Bulak Mencilis Mağarası Gezi Rehberi

Bulak Mencilis Mağarası, Safranbolu çevresinde gezilecek yerler arasında yer alıyor. Türkiye’nin keşfedilen en uzun mağaralarından biri olan bu doğal oluşum, Karabük’ün en dikkat çekici doğal güzelliklerinden biri.

6 kilometre derinliğe kadar ulaşan Bulak Mencilis Mağarası’nın günümüzde sadece 400 metrelik kısmı seyahat severlerin ziyaretine açılmış durumda. Bugünkü halini tam 3 milyon yıl önce almış olan mağara, egzotik atmosferi ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Bulak Mencilis Mağarası Gezi Rehberi

Yani anlayacağınız, Mencilis Mağarası, doğasever gezginler için dört dörtlük bir seyahat destinasyonu. Her ne kadar Safranbolu denilince akla tarihi evleri gelse de bana kalırsa Mencilis Mağarası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Gayüzü Dağı’nın alt tarafında bulunan, yalnızca birkaç yıl önce restorasyonu tamamlanarak ziyarete açılan ve tam 150 basamak tırmanarak içerisine adım attığınız Bulak Mencilis Mağarası’na siz de gitmeye karar verdiyseniz, bu içeriğim tam size göre.

İçindekiler:

Bulak Mencilis Mağarası Nerede?

Mencilis Mağarası, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, Safranbolu’nun Bulak Köyü sınırları içerisinde kalıyor.

Bulak Mencilis Mağarası Haritası

Bulak Mencilis Mağarası haritası

Bulak Mencilis Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Bulak Mencilis Mağarası Nasıl Gidilir

Karabük-Safranbolu karayolunun üzerinde bulunan Bulak Mencilis Mağarası’na gitmek için iki farklı alternatif yol bulunuyor. 

Alternatif yollardan birincisi Bulak köyüne ulaşımınızı sağlayıp, buradan yaklaşık 3 kilometrelik bir yolculuk sonunda mağaraya gitmeniz.

İkincisi ise Safranbolu’nun kuzeyinde kalan Bağlar Mevkii’nden 6 kilometrelik bir yolculuk sonunda bu ilgi çekici mağaraya ulaşım sağlamanız.

Anlayacağınız mağaraya yalnızca ulaşım özel araçla mümkün. Bol virajlı fakat bir o kadar da doğal güzelliğin önünüzde serili olduğu bir yolculuk sizleri bekliyor.

Bulak Mencilis Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Bulak Mencilis Mağarası Giriş

Bulak Mencilis Mağarası Giriş Ücreti

 • Öğrenci: 4 TL
 • Yetişkin: 6 TL
 • Astım hastaları ve nefes darlığı olan raporlu hastaların iki hafta mağaraya girmeleri ücretsiz.

Bulak Mencilis Mağarası Ziyaret Saatleri

 • Mağara haftanın her günü ziyarete açık.
 • Yaz döneminde sabah 07.00 ile 23.00 saatleri arasında  ziyaret edilebiliyor.
 • Kış döneminde 08.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bulak Mencilis Mağarası Hakkında Bilgiler

Bulak Mencilis Mağarası Hakkında
 • Mağara karstik erimelerin oluşturduğu şahane bir doğal güzellik. Mağara sarkıt ve dikitlerin doğal oluşumuyla var olmuş ve henüz tam olarak keşfedilmemiş saklı güzelliklerden biri. Buranın atmosferi öyle özel ki insanı büyülememesi mümkün değil.
 • Ülkemizin en büyük mağaraları arasında 4. Sırada yer alıyor.
 • Mağara, birbirini takip eden üç kattan oluşmuş. En alt katta Safranbolu’nun içme suyuna katkı sağlayan kaynak suyu bulunuyor.  İkinci katında mağaranın tavanından akan sulardaki minerallerin oluşturduğu ve gezginlere görsel şölen oluşturan sarkıtlar bulunuyor. Üçüncü katta ise yarasaların üredikleri alan bulunuyor.
 • Mağaranın duvarlarında  bulunan doğal olarak oluşmuş, sarı, turuncu, beyaz, kahverengi renklerde bulunan sarkıtlar gözle görülmeye değer nitelikte.
 • Aslında mağara 6.5 kilometre uzunluğunda fakat 400 metrelik bir kısmı ziyarete açılmış durumda. Daha ileriye gitmek isterseniz, gerekli ekipmana sahip olmanız gerekiyor.
 • Mencilis Mağarası aktif bir mağara olduğu için sarkıt ve sütunların oluşumu kendi ekosistemini oluşturmuş şekilde devam ediyor. Hatta bu sebepten ötürü Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Doğal Varlık” olarak da kabul edilmiş.
 • Her mevsimde 15 derecelik sabit bir sıcaklığa sahip olan şahane oluşum bronşit, nefes darlığı ve astım ve gibi hastalıklara iyi gelmesiyle oldukça ünlü.

Yukarıda Bulak Mencilis Mağarası hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu