Amasra Nerede, Amasra’ya Nasıl Gidilir?


Bu içeriğimde seyahat severlerin ülkemizde mutlaka ziyaret ettiği destinasyonlardan biri olan Amasra’ya ulaşım seçeneklerinden bahsettim.  Amasra nerede, Amasra’ya nasıl gidilir gibi birçok soruyu merak ettiğinizi biliyorum. İşte bu soruların cevabı için sizde hazırsanız başlayalım!


Özellikle doğanın her tonuna şahit olmak isteyen gezginlerin ülkemizde en sevdiği bölge tabiki de Karadeniz Bölgesi oluyor. İşte sizde rotanızı Karadeniz’e doğru çevirmeye karar verdiyseniz Amasra’nın havasını içinize çekmeden bölgeden ayrılmamanızı mutlaka tavsiye ederim. 

Amasra aslında Bartın’ın bir ilçesi ve emin olun özellikle de hafta sonu için küçük bir kaçamak yapabileceğiniz en ideal destinasyonlardan biri. Aslında Amasra öyle büyük bir şehir değil dediğim gibi küçük ve oldukça tatlı bir ilçe. Ancak emin olun burası havanızı tamamen değiştirecek. Yorgunluğunuzu atmanızı sağlayacak birçok güzelliğe sahip.

Sadece doğal güzellikleriyle bile insanı mest eden bu şehrin kendine özel de birçok özelliği bulunuyor. Bunlara örnek olarak balıkçılığın ne kadar gelişmiş olduğunu ve ahşap oyma sanatının burada ne kadar gelişmiş olduğunu verebilirim.

İçerik:

Amasra Hakkında Bilgiler

Amasraya nasıl gidilir

Sizde bir yere gitmeden önce ufak da olsa tarihi özellikleri hakkında  bilgilere sahip olmanız gerektiğini düşünenlerdenseniz yazımın bu kısmı tam da size göre.

 • Amasra’nın tarihi neredeyse 3 bin yıl öncesine kadar dayanıyor.
 • Amasra tarih boyunca birçok medeniyetin hakimiyeti altında kaldığı için yıllar boyunca farklı isimler almış. Bunlar Sesamos, Amastis, Samastro.
 • Amasra aynı zamanda Bizans sınırları içinde de kaldığı için Roma İmparatorluğu’nun da etkisiyle tiyatro, tapınak gibi birçok yapıyı içinde bulunduruyor.
 • Şehri günümüzde ünlü kılan en önemli sebeplerden biri ise Barış Akarsu’nun mezarının burada bulunuyor olması.

Amasra Nerede?

Amasra, Karadeniz’in en nadide illerinden biri olan Bartın’ın ilçesi. Ve bu şirin mi şirin ilçe Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alıyor. Kastamonu, Karabük ve Zonguldak ise kente komşu olan iller arasında.

Amasra nerede

Amasra’ya Nasıl Gidilir?

Amasra’ya Türkiye’nin neredeyse her yerinden otobüs ile ulaşım mümkün. Ayrıntılı ulaşım rehberine yazımın hemen devamında ulaşabilirsiniz.

Amasra’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin hemen her yerinden Amasra’ya şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor. Büyük şehirlerden Amasra’ya direk ulaşım mümkün ancak diğer şehirlerden ulaşımınızı sağlarken öncelikle Bartın’a ulaşımınızı sağlayacağınızı belirtmekte fayda var. 

Fakat merak etmeyin Bartın şehir merkezinden Amasra’ya geçmek oldukça kolay. Çünkü otogardan Amasra’ya giden otobüsler bulunuyor. Bu yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

 2021 yılı için üç büyük şehirden Amasra’ya otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 130-150 TL
 • Ankara’dan 90-100 TL
 • İzmir’den 180-190 TL

Amasra’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Amasra'ya özel araçla nasıl gidilir

Türkiye’nin tüm illerinden şehre özel araç ile ulaşım mümkün. İstanbul’dan Amasra’ya seyahat edecek olan gezginlerin takip etmesi gereken yol güzergahı şu şekilde: Bolu-Mengen-Bartın

Şehirler Arası Mesafeler

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Amasra459 km/ 6 s 45 dk
Ankara – Amasra310 km/ 4 s 20 dk
İzmir – Amasra810 km/8 s 50 dk

Amasra’da Şehir İçi Ulaşım

Amasra oldukça küçük bir ilçe. O yüzden de şehir içinde ulaşım minibüs ve taksiler ile sağlanıyor. Zaten genellikle gezginler ve yerli halk şehri yürüyerek gezmeyi tercih ediyorlar. 

Bartın’dan Amasra’ya Bartın Eski Terminal’den kalkan ve yaklaşık 20 dakikada Amasra şehir merkezine ulaşımı sağlayan otobüsler olduğunu da hatırlatmak da fayda var.

Amasra’da Gezilecek Yerler

Amasra’ya ulaşım konusunu tüm ayrıntılarıyla yazdığımı düşünüyorum. Ancak Amasra’da gezilecek yerler konusuna da değinmeden edemeyeceğim. Hatta direk bu konuyla ilgili ayrıntılı bir yazı yazdım. Okumak isterseniz diye hemen aşağıya linkini bırakıyorum.

Amasra’da Gezilecek Yerler 

Ancak bu yazıyı uzun uzun okumak istemem hemencecik sadede gel diyenlerdenseniz diye hemen aşağıya Amasrada gezilecek, mutlaka görmeniz gereken yerleri ekliyorum.

 • Amasra Kalesi
 • Kemere köprüsü
 • Çekiciler Çarşısı
 • Amasra Kapalı Pazar Alanı
 • Amasra Müzesi
 • Direkli Kaya

Yukarıda Amasra’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu