Amasya’ya Nasıl Gidilir, Amasya Nerede?


Karadeniz Bölgesi’nin sıklıkla ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Amasya’ya ulaşım hakkında soruları merak ediyorsanız bu içeriğim tam da size göre. Amasya nerede, Amasya’ya nasıl gidilir gibi soruların cevaplarını yazımda bulabileceksiniz.


Amasya gerek doğal güzellikleri, gerek kültürel özellikleriyle Karadeniz Bölgesi’nde bulunan ve adından sıkça söz ettiren illerimizden biri. Şehir birçok krallığa ev sahipliği yapmasıyla çok kültürlü bir anlayışı benimsemiş. Bunun yanında yetiştiği sanatkârlar ve bilim adamlarıyla da kendini günden güne geliştirmiş.

Şehrin doğal güzellikleri de burada ayrı bir güzel. Çünkü şehirle direk iç içe. Kenti ön plana çıkaran doğal güzellikler arasında bulunan Yeşilırmak’ın kenarında sıra sıra dizilmiş evler de bunun en güzel örneklerinden biri.

Hatta Amasya’daki otellerin bir kısmı da bu evlerden otele çevrildiği için biz gezginler epey şanslıyız. Çünkü bu nefis manzara eşliğinde keyifli dakikalar geçirmemek imkansız gibi. Bende bu yüzden Amasya nerede, Amasya’ya nasıl gidilir gibi merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla cevaplamaya çalıştım.

İçerik:

Amasya Nerede?

Amasya nerede

Amasya ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan şehirlerinden biri. Şehre komşu olan iller arasında Tokat, Yozgat, Çorum bulunuyor.

Amasya Hakkında Bilgiler

Yazımın bu kısmında Amasya’ya gitmeden önce Amasya’nın tarihi ile ilgili kısa bilgilere yer verdim.

Amasya hakkında bilgiler
 • Amasya’nın bilinen tarihi milattan önce 4000 senesine dayanmaktadır.

 • Hermes’in Amasya kentinin kurucu tanrısı olduğu düşünülüyor. Bu sonuca Amasya sikkesi üzerinde yer alan bir yazıt sayesinde varılmış.

 • Amasya’nın ilk adının Hakmiş olduğu düşünülüyor.

 • Amasya birçok medeniyetin etkisi altında kalmış şehrimizden biri. Bu medeniyetler arasında Persler, Pontus Krallığı, Roma, Bizans bulunuyor.

 • Son olarak da  Melik Danişmend Ahmed Gazi Amasya’yı fethettiği tarihi bilgiler arasında.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya’ya hem karayolu ile hem de havayolu ile ulaşım oldukça kolay.

Amasya’ya Havayolu İle Nasıl Gidilir?

Amasya’ya havayolu ile ulaşım Amasya-Merzifon Havalimanı üzerinden sağlanıyor. Amasya’ya yaklaşık 47 kilometre uzaklıkta bulunan havaalanından, Amasya merkeze gitmek için transfer araçları, taksi servis gibi imkanlar da bulunuyor.

Amasya’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin hemen her yerinden Amasya’ya şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor.

 2021 yılı için üç büyük şehirden Amasya’ya otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 120-130 TL
 • Ankara’dan 50-70 TL
 • İzmir’den 130-140 TL

Amasya’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin tüm illerinden şehre özel araç ile ulaşım mümkün. İstanbul’dan Amasya’ya seyahat edecek olan gezginlerin takip etmesi gereken yol güzergahı şu şekilde: İzmit-Bolu-Merzifon

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Amasya671 km/ 8 s 30 dk
Ankara – Amasya327 km/ 4 s 12 dk
İzmir – Amasya1029 km/ 11 s 15 dk

Amasya’da Şehir İçi Ulaşım

Amasya yüzölçümünden de anlaşılacağı üzere öyle büyük, her yere ulaşımın zor olduğu bir şehir değil. Bu yüzden de Amasya’da şehir içi ulaşım otobüs, dolmuş, taksi gibi araçlarla kolaylıkla sağlanıyor.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya'da gezilecek yerler

Amasya nerede, Amasya’ya nasıl gidilir gibi soruların cevaplarına tüm ayrıntıları ile cevap vermeye çalıştım. Ancak içeriğimde Amasya’da gezilecek yerler sorusunun cevabını vermeden de yapamadım. 

Amasya’da gezilecek yerler konusunu ayrıntılı bir şekilde yazdım. Hemen aşağıya yazımın linkini de bırakacağım. Ancak uzun uzun bu yazıyı okumak istemeyenler, bize gezilecek en güzel ve en önemli yerleri yaz yeter diyenler için de aşağıya mutlaka görülmesi gereken yerleri listeledim.

 • Pontus Kralları Kaya Mezarları
 • Amasya Arkeoloji Müzesi
 • Amasya Harşena Kalesi
 • Hazeranlar Konağı
 • Şehzadeler Müzesi
 • Amasya Yalıboyu Evleri
 • Botanik Parkı
 • Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp Ve Tarih Müzesi

Amasya’da Gezilecek Yerler


Yukarıda Amasya’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu