Samsun Nerede, Samsun’a Nasıl Gidilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için ilk adımın atıldığı Samsun, ev sahipliği yaptığı tarihi geçmişiyle ülkemizin en önemli şehirlerinden biri. Tarihi değerlerinin yanında doğal güzellikleri ile de adından söz ettiren Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde gezginlerin en çok görmek istediği destinasyonların başında geliyor.

Yani anlayacağınız Samsun, yılın her anında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Üstelik Samsun’un bu kadar ilgi görmesinin sebebi yalnızca turizm de değil. Bölgenin en gelişmiş sanayilerinden birine sahip olması da Samsun’a ilgiyi arttıran nedenlerden bir diğeri. Bunların yanında sağlık ve eğitim turizmini de unutmamak gerek.

Bu sayede Samsun’a ulaşım seçenekleri bol alternatifli. Ben de bu yazımda, Samsun’a seyahat planı yapanların yardımına koşacak bilgilere yer verdim ve Samsun’a ulaşım konusunu ele aldım. Samsun nerede, Samsun’a nasıl gidilir sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde aşağıda bulabilirsiniz.

İçindekiler:

Samsun Nerede?

Samsun, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer alıyor. Yeşilırmak ve Kızılırmak deltalarına ev sahipliği yapan Samsun’un sınır komşuları Ordu, Sinop, Tokat, Amasya ve Çorum. 

Samsun Haritası

Samsun haritası

Samsun Hakkında Bilgiler

Samsun’a nasıl gidilir sorusunun detaylarına geçmeden önce Samsun hakkında kısa bilgiler vererek bu güzel Karadeniz kenti ile sizleri daha gitmeden önce tanıştırmak istiyorum.

 • Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da çıkartma yaparak Milli Mücadeleyi başlattığı kent olan Samsun, ülkemizin en önemli şehirlerinden biri.

 • Kızılırmak ve Yeşilırmak Detaları’nın bulunduğu alanda yer alan Samsun, Bafra ve Çarşamba Ovaları gibi Türkiye’nin en verimli topraklarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

 • Bu verimli topraklar ve gelişmiş sanayi sayesinde bölgenin Trabzon ile birlikte en büyük ve en gelişmiş kenti olan Samsun, fındık ve çay gibi dünyaya ihraç ettiği ürünler sayesinde ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlıyor.

 • Samsun’un bu jeopolitik önemi yeni ortaya çıkan bir durum değil. Samsun ve çevresinde ilk yerleşimin milattan önce 60 bin ila 15 bin yılları arasında gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Samsun’a Nasıl Gidilir?

Samsun manzarası

Samsun, yılın her anında şehir dışından gelen misafirlere ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında artan turist yoğunluğuna ek olarak diğer mevsimlerde de sanayi, eğitim, sağlık, spor gibi bir çok alanda faliyet gösteren organizasyonlara ev sahipliği yapan kentin ulaşım ağı da bu duruma paralel olarak oldukça gelişmiş.

Samsun’a Türkiye’nin hemen her yerinden kara ve hava yolu ile ulaşım mümkün. Bunlara ek olarak belirli noktalardan demir ve deniz yolu ile de Samsun’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıda hepsinden ayrı ayrı bahsettim.

Samsun’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Samsun şehir merkezine yaklaşık 19 kilometre uzaklıkta bulunan Samsun Çarşamba Havalimanı, Samsun’a uçak ile seyahat etmek isteyenlerin imdadına yetişiyor. Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok kentinden farklı hava yolu şirketlerinin Samsun Çarşamba Havalimanı’na tarifeli seferleri mevcut.

Samsun Havalimanı’ndan Samsun Şehir Merkezine Ulaşım

Uçağınız iniş yaptıktan sonra Samsun şehir merkezine ulaşım için seçenekleriniz HAVAŞ servisleri, taksi veya araç kiralamak.

HAVAŞ servislerinin kalkış saatleri havalimanının uçuş programına göre ayarlı. Uçağınız iniş yaptıktan yaklaşık olarak  yarım saat sonra servisler hareket ediyor. Valiz beklerken işler uzamazsa çok rahat bir şekilde yetişebilirsiniz. HAVAŞ servisleri Samsun şehir merkezine ulaşmak için en ucuz alternatif.

Servis yerine taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlamayı tercih ederseniz, gideceğiniz konuma göre standart ücret tarifeleri olan taksilerden birini tercih edebilirsiniz. Kalabalık seyahat ediyorsanız taksi daha tasarruflu bir seçenek olabilir.

Araç kiralamayı tercih edecek olanlar havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmalarının ofislerine göz atabilirler. Uçak biletinizi aldığınız firmanın kampanyalı araç kiralama fırsatlarına göz atmanızı tavsiye ederim. 

Kalacağınız otelin transfer servisi varsa bunların hiçbiri ile uğraşmanıza gerek kalmayabilir. Otel rezervasyonunuzu yaparken sormayı unutmayın.

Samsun Şehir Manzarası

Samsun’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Samsun’a Türkiye’nin hemen her şehrinden farklı firmaların günlük olarak direkt otobüs seferleri bulmak mümkün. 2020 yılı itibariyle üç büyük şehirden Samsun’a otobüs bileti fiyatları şu şekilde:

 • İstanbul’dan 100-120 TL
 • Ankara’dan 60-70 TL
 • İzmir’den 130-140 TL

Samsun’a Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Samsun’a özel araç ile seyahat etmeyi planlayanlar için yol güzargahları şu şekilde:

 • İstanbul’dan yola çıkacak olanlar Sakarya, Bolu, Merzifon, Samsun.
 • İzmir’den yola çıkacak olanlar Ankara, Merzifon, Samsun.
 • Ankara’dan yola çıkacak olanların ise Merzifon, Samsun.

Şehirler Arası Mesafeler

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Samsun737 km / 7 s 55 dk
Ankara – Samsun409 km / 4 s 50 dk
İzmir – Samsun1090 km / 10 s 45 dk

Samsun’da Şehir İçi Ulaşım

Samsun, 1 milyonu aşan nüfusuyla Karadeniz’in en kalabalık kenti. Bu yüzden sadece şehirlerarası ulaşım değil, şehir içi ulaşım da oldukça gelişmiş durumda. Özel halk otobüsleri, minibüsler, tramvay ve teleferik hatları ile taksi Samsun şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz toplu taşıma araçları.

Taksi hariç tüm toplu taşıma araçlarını Samkart alarak kullanabilirsiniz. Samkart kart için ücret tarifesini ise bu linkte bulabilirsiniz.

Samsun’da Gezilecek Yerler

Şahinkaya Kanyon Samsun

Samsun’a ulaşım konusunu hallettikten sonra sıra geldi Samsun’da gezilecek yerler listesini çıkarmaya. Dolu dolu bir liste sizi bekliyor. O yüzden gitmeden önce sıkı bir hazırlık yapmakta fayda var.

Samsun’da gezilecek yerler için ayrı bir blog yazısı hazırlayacağım ancak kısa bir liste isteyenler için aşağıya Samsun gezisinde görmeden olmaz dediğim favori destinasyonları bırakıyorum.

 • Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi
 • Saat Kulesi ve Saathane Meydanı
 • Amazon Köyü ve Amazon Adası
 • İstiklal Caddesi (Çiftlik Caddesi)
 • Samsun Kent Müzesi
 • Cumhuriyet Meydanı
 • Şahinkaya Kanyonu
 • Kızılırmak Deltası
 • Amisos Tepesi
 • Gazi Müzesi

Yukarıda Samsun’a nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu