Perşembe Yaylası Gezi Rehberi

Perşembe Yaylası, diğer yaylalardan farklı olarak  ziyaretçilerine sunduğu görsel şölen ile gezginler tarafından mutlaka görülmesi gereken seyahat destinasyonlarından biri. Ordu il sınırları içerisinde yer alan Perşembe Yaylası, henüz çok keşfedilmediği için müthiş doğasını ve benzersiz lezzetlerini siz seyahat sever dostlarıma anlatmak istiyorum.

Bir doğa harikası olan Perşembe Yaylası’nı görülesi kılan ve diğer yaylalardan ayıran özelliği, birbirinden ilginç mendereslere sahip olması.


Menderes ne demek dediğinizi duyar gibiyim o yüzden hemen açıklayayım: Bir akarsuyun, az eğimli koyak tabanlarında ve ova düzlüklerinde oluşturduğu S harfine benzer kıvrımlara menderes deniyor.


Perşembe Yaylası’nda bu mendereslerden bol bol bulunuyor. Şu aşağıdaki resimde gördüğünüz kıvrımları gerçek hayatta görmek insanı hayrete düşürüyor doğrusu. Kısacası burası Norveç olsa beğenirdiniz ama burası Türkiye!

Ordu Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası’na yapacağınız gezide bir çok şey sizi bekliyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yaylada off-road, at yarışı, güreş vb. etkinlik düzenleniyor. Etkinliklerin yanı sıra piknik ve mangal yapmak için de alanlar bulunuyor.

Perşembe Yaylası’nın kuzu eti dillere destan. Bu yüzden sizlere tavsiyem, meşhur kuzu etini yemeden dönmeyin. Zaten yaylanın açık havası ve buram buram et kokusu, iştahınızın kabarmasına neden oluyor desem abartmış olmam.

Perşembe Yaylası bana göre Ordu’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. İşte ben de bu yüzden Perşembe Yaylası hakkında detaylı bilgiler verdiğim bu gezi rehberini hazırladım. Lafı daha fazla uzatmadan Perşembe Yaylası Gezi Rehberi ile sizleri baş başa bırakıyorum.

İçindekiler:

Perşembe Yaylası Nerede?

Perşembe Yaylası, Ordu’nun Aybastı ilçesinde bulunuyor. Ordu şehir merkezine yaklaşık 115 kilometre uzaklıkta bulunan yaylanın Aybastı ilçe merkezine uzaklığı ise 17 kilometre.

Perşembe Yaylası haritası

Perşembe Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Yayla yolunun büyük bir kısmı asfalt yol, geri kalanı stabilize yol olduğu için ulaşımı nispeten kolay. Fakat kış aylarında yol durumunu kontrol etmenizi ve gerekliyse aracınızın tekerleklerine zincir takmanızı tavsiye ediyorum.

Özel araç ile Perşembe Yaylası’na gidecek olanlar Ordu şehir merkezinden yola çıkıp Fatsa ilçesine ulaştıktan sonra Aybastı tabelaları takip ederek yaylaya ulaşım sağlayabilirler. 

Toplu taşıma ile Perşembe Yaylası’na gidecek olanlar için en rahat alternatif yaylaya düzenlenen turlardan birisine katılmak. Bunun haricinde Ordu, Fatsa ve Aybastı merkezden kalkan belediye otobüslerini de tercih edebilirsiniz.Ordu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Nerede, Ordu’ya Nasıl Gidilir?Perşembe Yaylası’nda Konaklama 

Perşembe Yaylası, şehrin stresinden kaçıp kafa dinlemek ve rahatlamak için yer arayanların gidebileceği harika bir destinasyon. 

Perşembe Yaylası’nda konaklamak için, bu bölgede bulunan bungalov evler, pansiyonlar ve otellerden birini tercih edebilirsiniz. Sizlere yardımcı olabilmek için kalabileceğiniz yerlerin ufak bir listesini hazırladım.

Aybastı Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası Otelleri

Aybastı Kent Ormanı Bungalov Evleri

Belen Yayla Otel

Taş Konak Butik Otel

Yıldız Tepe Otel & Pansiyon

Beyaz Ev Pansiyon

Yayla Apart EvOrdu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Otelleri – Ordu’da Nerede Kalınır?Perşembe Yaylası’nda Kamp

Şöyle bir ortamda, kamp yapmayı kim istemez ki? Perşembe Yaylası, yayla turizmi kapsamında kamp atılabilecek en güzel yerlerden biri bence. Alabildiğine yeşillik, hayvan sesleri ve muhteşem manzarasıyla kendinizi doğaya teslim etmiş oluyorsunuz.

Perşembe Yaylası’nda özel mülk hariç her yerde ücretsiz bir şekilde kamp atılıyor. Burada kamp yapacak olanlara minik bir uyarı yapmak isterim. Yayla’da geceler çok soğuk geçtiği için gerekli ekipmanları yanınıza almanızı ve fazladan kalın kıyafet getirmenizi tavsiye ederim.

Perşembe Yaylası Hakkında Bilgiler

  • Rakımı 1500 metre civarında olan Perşembe Yaylası Canik Dağları’nda bulunuyor.
  • Perşembe Yaylası 2 kilometre çapında ve 40-50 kilometre uzunluğunda mendereslerden oluşuyor.
  • Yaylada her yıl Temmuz ayında şenlikler yapılıyor. Şenliklerde çeşitli yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, güreş müsabakaları vb. etkinlikler düzenleniyor.
Perşembe Plateau
  • Perşembe Yaylası’na 5 kilometre uzaklıkta Aybastı Kent Ormanı bulunuyor. Vaktiniz vatsa buraya da uğrayabilirsiniz.
  • Perşembe Yaylası’ndan, ünlü Seyyah Evliya Çelebi’ni Seyahatnamesi’nde de bahsediliyor.
  • Çiseli Şelalesi, yaylanın 5 kilometre uzağında kalıyor. Vaktiniz varsa burayı da listenize ekleyebilirsiniz.
  • Perşembe Yaylası’nda menderesler dünya mirası olarak korunmak isteniyor, bu yüzden tescil işlemleri hala devam ediyor.

Perşembe Yaylası’nda Balon Turizmi

Perşembe Yaylası’nda bulunan menderesler bir doğa harikası. Bunları gözlemleyebilmek için de üzerinden uçarak geçmek fena olmaz.

Karadeniz’in en gözde turizm noktalarından birisi olması için Perşembe Yaylası’nda bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bunlardan birisi ise balon turizmi. 

Henüz buraya gezmeye gelmiş olan seyahat severler için balon uçuşları başlamamış olsa da denemeler yapılmış gözüküyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan uçuşların bölge turizmine önemli katkılar sunması hedefleniyor.


Yukarıda Perşembe Yaylası hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu