İzmir’de Gezilecek Yerler

Sıcak havaların gelmesiyle içinize İzmir’in özlemi düşmeye başlıyorsa yazım tam da size göre. Hele bir de İzmir’İ ilk defa ziyaret edecekseniz hazır bir İzmir’de gezilecek yerler listesi baya bir işinize yarar diye düşünğyorum. Çünkü İzmir tarihin kalbinin attığı, denizinin, plajlrının ayrı bir havası olan oldukça özel bir yer. 

E haliyle İzmir’de gezilecek yerler listesi de biraz kabarık. Ben de bu sebeple hemen aşağıya mutlaka görülmesi gereken yerleri ekledim. Ayrıca İzmir’in gevreği, boyozu, çiğdemi de  ne kadar ünlü bilmeyen yoktur. İşte bu kültürün keşfine çıkmaya hazırlıyorum sizi.

İzmir’de gezilip görülmesi gereken yerleri buranın ruhunu, ambiyansını hissedebileceğiniz yerlerle renklendirmeye çalıştım. Çünkü bence bir yeri gerçekten gezdiğini hissetmek, o yerin özellikle de kültürünü anlamaya çalışarak oluyor. Lafı daha da fazla uzatmadan sözü sıraladığım gezilecek yerlere bırakıyorum.

İçindekiler:

Konak

Konak

İzmir denilince şehrin merkezi olan Konak’ı görmeden olmaz. Tarihi güzelliklerin ön plana çıktığı konak, şehrin en eski ve merkezi yerlerinden biri. Ve bu hali sayesinde de Konak’ın içinde de gezilecek birçok yer bulunuyor.

Kordon

Kordon Boyu, İzmir’İn kalbinin attığı yer diyebilirim. Çünkü buranın sahili her yaş grubundan insanı içinde bulunduruyor. Sokak sanatçıları, dansçılar, kafeler ile burası rengarenk bir dünyanın kapılarını açıyor.

Ayrıca Kordonun gecesi de ayrı bir renkli oluyor. Çünkü eğlence mekanları burada inci gibi dizilmiş halde. Bunun yanında Kordon’da gün batımını izlemenin keyfi bambaşka diyebilirim. Özellikle yaz akşamlarında dondurmanızı elinize alıp Kordon boyunca keyifli yürüyüşler yapmanızı mutlaka tavsiye ederim.

Alsancak

Alsancak

İşte sırada Alsancak’a. Burası da İzmir’İn kalbinin attığı yerlerden biri. Gecesi gündüzü ayrı kalabalık ve eğlenceli olan Alsancak İzmir’de bulunan en güzel eğlence mekanlarına da ec sahipliği yapıyor.

İzmir Saat Kulesi

Bazı yerler zaten oldukça özeldir. İzmir de Türkiye için tam olarak öyle yerlerden biri. Ancak bu yerleri de özel kılan bazı yapılar var. İşte İzmir’i İzmir yapan yerlerin başında İzmir Saat Kulesi geliyor.

Saat kulesinin yapılmasının sebebi de II. Abdülhamid’in tahta çıkmasının 25. yılı hatırına olmuş. Mimari olarak da oldukça özel bir yapı olan kule şehrin simgelerinden biri.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi kemeraltı çarşısı

İzmir’İn en işlek alışveriş duraklarından biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, alışveriş tutkunlarının İzmir’de gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken yerler arasında bulunuyor. Konak ile Agora arasında konumlanmış olan Kemeraltı nostaljik havasını korumayı başaran çarşılardan biri.

Çarşının içinde yok yok diyebilirim. Çarşının içinde kıyafetlerden tutun yeme içmeye kadar her şey bulunuyor. Ayrıca dükkanlar nostaljik tarzda hem de modern tarzda dekore edilmiş olanlar var.

Agora

Agora

İzmir’in merkezindeki tarihi rotalardan biri olan Agora, tarihi yerleri gezmeyi sevenler için oldukça özel noktalardan biri. Burası aslında yıllar önce toplantıların yapıldı merkezlerden biriymiş. Zaten agoranın kelime anlamı da bu demek.

Turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bu ören yerinde gün batımı manzarasına hayran kalmamak ise imkansız. Çünkü en güzel gün batımı manzaralarından birine burada şahit olabiliyorsunuz.

İzmir Tarihi Asansör

Konak’ın merkezinde gezilecek birçok yer bulunduğundan bahsetmiştim. İşte sıra geldi İzmir Tarihi Asansörüne. 1907 yılında yapılmış olan asansör belki de görip görebileceğiniz en tarihi asansörlerden biri.

Asansöre binip yukarı çıktığınızda ise İzmir’in muhteşem manzarası ayaklarınızın altında kalıyor.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir arkeoloji ve etnografya müzesi

İzmir’de gezilecek yerler listenizin çoğunu müeler oluşturuyor. Çünkü şehir adeta bir tarih yuvası. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’de kentte ön plana çıkan müzelerden biri. Şahsen ben bir yeri gezerken etnografya müzelerine uğramaktan çok keyif alıyorum. Çünkü bu müzelerde tarihin izlerine yakından şahit olmak hem çok bilgilendirici hem de çok keyifli oluyor.

Neo-klasik stilin hakim olduğu müzede kullanılan taş bloklar ön plana çıkıyor. Müze zaten Fransızlarla birlikte yapıldığı için oldukça zengin bir mimari yapıya da sahip. Bence şehri daha yakından tanımak için burayı İzmir’de gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, sanat ve tarihin buluştuğu noktalardan biri. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma Bizans döneminden kalan birçok eşyaya da ev sahipliği yapan müzede, agora, heykeller, seramikler, hepsi ayrı özel sikkeler gibi birçok tarihi eser bulunuyor.

Efes Antik Kenti

Dünyanın en gözde antik şehirlerinden biri olan İzmir, bence Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 

Eski Foça

İzmir’den yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonucunda ulaşabileceğiniz Eski Foça, rock festivallerinin vazgeçilmezi olan kasabalardan biri. Tarihi dokusundan ödün vermeden günümüze kadar gelen Foça’da bulunan foklar da kasabayı ön plana çıkarmayı başarmış.

Urla

Urla

Urla, İzmir’İn belki de en sessiz sakin ilçelerinden biri. Özellikle de Çeşme, Alaçatı gibi turizme yönelik ve kalabalık olan yerler nazaran sakin yerleri gezmeye sevenler için en güzel adreslerden biri.

Tarihi dokusunu kaybetmeyen, denizi ve kumsalı ile insanın gönlünü fetheden Urla, İzmir merkeze  yaklaşık 38 kilometre kadar uzaklıkta. Ayrıca Urla’ya bağlı köylerin de ne kadar tatlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle de Balıkova, Özbek gibi köyler mutlaka listenize eklenmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Seferihisar

İzmir’e yaklaşık olarak 47 kilometre uzaklıkta bulunan Seferihisar, ülkemizin cittaslow özelliğine sahip olan şehri. Burası gerçekten de sakin şehir unvanını kazanmakta oldukça haklı olan yerlerden biri. Anlayacağınız sessiz sakin yerlerde tatil yapmayı seviyorsanız Seferihisar en doğru adreslerden biri.

Seferihisar’ın Sığacık Köyü ise kentin en ünlü köylerinden biri. Bu tatlı mı tatlı balıkçı köyüne sığacık isminin verilme sebebi ise önceki yıllarda balıkçıların sığındığı köy olmasıymış.

Çeşme Yarımadası

Çeşme yarımadası

Çeşme’nin İzmir’İn gözde ilçelerinden biri olduğunu magazin günlüklerinde bile sıkça duyuyoruz. Çünkü hem ünlüler hem de tatil yapmayı seven gezginlerin ilk duraklarından biri. Peki Çeşme’yi bu kadar sevdiren ne? 

Bence burayı asıl sevdiren parıl parıl parlayan denizinden tutunda denizin maviliğinden çalan mavi panjurlu Alaçatı evlerine kadar her şey diyebilirim. Çünkü buranın Alaçatı’sı gerçekten de  insanı hayran bırakıyor. Zaten Çeşme’yi ünlü kılan yerlerden biri de Alaçatı.

Karagöl

Karagöl

Şimdi size bahsedeceğim Karagöl, İzmir’in gizli kalmış en nadide yerlerinden biri. Ormanlıklar içinde karşımıza çıkan Karagöl adeta bir doğa harikası. Yerli halkın da hafta sonunu değerlendirebilecekleri yerlerden biri olan Karagöl insanı dinlendiren bir atmosfere sahip.

Homeros Vadisi

Homeros Vadisi, piknik yapmayı seven ve yürüyüş yolları içinde saatlerce dolaşmayı sevenler için en ideal noktalardan biri.  Anlayacağınız hem ruhunuzu hem de kendinizi dinlendirmek için burası oldukça ideal. Yani bence vaktiniz bolsa Homeros Vadisi’de İzmir’de gezilecek yerler listenize eklenebilir.

Karaburun Yarımadası

Karaburun Yarımadası, İzmir’İn en eski yerleşim yerlerinden biri. Tarihi ve doğasıyla sessizliği içinde barındıran bu yarımada, sessiz sakin, bir o kadar da huzurlu bir tatil için en ideal adreslerden biri.

Gölcük Yaylası

Gölcük yaylası

İzmir’İn Ödemiş ilçesinde bulunan Gölcük Yaylası, İzmir’De gezilecek yerler listemin gizli kalmış güzelliklerinden biri. İzmir’İn harika manzaralarına ev sahipliği yapan Gölcük Yaylası, Ege de bulunan sessiz sakin kalmış yerleri sevenler için mutlaka keşfedilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ kayak merkezi

İzmir’de gezilecek yerlerden bahsediyoruz kayak merkezi de nereden çıktı? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet haklısınız da çünkü burası aslında yaz turizminin kalbinin attığı yerlerden biri Ancak bence İzmir’i sadece yaz aylarında gezmeye uygun görmek pek de doğru değil. Çünkğ her ne kadar fark edilmese de burası yaz kış ayro güzelliklere sahip. 

Mesela İzmir’de kış tatili için Bozdağ KayaK Merkezi en güzel adreslerden biri. Evet buraya ulaşım biraz meşakkatli ancak emin olun değiyor. Ancaki bence kayak yapmanın keyfini bir de İzmir’de tatmalısınız.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’de gezilecek yerler listemin sonunu en canlı yerlerden biri olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile bitirmek istiyorum. Bu cadde gece hayatının en renkli olduğu yerlerden biri. Kafelerden tutun da barlara kadar birçok mekana ev sahipliği yapan caddenin içinde deniz kenarında bulunan ve gün batımına hayran kalacağınız mekanlarıyla da ön plana çıkıyor.

Yassıcıada

Sizde nereye giderseniz gidin ada havası almak isteyenlerden misiniz? Üstelik bi de ada kıyılarında serin sulara kendinizi bırakmak mı istiyorsunuz. O zaman mutlaka Yassıcıada’yı da listenize ekleyin derim. Vapur ile İzmir’Den seferlerin düzenlendiği adaya ulaşım da ayrı bir keyifli.


Yukarıda İzmir’de gezilecek yerler hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu