Bandırma Vapuru Müzesi – Samsun


Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun şehir merkezinde gezilecek yerler listesinin demirbaşlarından. Özellikle yurt içinden Samsun’a gelen seyahat severlerin özel ilgisine mazhar olan müze, bana göre de Samsun’a seyahat planı yapan gezginlerin mutlaka planları arasına almaları gereken yerlerden. Bu yüzden bu blog yazımda Bandırma Vapuru Müzesi hakkında bilgilere yer verdim.


Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk adımın atıldığı yer olan Samsun’un hepimizin kalbinde ayrı bir yeri var. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biri olan Samsun’a çıkması ve kurtuluş mücadelesini başlatması bu şehri böylesine özel kılan sebeplerin en başında geliyor.

Bildiğiniz gibi Bandırma Vapuru, bu şanlı mücadelenin başlangıç sürecinde önemli bir rol almıştı. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kurmaylarını İstanbul’dan Samsun’a taşıma görevini üstlenen geminin adını ülkemizde 7’den 70’e herkes biliyor desem abartmış olmam sanırım.

Okul sıralarında geçmişini öğrendiğimiz bu gemi günümüzde Samsun’un girişinde sizleri karşılıyor ve ziyaretçilerini tarih sayfalarında bir yolculuğa davet ediyor.

Bandırma Vapuru Müzesi Nerede?

Müze Samsun’un merkez ilçelerinden Canik ilçesinin sınırları içerisinde yer alıyor. Müze, Samsun’un en büyük parklarından olan Doğu Park içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Bandırma Vapuru Konum

Bandırma Vapuru Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müzeye ulaşım oldukça kolay. İsterseniz Doğu Park içerisinde keyifli bir yürüyüş yaparak isterseniz de dolmuş, otobüs veya tramvay hatlarından birini tercih ederek müzeye gidebilirsiniz. Belediye Evleri İstasyonu nüzeye en yakın tramvay istasyonu.Samsun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Nerede, Samsun’a Nasıl Gidilir?Bandırma Vapuru Müzesi Hakkında Bilgiler

Bandırma Vapuru Müzesi
  • Bandırma Vapuru Müzesi 19 Mayıs 2003 yılında ziyarete açılmış.
  • Günümüzde Kurtuluş Savaşı yıllarının şartlarını anlatan bir müze olarak ziyaretçilerini bekleyen Bandırma Vapuru aslında gerçek Bandırma Vapuru’nun orjinal ölçülerle yaptırılan replikası. Orjinal vapur yıllarca ülkeye hizmet ettikten sonra artık kullanılmaz hale geldiği için parçalara ayrılmış.
  • Müzenin içerisinde Mustafa Kemal Atatürk ve kurmaylarının İstanbul’a hangi şartlar altında yolculuk ettiği bölüm bölüm anlatılıyor. Bana göre müzenin en dikkat çekici yönü içerisinde bulunan bal mumu heykeller.
  • Özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını bir toplantı masasının etrafında vatanı kurtarmak için planlar yaparken tasvir eden bölüm oldukça dikkat çekici. 
  • Müzenin içinde Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde Atatürk’e ait fotoğraflar, aldığı notlar, kongre kararnamelerinden nüshalar, beylik silahı ve daha bir çok eşyayı görebilirsiniz.

Bandırma Vapuru’nun Tarihi Hakkında Bilgiler

Bandırma Vapuru Samsun
  • Bandırma Vapuru, 1878 yılında İskoçya’da yapılmış. Türkiye’den önce 2 kez Yunan menşeili firmalara satılan vapur, daha sonra İstanbul’da bir firma tarafından satın alınmış.
  • Deniz Yolları İşletmesi tarafından yük ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan gemi, daha sonraları posta hizmeti için de görevlendirilmiş.


Samsun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Otelleri – Samsun’da Nerede Kalınır?  • 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a adım atmasını sağladıktan sonra İstanbul’a dönen vapur, posta hizmeti vermeye devam etmiş.
  • 1925 yılında artık onarılamayacak hasarlar almış olan vapur, Haliç Tersanesi’nde parçalara ayrılmış.

Yukarıda Bandırma Vapuru Müzesi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu