişi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren yanıyla oldukça dikkat çekiyor. Şehirde özellikle de Osmanlı ve Türk mimarisinin izlerini net bir şekilde göreceğiniz evler büyük ilgi görüyor. Zaten Safranbolu Evleri’nin yeri bambaşka diyebilirim.

1-Safranbolu Evleri

Safranbolu evleri

Karabük’te gezilecek yerler listesi oluşturmaya başladıysanız ilk sırada Safranbolu Evleri’ne yer vermeniz gerektiğini düşünenlerdeniz. Çünkü evlerin sıra sıra dizildiği sokaklarda şehrin kültürünü, mimarisini, yapısını anlayarak geziye başlamak oldukça keyifli oluyor.

Öyle ki Safranbolu Evleri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine bile eklenmeyi başarmış. Peki bu evler yıllar boyunca nasıl ayakta kalabilmiş, bu yıllara kadar nasıl varlığını sürdürmüş diye düşünecek olursanız da bir rivayete göre evlerin yumurta akından yapılmış olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca bu tatlı mı tatlı evlerin sokaklarında gezebilirken aynı zamanda konaklamak isterseniz de Karabük Otelleri listemde de sıklıkla değindiğim otellere bakıp alternatifler bulabilirsiniz.

2-Yenice Ormanları

Yenice ormanları

Karabük Karadeniz Bölgesi’nin doğal güzelliklerine kapılarını açmış şehirlerinden biri.  Yenice Ormanları da doğallığı tam yerinde görmek isteyen, temiz havayla adeta dans etmeye bayılan gezginler için tam da doğru adreslerden biri.

Orman alanının içinde keyifli şarkılar eşliğinde yürüyüş yapabilir, bisiklet sürmeyi sevenlerdenseniz de orman içinde bulunan bisiklet rotasında sürüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kamp yapmayı sevenlerdenseniz de Yenice Ormanları’nın bölgede en uygun kamp alanlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Sınırlartı oldukça geniş olan ormanlık alanda sayısız bitki türünün yanında bşr çok hayvana da rastalayabilirsiniz.Ayrıxa Eğriova Göletine bakan bir manzarayla başbaşa kalabileceğiniz alanlar da burada bulunuyor.

3-Eğriova Göleti

Hemen yukarıda bahsettiğim gibi Yenice Ormanları’nın bulunduğu alandan da görülebilen Eğriova Göleti yapay olarak oluşturulmuş göletler arasında yer alıyor. Ayrıca gölette trekking yapma fırsatı yakalıyprsunuz.

 Bunun yanında kamp yapacaklar için bir alternatif de Eğriova Göletinde karşımıza çıkıyor. Anlayacağınız güzel bir göletin etrafında doğanın huzurlu sesiyle kamp yapmak ister ve doğanın tadını doyasıya çıkaralım derseniz burayı da Karabük’Te gezilecek yerler listesi arasına ekleyebilrisiniz.

4-Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu, Şeker mevkiinde bulunan güzelliklerden biri. Canyoning, trekking, bisiklet gibi spor etkinlikleri yapabileceğiniz kanyon doğayla iç içe spor yapmayı sevenler için en ideal noktalar arasında bulunuyor.

5-Baklabostan Tabiat Parkı

Baklabostan tabiat parkı

Karadeniz Bölgesi gizliliğini koruyan ve  keşfedilmeyi  bekleyen güzelliklerle dolu bölgelerimizden. İşte Baklabostan Tabiat Parkı da tam da bu güzelliklerden biri. Parkın içine girdiğinizde şarıl şarıl akan etkileyici bir şelale sizi bekliyor. Ayrıca burada sıra sıra ağaçlarda tüm doğallığıyla her an yanınızda belirebiliyor.

6-Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu, Kristal Cam Terası ile ön plana çıkıyor. Çünkü bu terastan doğa resmen ayaklarınızın altına serilmiş gibi duruyor. Anlayacağınız buraya geldiğinizde adeta doğaya kucak açmış ve tüm içtenliğiyle sizi sarıp sarmalamış gibi hissediyorsunuz.

Aslında üç adet kanyonun birleşmesiyle birlikte oluşmuş bu alanda uzun uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir yürüyüş rotası da bulunuyor. Yani sizde doğayla iç içe zaman geçirmek isterseniz burayı da Karabük’Te gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

7-Çitdere Tabiat Koruma Parkı

Çitdere hem ülkemizin hem de Karabük’ün en önemli alanlarından  biri arasında bulunuyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de 33 farklı ağaç türüne ev sahip olmasının yanında birçok hayvanın da yaşadığı bir alan olması.

Bu sebeple gezginlerin yanı sıra doğayı araştırmaya ayrıca ilgi duyanlar için de bulunmaz hint kumaşı gibi olan Çitdere Tabiat Koruma Parkı, Karabük’e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunuyor.

8-Kaymakamlar Müze Evi

Kaymakamlar müze evi

Karabük, Safranbolu evleriyle ön plana çıkıyor. İşte Kaymakamlar Müze Evi de bu evlerin içini görmek, eskilerin kapılarını aralamak isteyenler için en güzel müzelerden biri. Şehir merkezinde bulunan konumuyla ulaşımı da oldukça rahat olan müze 1981 yılında eğitim merkezi olarak kullanılmaya başlandığı da biliniyor.

7 adet odanın bulunduğu ev üç katlıdır. Evin orta katı çalışma odası ve oturma odası olarak kullanılırken üst katında dinlenme odaları bulunmakta. Ayrıca en üst katta gelinler için de ayrı odalar bulunuyor.

9-Sarıtunç Tabakhane Müzesi

Sarıtunç Tabakhane Müzesi, Karabük’ün en sevilen ilçelerinden biri olan Safranbolu’da bulunuyor. Müze ülkemizin ilk gezi tabakhanesi olmasıyla ön plana çıkıyor. Bunun yanında hemen üst katında bulunan Türkiye’nin ilk kahve müzesiyle de gezginlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Burada da farklı kahvelerin tadına bakarak yeni tatlar keşfedebiliyorsunuz.

10-Nostalji Gezi Evi

Nostalji gezi evi

Aşağıdana Köyü’nün göz bebeği olan Nostalji Gezi Evi, her birinin değeri ayrı özel olan antika eşyaların sergilendiği bir müze. Karabük’ün tarihi dokusuyla birlikte bir de bu müzeyi gezdiğinizde kendinizi adeta geçmişe yolculuk gibi hissetmeniz de kaçınılmaz oluyor.

11-Demirciler Çarşısı

Safranbolu tarihi özellikleriyle karşımıza çıktığı gibi özel olarak tarihi çarşılarıyla da ön plana çıkıyor. Demirciler Çarşısı da işte bu çarşılardan biri. Akçasu kanyonunun hemen iki yanına dizilen dükkanıyla ortaya çıkan çarşı, Safranbolu’nun ruhuna uygun olarak ahşaptan yapılmışlar.

Bu şirin dükkanlarda bölgede geleneksel olan sıcak ve soğuk demircilik yapılıyor. Anlayacağınız hem tarihi bir çarşıda geziyor, hem de hediyelik eşyalar da dahil olmak üzere alışveriş yapabiliyorsunuz.


Yukarıda Karabük’te gezilecek yerler nereler sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu