Mudurnu Nerede, Mudurnu’ya Nasıl Gidilir


Yazımda Bolu’nun şirin mi şirin ilçesi Mudurnu nerede, Mudurnu’ya nasıl gidilir gibi soruları tüm ayrıntılarıyla cevapladım.


Batı Karadeniz’de en sevilen yerlerden biri olan Bolu’nun bir ilçesi olan Mudurnu, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirde yaşayanların haftasonunu geçirdikleri yerler arasında. Hem ulaşım açısından rahat olduğu  hem de sakin ve güzel günler geçirmek isteyenler adına Mudurnu gerçekten de bulunmaz bir hint kumaşı gibi.

Neden peki? Dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü burası özellikle de Tarihi Mudurnu Evleriyle oldukça dikkat çekiyor. Yani Safranbolu Evlerini neredeyse aratmıyor. Ayrıca burada insanlar oldukça cana yakın. Anlayacağınız yerli halkın mutlu ve enerjik hali adeta Mudurnu’yu ziyarete gelen gezginlere de yansıyor.

Türk kültürüne dair çoğu özelliği de burada bulacağınıza eminim. Zaten sokaklarında dolaşırken bile  kendinizi tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz. E haliyle de kültürel anlamda da oldukça zengin bir yer.

İçerik:

Mudurnu Nerede?

Bolu’nun en sevilen ilçelerinden biri olan Mudurnu Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Mudurnu’ya komşu olan iller arasında Ankara, Sakarya ve Düzce bulunuyor.

Mudurnu nerede

Mudurnu Hakkında Bilgiler

Mudurnu’nun tarihi ve kültürel değerlerinin ne kadar fazla olduğundan bahsetmiştim. İşte bu yüzden yazımın bu kısmını Mudurnu’nun tarihi hakkında kısa da olsa bilgi vermek amacıyla yazdım.

 • Mudurnu’nun bilinen tarihi tarafından milattan önce 5000’li yıllarda Prohititler’in şehre yerleşmesi ile başlamış.

 • Ardından Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar’ egemenliklerini sürdürmeye devam etmiştir.

 • Mudurnu Kurtuluş Savaşında da Kuvay-i Milli’ye verdiği destekle ön plana çıkan şehirlerden biridir. Hatta bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk de teşekkür telgrafı yollamıştır.

Mudurnu’ya Nasıl Gidilir?

Mudurnu'ya nasıl gidilir

Mudurnu’ya ulaşım Türkiye’nin hemen hemen her yerinden karayolu ile sağlanıyor.

Mudurnu’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Mudurnu’ya direk seferler bulunmuyor. Bolu üzerinden ulaşım sağlanıyor. Ancak Türkiye’nin hemen her yerinden Bolu’ya şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor. Ardından Bolu’da bulunan otobüslerle  yapacağınız 1 saatlik sonucunda Mudurnu’ya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 2021 yılı için üç büyük şehirden Amasra’ya otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 40-50 TL
 • Ankara’dan 30-40 TL
 • İzmir’den 130-140 TL
 • Bolu-Mudurnu 10-15 TL

Mudurnu’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin tüm illerinden şehre özel araç ile ulaşım mümkün. İstanbul’dan Mudurnu’ya seyahat edecek olan gezginlerin takip etmesi gereken yol güzergahı şu şekilde: İzmit-Sakarya-Akyazı

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Mudurnu240 km/ 3 s 15 dk
Ankara – Mudurnu243 km/ 2 s 43 dk
İzmir – Mudurnu596 km/ 6 s 10 dk

Mudurnu’da Gezilecek Yerler

Mudurnu'da gezilecek yerler

Mudurnu’ya ulaşım ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerinin çoğunun gittiğini düşünüyorum. E peki Mudurnu’da gezilecek yerlere değinmeden olur mu? Bence olmaz. Çünkü bu şirin mi şirin ilçede gezilip görülesi birçok yer bulunuyor. Bende sizin için aşağıya en güzel yerleri sıraladım.

 • Demirciler Çarşısı
 • Mudurnu Saat Kulesi
 • Yıldırım Beyazıt Camii ve Hamamı
 • Kanuni Sultan Süleyman Camii
 • Mudurnu Konakları

Yukarıda Mudurnu’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu