Kars Nerede, Kars’a Nasıl Gidilir?


Kars nerede, Kars’a nasıl gidilir sorularının cevapları bu yazıda! Doğu Anadolu’nun gözde turistik şehirlerinden biri olan Kars hakkında kısa bilgiler ve ulaşım seçenekleri için okumaya devam edin.


Kars, son dönemlerde artan popülerliği sayesinde Doğu Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri haline geldi. Türkiye‘nin hatta Dünya‘nın dört bir yanından yılın her anında ama özellikle de kış aylarında Kars’a ziyaretçi akını oluyor desek abartmış olmayız.

Kars gezisi denildiğinde akla gelmesi gereken ilk yerler ise Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü. Aslına bakarsanız bu iki destinasyon da şehir merkezine baya uzak. Hatta Çıldır Gölü’nün önemli bir kısmı Ardahan sınırları içerisinde bulunuyor. Yine de bu iki yer de Kars ile özdeşleşmiş durumda.

Sadece bu iki destinasyon için Kars seyahati planlayanlar olmakla birlikte, şehir merkezinde de gezilmeye, görülmeye değer daha bir çok nokta var. Özellikle Sovyet mimarisinin izlerini taşıyan tarihi evler.

Siz de Kars’ın tarihi ve kültürel güzelliklerinin cazibesine kapılmış ve Kars gezi planınızı yapmaya başladıysanız, nasıl ulaşım sağlayacağınızı öğrenmek için doğru yerdesiniz. Hazırsanız başlayalım!

İçerik:

Kars Nerede?

Kars Haritası

Kars, Türkiye’nin en doğusunda kalan şehirlerimizden biri. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı, Iğdır ile birlikte Ermenistan ile de komşudur.

Kars’a Nasıl Gidilir?

Kars’a karayolu, havayolu ve demiryolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Detaylar şöyle:

Kars’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Kars’ta şehir merkezine çok yakın bir havalimanı var. İstanbul’dan her gün direk uçuş bulunuyor. Havalimanından merkeze dolmuş veya taksi ile gidebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika sürüyor.

2024 yılı için bilet fiyatları 1.500 TL civarında

Kars’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin neredeyse hemen her şehrinden Kars’a direk seferler düzenleniyor.

 2024 yılı için üç büyük şehirden Kars’a otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 1.300 TL
 • Ankara’dan 1.100 TL
 • İzmir’den  1.400 TL

Kars’a Özel Araç İle Nasıl Gidilir?

İstanbul’da yaşıyorsanız ve Kars’a arabanızla gitmeye karar verdiyseniz uzun bir yolculuğu göze almanız gerekiyor. Türkiye’nin üç büyük şehrinden yolculuk süreleri şu şekilde:

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Kars1.440 km / 17 saat
Ankara – Kars1.079 km / 14 saat
İzmir – Kars1.673 km / 21 saat

Kars’ta Şehir İçi Ulaşım

Kars çok büyük bir şehir değil. Bu yüzden pek fazla toplu ulaşım kullanma ihtiyacı hissetmezsiniz muhtemelen. E ne de olsa gezmeye gittiniz. Yerel halk ise ulaşımını genellikle dolmuşlarla sağlıyor.

Kars Hakkında Bilgiler

Kars Kalesi
Kars Kalesi, Kars şehir merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Kars nerede, Kars’a nasıl gidilir gibi soruların cevaplarını aldığınıza göre şimdi de Kars hakkında bilgilere bir göz atalım:

 • Ülkemizin rakımı en yüksek yerlerinden biri olan Kars’ta şehir merkezinin denizden yüksekliği 1768 metredir.
 • Ülkemizde ülke başkonsolosluklarının neredeyse tamamı İstanbul ve Ankara’da. Ancak Kars bu konuda özel bir yere sahip. Kentte 2004 yılından beri Azerbaycan başkonsolosluğu bulunuyor.
 • 2006 yılında Kars’ta Türkiye’nin en büyük heykelinin inşaatına başlanmış. İnsanlık Anıtı olarak adlandırılan bu heykel Ermenistan tarafından görülecek şekilde tasarlanmış ve yapımına başlanmış. Barışı temsil edecek olan bu heykelin neredeyse tamamı inşa edilmiş ve açılış hazırlıklarına başlanmışken (nedense) heykele gelen itirazlar üzerine yıkım kararı çıkarılmış.
 • Kars’ta neredeyse her köşe başında görülen Sovyet mimarisinden esintiler taşıyan tarihi evler, Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü şehrin son dönemlerde önemli bir seyahat destinasyonu olmasında en önemli etkenler.

Kars hakkında daha detaylı bilgiler için bu wikipedia sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kars’ta Gezilecek Yerler

Kars Ani Harabeleri
Ani Harabeleri: Kars gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından biri.

Evet, Kars böyle bir yer işte. Peki Kars’ta gezilecek yerler nereler? Bu yazının ana konusu ulaşım olduğu için buradan çok fazla detay vermeyeceğim. Yazının içerisinde gezilecek yerler ve diğer konularda daha detaylı bilgiler verdiğim diğer yazılarımıza linkler ekledik, dilerseniz göz atabilirsiniz.

Tabi buradan da kısa bir liste paylaşmayacak değiliz. İşte size bir solukta Kars’ta gezilecek yerler listesi:

 • Ani Harabeleri
 • Çıldır Gölü
 • Fethiye Camii
 • İsmet Paşa İlköğretim Okulu
 • Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı
 • Kars Kalesi
 • Katerina Sarayı
 • Cheltikov Otel

Yukarıda Kars‘a nerede, Kars’a nasıl gidilir, ulaşım imkanları nelerdir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Yazıyı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen yorumlarda paylaşın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu