Ordu Nerede, Ordu’ya Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk destinasyonlardan biri olan Ordu, sınır komşusu Giresun ile yarışan dünyaca ünlü fındığı, bölgenin bereketli topraklarının ev sahipliği yaptığı doğa harikaları ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Doğa turizmine düşkün olan sehayat severler tarafından özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen bu yeşil kent, yılın 365 günü yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Bu yazımda, Ordu’ya seyahat planları yapanların yardımına hızır gibi yetişecek bilgilere yer veriyorum ve Ordu’ya ulaşım konusunu ele alıyorum. Ordu nerede, Ordu’ya nasıl gidilir sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde içeriğimde bulabilirsiniz.

İçindekiler:

Ordu Nerede?

Ordu, ülkemizin Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Ordu’nun sınır komşuları Giresun, Samsun, Tokat ve Sivas.

Ordu Haritası

Ordu haritası

Ordu Hakkında Bilgiler

Ordu’ya nasıl gidilir sorusunun detaylarına geçmeden önce Ordu hakkında kısa bilgiler vererek bu eşsiz güzelliklere sahip Karadeniz şehri ile sizleri daha gitmeden önce tanıştırmak istiyorum.

 • Ordu ve çevresi oldukça eski bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapıyor. Bölgede ilk yerleşimin izleri milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanıyor.

 • Geçmiş dönemlerden kalan yazılı kaynaklarda Ordu’nun ismi Yunancada dağ eteği anlamına gelen Kotarya olarak belirtilmiş.

 • Türkiye’nin en büyük şehirleri arasında yer alan Ordu, 19 ilçesiyle birlikte yaklaşık 800 bin kişilik nüfusa ev sahipliği yapıyor.

 • Ordu ve ilçelerinde yaşayan yerel halkın en büyük geçim kaynağı fındık. Bununla birlikte yaz aylarıyla birlikte artan turizm halkın bir diğer geçim kaynağı.

Ordu’ya Nasıl Gidilir?

Ordu'ya ulaşım

Ordu, yılın her anında şehir dışından gelen misafirlere ev sahipliği yapıyor. Hem Doğu Karadeniz Bölgesi’ne açılan kapı olması, hem yaz aylarında artan turist yoğunluğu, hem de bölgenin sanayisi gelişmiş kentlerinden biri olması, Ordu’nun bu potansiyele ulaşmasındaki en büyük sebeplerden.

Tüm bu nedenler bir araya gelince Ordu’ya ulaşım konusu da bir hayli gelişmiş durumda. Yani Türkiye’nin herhangi bir noktasından Ordu’ya havayolu veya karayolu alternatiflerinden birini kullanarak rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Her birine aşağıda ayrı ayrı değindim.

Ordu’ya Uçakla Nasıl Gidilir?

Ordu ile Giresun’un tam ortasında yer alan Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’ya uçak ile seyahat etmek isteyenler için ilk alternatif. Buraya İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden farklı hava yolu şirketlerinin günlük olarak tarifeli seferleri mevcut. Ordu şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 20 dakika.

Ordu’ya uçak ile seyahat etmek için bir diğer alternatif Samsun Havalimanı. Uluslararası uçuşlara da açık olan Samsun Havalimanı’na Türkiye’nin hemen her şehrinden günlük olarak direk veya aktarmalı tarifeli seferler mevcut. Ordu şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 2 saat.

Havalimanı’ndan Ordu Şehir Merkezine Ulaşım

Uçağınız iniş yaptıktan sonra Ordu şehir merkezine ulaşım için seçenekleriniz HAVAŞ servisleri, taksi veya araç kiralamak. Bu durum hem Ordu-Giresun hem de Samsun Havalimanı için geçerli.

Havaş servislerinin kalkış saatleri uçağınız iniş yaptıktan yaklaşık yarım saat sonra. Küçük bir havalimanı olduğu için yetişmeniz zor değil. Valiz bekleme sırasında işler uzarsa bir sonraki gelecek uçağı beklemek durumunda kalabilirsiniz. O yüzden dikkatli olun.

Servis yerine taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlamayı tercih ederseniz, kapıda bekleyen taksilerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Genelde standart ücret alıyorlar. Kalabalık seyahat edenlere tavsiye edilir.

Araç kiralamayı tercih edecek olanlar havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmalarının ofislerine göz atabilirler veya biletlerini alırken direk araç kiralama yapabilirler.

Konaklama yapacağınız otelin transfer aracı hizmeti varsa bunların hiçbirine kafa yormanıza gerek yok elbette.

Ordu nerede nasıl gidilir

Ordu’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Ordu, Karadeniz Otoyolu’nun geçiş güzergahı üzerinde bulunuyor. Bu sayede Türkiye’nin hemen her noktasından Ordu’ya günlük olarak direkt otobüs seferleri bulmak mümkün. 2020 yılı itibariyle Türkiye’nin üç büyük şehrinden Ordu’ya otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde

 • İstanbul’dan 120-150 TL.
 • Ankara’dan 90-100 TL
 • İzmir’den 150-100 TL

Ordu’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Ordu’ya özel araç ile gidecek olanların navigasyonu kurmaları ve aşağıdaki yol güzergahlarını takip etmeleri yeterli.

 • İstanbul’dan yola çıkacak olanlar Sakarya, Bolu, Merzifon, Samsun, Ordu.
 • İzmir’den yola çıkacak olanlar Ankara, Merzifon, Samsun, Ordu.
 • Ankara’dan yola çıkacak olanların ise Merzifon, Samsun, Ordu.

Şehirler Arası Mesafeler

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Ordu888 km / 10 s 30 dk
Ankara – Ordu560 km / 6 s 45 dk
İzmir – Ordu1242 km / 12 s 50 dk

Ordu’da Şehir İçi Ulaşım

Ordu’da şehir içi ulaşımı belediye otobüsleri, minibüsler veya taksi alternatiflerinden birisi ile sağlayabilirsiniz. Belediye otobüslerini kullanabilmek için Ordum Kart almanız gerekiyor. Ordum Kart’ı şehrin birçok yerinde bulunan satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Ordu’da Gezilecek Yerler

Ordu gezilecek görülecek yerler

Ordu’ya kendinizi attınız. Peki Ordu’da gezilecek yerler nereler?

Ordu ve çevresinde görülecek bir çok doğa harikası ve tarihi eser var. Bu konuda ayrı bir blog yazısı hazırlayacağım ancak burada da kısa bir Ordu’da gezilecek yerler listesi paylaşmak istiyorum.

 • Uzundere Şelalesi
 • Perşembe Yaylası
 • Ortaköy Şelalesi
 • Çiseli Şelalesi
 • Yason Kilisesi
 • Boztepe

Yukarıda Ordu nerede, Ordu’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu