Ünye’de Gezilecek Yerler – Ünye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer


Ünye’de gezilecek yerler yazısında, mavi ile yeşilin bir araya gelip gezginlerin ruhunu doyurduğu bu Karadeniz ilçesinde seyahat severlerin mutlaka görmesi gereken destinasyonları paylaştım.


Ordu’nun Samsun ile sınır komşusu ilçesi olan Ünye, bana göre Karadeniz Bölgesi’nde göreceğiniz en güzel yerleşim yerlerinden biri. Zaten Ünye halk arasında Karadeniz’in incisi olarak da biliniyor. Sanırım bu konuda aslan payını ilçenin doğal yapısı bozulmamış sahil şeridine vermek gerekiyor.

Nasıl oldu bilmiyorum ama betonlaşmanın en çok değer gördüğü yerlerden biri olan canım ülkemizde Ünye bir şekilde o sahil şehiridini korumayı başardı. O yüzden, Çok fazla beton ile doldurmadan günümüze kadar gelmeyi başaran Ünye sahili görülmeye değer.

Belki de ben yıllarca bu ilçede yaşadığım için bana öyle geliyor. Ee, ne de olsa kuzguna yavrusu şahin görünürmüş. Fakat yine de çok abarttığımı zannetmiyorum. Ünye, gerçekten de her seyahat severin Doğu Karadeniz gezisi sırasında uğraması gereken yerlerden biri.

Üstelik ilçe tam bir gezgin dostu. Gezilecek yerler listesi de çok uzun değil ve ulaşımı oldukça kolay.

Ünye’de Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Ünye’de gezilecek yerler haritasının ekran görüntüsünü paylaştım. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

Ünye'de gezilecek yerler haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Ünye’de Gezilecek Yerler – Görmeniz Gereken 10 Yer


Ünye’de gezilecek yerler listesi 10 noktadan oluşuyor. Yani sizin anlayacağınız burada göreceğiniz yerler az ama öz. Burayı muhtemelen Karadeniz gezisi yaparken bir uğrayıp geçeceğiniz bir yer olarak işaretleyeceğinizi tahmin ediyorum. Bu yüzden ayıracağınız vakitte az olacaktır. Ancak aşağıdaki listeden özellikle doğa ile iç içe olcağınız noktaları görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

İçerik:

 1. Asarkaya Kent Ormanı
 2. Ünye Kalesi
 3. Çamlık
 4. Çakırtepe
 5. Ünye Japon Anıtı
 6. Kilise
 7. Kadılar Yokuşu
 8. At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri
 9. Ünye Atatürk Parkı
 10. Ünye İskelesi

Bonus: Ünye’de Denize Girilecek Yerler

1-Asarkaya Kent Ormanı

Asarkaya Kent Ormanı

Tahmin edebileceğiniz üzere Ünye’de yeşil ve mavinin eşsiz uyumunun ortaya çıkardığı harika manzaralardan ve bu manzaraları izleyebileceğiniz yerlerden bol bol var. Peki bu işi en iyi nerede yaparım derseniz size ilk olarak Asarkaya Kent Ormanı’nı tavsiye ederim.

Fotoğraf tutkunlarının deklanşörlerine abanacağı, selfie çılgınlarının telefonlarını ön kameradan çıkaramayacağı Asarkaya Kent Ormanı, Ünye’de gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Üstelik burası sadece sunduğu görsel şölen ile değil, doğa ile başbaşa kalacağınız anlar için de ideal bir destinasyon.

Her ne kadar şehir dışında olması buraya ulaşımı biraz zorlaştırsa da seyahat severlerin listelerine mutlaka eklemelerini tavsiye ederim.

Asarkaya Kent Ormanı’na Nasıl Gidilir ?

Fatsa istikametine doğru 4 kilometre kadar gittikten sonra sağda kent ormanına giden yolu gösteren tabelaları takip etmeniz yeterli. Toplu taşıma ile ancak belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz. O yüzden özel araç veya taksi ile gitmek şart.

2-Ünye Kalesi

Ünye Kalesi

Listeye yine şehir merkezinin biraz dışında kalan bir yer ile devam ediyorum. Amasya Kral Kaya Mezarları’nın ufak bir kopyası olarak nitelendirebileceğim Ünye Kalesi’ni bu listeye sokan şey sadece tarihi önemi değil.

Dik bir kayaya kurulmuş olan kale, Ünye şehir manzarasını kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Ünye Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kale Ünye-Niksar yolu üzerinde bulunuyor ve şehir merkezine uzaklığı 6 kilometre. Özel araçla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden kalkan dolmuşları da kullanabilirsiniz.

3-Çamlık

Ünye'de gezilecek yerler

Çamlık, Ünye sahil şeridinin en özel noktalarından biri. Karadeniz’in kıyısında, çam ağaçlarının arasında huzur dolu bir yürüyüş yapmanıza imkan veren bu yer, Ünye’de gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezlerinden.

Yürüyüşünüzü bitirdikten sonra deniz fenerinin altında bulunan kafede denize nazır bir şeyler içmek de cabası.

4-Çakırtepe

Çakırtepe

Çakırtepe, Ünye’de manzara izlemek için en iyi yerlerden biri. Şehre hakim konumu sayesinde gezginlerin uğrak noktalarından biri olan tepe, sadece manzarası ile değil, restoranları ile de meşhur. Meşhur Karadeniz pidesinin Ünye versiyonunu tadıp midelerinize bayram ettirirken bir yandan da manzara izlemenin tadı en güzel burada çıkıyor doğrusu.

5-Ünye Japon Anıtı

Ünye Japon Anıtı

Japonya’da batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan 540 Türk denizcisi ve içlerinde bulunan Ünyeliler’in anısına yapılan Ünye Japon Anıtı, 2014 yılında birçok Türk ve Japon diplomatın katılımı ile açılmış. Ünye Japon Anıtı’nın açıldığı yerin Kurtuluş Savaşı sırasında Ünye’den yapılan deniz savunmasında topların bulunduğu yer olması anıta ayrı bir anlam katıyor.

Ünye Japon Anıtı’nın bulunduğu yerde Türk-Japon dostluğunu anlatan bir çok metnin yanında Japon kültürünü yansıtan enteresan heykellerde mevcut.

Kısacası burası Ünye gezilecek yerler listenizde yer edinmesi gereken bir durak. Biraz önce anlattığım Çamlık’ın hemen yanı başında olduğu için otomatikman listenize girmiş oluyor zaten.

6-Kilise

Hey gidi dünler hey. Bu gözler, tarihi bir kilisenin düğün salonu olarak kullanıldığını gördü! Evet yanlış okumadınız düğün salonu. Üstelik içerisinde Hristiyan adetleriyle düğünler falan da yapılmıyordu. Baya baya bildiğin, düğünü yapanın yöresine göre kimi zaman çiftetelli çalınan, yeri geldiğinde ankara misket oynanan ama en çok da horon tepilen bir düğün salonu…

Neyse ki şimdiler de kıymeti az da olsa anlaşılmış ve restore edilip davul zurna seslerinden kurtarılmış, kültür merkezi olarak kullanılmaya başlanmış. Daha çok sergi gibi kültürel etkinliklerde kapılarını açan kilisenin içerisinde pek fazla tarihi obje yok.

Yine de dışarıdan bir kaç kare almak isterseniz Ünye gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 

7-Kadılar Yokuşu

Kadılar Yokuşu Ünye

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Ünye’de pek çok kadı yetişirmiş. Hatta o dönemlerde pek çok şeyde olduğu gibi kadılıkta da babadan oğula geçen bir gelenek hüküm sürmekteymiş. Ünye kent meydanına çok yakın olan bu yokuşta zamanla bir çok kadı kendine yer edinmiş.

Günümüzde Kadılar Yokuşu olarak adlandırılan bu sokakta eski tarihi konakları görebiliyorsunuz. Taş döşemeli yolu ve konak giriş kapılarının göz alıcı güzelliğine Ünye Belediyesi’nin son zamanlarda yaptırdığı restorasyonlar da eklenince Ünye gezilecek yerler listenize Kadılar Yokuşu’nu eklemeniz kaçınılmaz oluyor.

8-At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri

Ünye gezinize farklı bir macera eklemek isterseniz Ünye At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri’ne bir uğramanızı tavsiye ederim. Şehir merkezinin biraz dışında kalan tesis, ziyaretçilerine tesisi gezme ve at binme deneyimini yaşama fırsatı sunuyor.

9-Ünye Atatürk Parkı

Ünye Atatürk Parkı

Ünye’de denize nazır bulunan en güzel parklardan biri olan Atatürk Parkı, Karadeniz’in kıyısında hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri. Ayrıca parkın içerisinde bulunan restoranda bir şeyler yiyip içme imkanınız da var.

10-Ünye İskelesi

Ünye iskele

Şehir merkezinde bulunan iskele, Ünye’nin en çok ilgi gören noktalarından biri. Her gezginin mutlaka bu iskelenin sonuna kadar yürüyüp Karadeniz’in engin sularını izleyerek Ünye gezisine ruhlarını dinlendirecek birkaç dakika katmalarını tavsiye ederim.


Bonus: Ünye’de Denize Girilecek Yerler


Hepimizin bildiği gibi Karadeniz’de pek deniz mevsimi olmaz. Özellikle de Doğu Karadeniz’de her an yağmur yağma ihtimali olduğu için denize girebileceğiniz zaman aralığı çok kısıtlı olur. Ancak fırsatını yakalarsanız tadına da doyum olmaz.

O yüzden Ünye’de denize girilecek yerleri de paylaşmak istedim. Seyahatinizi yaz aylarında yapacaksanız, fazladan zamanınız olacaksa, bir de güzel havayı denk getirebilirseniz, Ünye’de Karadeniz’in serin sularına kendinizi bırakabileceğiniz yerleri aşağıda listeliyorum. 

 • Uzunkum
 • Çınarsuyu
 • Ayanikola
 • Çamlık

Yukarıda Ünye’de gezilecek yerler nereler sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu