İstanbul Moda Gezilecek Yerler


Moda Gezilecek Yerler yazımda, Türkiye‘nin en gözde şehirlerinden olan İstanbul’da gezilip görülecek en önemli semtlerinden olan Moda’da gezilecek en özel ve güzel yerleri paylaştım.


İstanbul hem yerli halk için hem de yabancı halk için oldukça özel bir yer. Kiminin zaman zaman çok bunalsa da vazgeçemediği, kiminin kalabalığında dertlerini unuttuğu bu yeri özel kılan da belli başlı semtler var.

İşte Kadıköy’ün Moda semti de bu semtlerin başını çekiyor. Buranın sanatsal yanı, her biri ayrı özenle dizayn edilmiş kafeleri, tiyatro salonları,  tarihin izlerine tanıklık eden mekanları Moda’yı Moda yapan şeylerin başında geliyor. 

Aslında sadece sahiliyle bile mest olacağınız Moda bence İstanbul’da gezilecek yerlerin başını çekiyor. İşte bende bu yüzden hiç üşenmedim Moda Gezilecek yerler yazısını tüm incelikleriyle yazmaya koyuldum. Çünkü sokaklarında kaybolmaya bayıldığım bu semtin en güzel yerlerini görmenizi ve doyasıya gezmenizi çok isterim. Hazırsanız başlayalım.

İçindekiler:

Barış Manço Evi

Barış manço evi

Sanırım Moda denilince akla gelen il yerden biri de Barış Manço Oluyor. Zaten ülkemizde ününe ün katan Barış Manço’nun adını duymayan da yoktur. İşte bu ünlü şarkıcının ailesiyle birlikte yaş aldığı, hayatını devam ettirdiği, konserlerine gitmeden önce özenle hazırlandığı evi günümüzde müze olarak kullanılıyor. 

Beni bu müze ev gezisinde en çok Barış Manço’nun yemek yediği sofraları, sahne kıyafetlerini anlayacağınız kişisel alan ve eşyalarını bu kadar yakından görmek etkiledi diyebilirim. Ayrıca evin mimarisi de oturup izlenilesi güzellikte. İşte tam da bu sebeplerden ötürü bence sizin de Moda’da gezilecek yerler listenizin başında Barış Manço Evi mutlaka bulunmalı.

Süreyya Operası

Süreyya operası

Kadıköy’ün ünlü caddesi Bahariye Caddesi’ni yürüyerek ulaşabileceğiniz Süreyya Operası sanatın kalbinin attığı Moda’nın kendi başına sanat eseri sayılabilecek yapılarından biri.

stanbul’un milletvekili olan Süreyya İlmen Paşa’dan ismini alan binanın inşaatı 1927 yılında tamamlanmış.

Paşa operaya ve sanata oldukça ilgili olduğu ve ülkemizdeki insanların da ilgilerinin artmasını istediği için bu içi dışı ayrı özel olan binayı yaptırmış. Bende bu yüzden siz sanat sever gerginler için listeme Süreyya Operası’nı da eklemeyi unutmadım.

Moda İskelesi

Tarihi 1917 yılına kadar uzanan Moda İskelesi, nostaljik havasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Moda sahilinde yürürken bu nostaljik havaya tanıklık etmek ise oldukça keyifli oluyor. Hatta bence yürüyüşünüzü yapıp birazcık soluklanmak ve manzaranın keyfini daha da derinden hissetmek isterseniz iskelenin içinde bulunan kafe de birşeyler yiyip içedebilirsiniz.

Moda Sahili

Moda sahili

Moda sahili, İstanbul’un en güzel sahillerinden biri diyebilirim. Gezginlerin ve yerli halkın sıklıkla tercih ettikleri, yürüdükleri, sokak sanatçılarıyla notaların içinde dans ettikleri, harika bir yer burası. Burada her çeşit insan bulunduğu için insan kendini adeta rengarenk bir atmosferde buluyor. 

Bahariye Caddesi

Bahariye caddesi

Bahariye Caddesi Moda’nın en ünlü caddelerinden biri. Caddenin renkli ve canlı hali caddeyi ön plana çıkaran en önemli sebeplerden biri. Çünkü burada kafelerden tutun da tiyatro binalarına kadar her şey bulunuyor.

Ayrıca caddenin üzerinden geçen nostaljik tramvay da buraya ayrı bir hava katıyor diyebilirim. Caddeyi gezerken etrafında bulunan sokaklarda da kaybolmanızı, hoşunuza giden kafelerde biraz soluklanmanızı mutlaka tavsiye ederim.

Moda Deniz Kulübü 

Moda Deniz Kulübü Atatürk’ün emriyle  yapılan ve İstanbul’da bulunan en özel tesislerden biri. Burada sayısız etkinlik düzenleniyor. Bu etkinlikler arasında konserler de yerini alıyor. Ayrıca işletmenin içinde bulunan spor tesisleri de kesinlikle ön plana çıkan yerlerden. Hizmet kalitesinin oldukça yüksek olduğu Moda Deniz Kulünü’nü de Moda’D-da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Antikacılar

Sizde hikayesi olan eşyaları kullanmayı sevenlerden misiniz? Moda işte tam da size göre. Antika eşyalar, özel parçalar arıyorsanız Modanın Caddesi’nin hemen sonunda bulunan antikacılara mutlaka göz atmalsınız derim.

Moda Nostaljik Tramvay

Moda nostaljik tramvay

Moda Nostaljik Tramvayının resmini büyük ihtimal bir kere bile olsa görmüşsünüzdür. Ancak bence Moda’da gezip de bu nostaljik tramvayın fotoğraf karesini bir de kendi açınızla çekmeden olmaz.

Bahariye Caddesi’nin gözdesi olan tramvay ulaşımınızı sağlamanız için de oldukça keyifli ve ideal.

Yoğurtçu Parkı

Yoğurtçu parkı

Moda gezisinin olmazsa olmazlarından biri olan Yoğurtçu Parkı, bölgedeki diğer parklara nazaran biraz daha farklı. Özllikle de haftasonu koşuları için yerli halkın sıklıkla tarcih ettiği bu parkta basket, tenis gibi diğer spor aktiviteleri için de alanlar bulunuyor.

Ayrıca parkın anlamı Fenerbahçeliler için de apayrı. Çünkü park Alex De Souza’nın da heykeline ev sahipliği yapıyor.

Yukarıda Moda gezilecek yerler hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu