Zonguldak Nerede, Zonguldak’a Nasıl Gidilir?


Bu içeriğimde seyahat severlerin yurt içinde en çok tercih edilen destinasyonlarından biri olan Zonguldak’a ulaşım seçeneklerinden bahsettim. Zonguldak nerede, Zonguldak’a nasıl gidilir gibi birçok sorunun kapsamlı cevabını yazımda bulabileceksiniz.


Limanlarıyla ünlü ve Karadeniz’in en sevilen destinasyonlarından biri olan Zonguldak, yurt içinde gezecek farklı alternatifler arayanlar için en ideal destinasyonlardan biri. Şehri ön plana çıkaran en önemli özelliği ise taş kömürü madenleri.

Doğal ve tarihi güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakan bu şehrin sadece sahilinde saatlerce yürümek bile insanın içini huzur dolduruyor. Şehir Karadeniz Bölgesi’nde olduğu için sık sık yağış alıyor ancak denizi bir hayli güzel. Bu sebeple de plajları  azımsanmayacak kadar fazla.

Ayrıca daha güncel bir bilgi olarak Zonguldak’a rotanızı çevirirseniz Kelebeğin Rüyası filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Çünkü film Zonguldak sokaklarında çekiliyor. Ayrıca en önemli değindiği konu ise maden işçilerinin belki de gözümüzü kapatıp yokmuş gibi davranmak istediğimiz hayatları. İşte film bunları tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilmesi.

İçerik:

Zonguldak Nerede?

Zonguldak, Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde bulunuyor. Karabük, Bolu ve Düzce ise kente komşu olan iller arasında.

Zonguldak nerede

 Zonguldak Hakkında Bilgiler

Zonguldak’ın tarihi hakkında kısa da olsa bilgiler almak isterseniz yazımın bu kısmını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

 • Şehrin bilinen tarihi milattan önce 2500’lü yıllara kadar uzanıyor.

 • Bu topraklarda ilk olarak Hatitler ardından da Hititler yaşamışlar.

 • Daha sonrasında da Frigler, Persler, Makedonyalılar bölgede yaşamlarını sürdürmüşler.

 • Cenevizliler ve Candaroğulları da bu topraklarda hükümlerini sürdürmüşler.

 • 1460 yılında da şehir, Fatih Sultan Mehmet sayesinde Osmanlı topraklarına dahil olmuş.

Zonguldak’a Nasıl Gidilir?

Zonguldak'a nasıl gidilir

Zonguldak’a ulaşım hemen her şehirden oldukça kolay. Çünkü şehre hem demiryolu ile hem de karayolu ile gidebileceğiniz alternatifler bulunuyor. 

Zonguldak’a Demiryolu ile Nasıl Gidilir?

Zonguldak’a kadar gelmişken, yada rotanızı buraya çevirmişken gezinizi nostaljik bir tren yolculuğu ile şenlendirmeye ne dersiniz?  Çünkü trenle Karabük-Çaycuma-Gökçebey gibi birçok yere de uğrayabilirsiniz.

Zonguldak’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin hemen her yerinden Zonguldak’a şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor. 

 2021 yılı için üç büyük şehirden Zonguldak’a otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 80-90 TL
 • Ankara’dan 60-70 TL
 • İzmir’den 120-140 TL

Zonguldak’a Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin tüm illerinden şehre özel araç ile ulaşım mümkün. İstanbul’dan Zonguldak’a seyahat edecek olan gezginlerin takip etmesi gereken yol güzergahı şu şekilde: Kocaeli-Sakarya-Düzce

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Zonguldak320 km/ 4 s 30 dk
Ankara – Zonguldak270 km/ 3 s 25 dk
İzmir – Zonguldak680 km/ 7 s 45 dk

Zonguldak’ta Şehir İçi Ulaşım

Zonguldak'ta şehir içi ulaşım

Zonguldak’ta şehir içi ulaşım Halk otobüsleri, dolmuşlar ve taksilerle sağlanıyor. Otobüslerde Elmas Kart kullanılıyor. Şehirde yürüyerek birçok gezilecek destinasyona gidebileceğinizi de söyleyebilir. Öyle ki şehrin doğal güzelliklerini görünce insan zaten yürümeyi tercih ediyor.

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler

Zonguldak’ta ulaşım konusu hakkında tüm kapsamlı bilgileri yazmaya çalıştım. Ancak bu güzel mi güzel şehirde gezilecek yerlere de değinmeden edemeyeceğim. Zonguldak’ta gezilecek yerler ile ilgili size iki seçenek bırakıyorum.

Birincisi gezilecek yerler yazımı uzun uzun okumak istemeyenler için kısa başlıklar halinde yazdığım mekanlar. İkincisi de konuyla ilgili tüm ayrıntıları uzun uzun yazdığım Zonguldak’ta gezilecek yerler yazım.

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler 

 • Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi)
 • Tietion Antik Kenti ve Filyos Kalesi
 • Gökgöl Mağarası
 • Cehennem Ağzı Mağaraları
 • Fetih Çınarları

Yukarıda Zonguldak’a nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu