Bodrum Koyları – Bodrum’un En İyi 10 Koyu


Bodrum, Türkiye’de yaz turizminin vazgeçilmez noktalarından biri. Şehri ön plana çıkaran özelliklerinden biri de keyfini çıkarmaya doyamayacağınız masmavi koyları. İşte bende bu yüzden Bodrum koyları hakkında tüm bilgileri edinebileceğiniz Bodrum Koyları – Bodrum’un En İyi 10 Koyu yazımı tüm ayrıntılarıyla hazırladım.


Yaz aylarında gece hayatının yeri apayrı olduğu gibi sıcaklardan kaçıp serin sulara atlamak da ayrı bir zevkli oluyor. Ege’de bulunan koyların da  yaz aylarının gözdesi olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle de Bodrum koyları seyahat. severlerin listelerine mutlaka ekledikleri yerler arasında listenin başını tutuyor.

Ama tabi ki buranın en gözde yerlerinden biri olmasının hem olumlu hem de olumsuz yanları var. Mesela seçenek fazla olduğu için insanın hangi koyu seçeceğine karar verememesi olumsuz yanlarının başında geliyor. Bunun dışında koyların genellikle oldukça kalabalık olduğunu söylememe gerek yok bile yok sanırım. Ancak hiç üzülmeyin ben sizin için kıyıda köşede kalmış koyları da listeme eklemeyi unutmadım.

İçindekiler:

Bodrum’un En İyi 10 Koyu

Yazımın bu kısmında sizler için derlediğim Bodrum’un en iyi 10 koyunu sıraladım. Hem bakir koylara hem de tüm turistler ve yerli halk tarafından bilinen güzel koylara de yer vermeyi ihmal etmedim. Hazırsanız başlayalım!

Kargıcak Koyu

Kargıcak koyu

Kargıcak koyu 2 kilometrelik bozuk ve zorlu bir yolun sonunda kendinizi adeta cannete düşmüş gibi hissedeceğiniz yerlerden biri. Yani peşin peşin belirtmeliyim ki vay arkadaş nerden düştük bu yola diyebileceğiniz yerlerden geçecekseniz. Ama bence bu yolun sonunda çıkan güzelliğe kesinlikle değiyor. 

Daha eski zamanlarda buraya tekneyle turlar düzenlendiği için  koyun pisliğinden geçilmiyormuş. Çünkü maalesef insanlar genellikle güzel şeyleri bozmaya meyilli olabiliyor. Ancak bir sebeple tekne seferleri bitmiş. Böylelikle de köy bakir haline geri dönmüş. Ki bence böylesi sessiz sakin köyleri sevenler için mükemmel olmuş.

Buraya yiyecek içecek bir şeylre getirip serin suları tadını çıkarmak, kumsalında uzun sohbetlere dalmak ne kadar keyifli anlatamam ama bunu tecrübe etmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Peksimet

Peksimet

Peksimet işletmelerin pek de fazla olmadığı ve çoğu insanın belkşi de güzelliğini farketmediği yerlerden biri. Birkaç tane sahil kenarında bulunan mekanıyla canlanan Peksimet belediyenin işlettiği yerlerden biri. Şezlonglar ücretsiz bu mükemmel tabi ama maalesef işletme içinde kabin , tuvalet gibi denizden sonra ihtiyaç duyacağınız alanlar bulunmuyor.

Ama yinede burada suyun sıcaklığının ılık olması ve akşamları gün batımının harika manzaralara ev sahipliği  yapması Kargıcak Koyu’nu tercih etmeniz için yetecek sebepler arasında diyebilirim.

Torba

Torba

Bodrum’un ender bulunan ormanlık alanalarından biri olan Torba,  yemyeşil ormanlara sırtınızı dayadığınız ve havasına hayran kalacağınız yerlerden biri. Burası öyle bir yer ki buraya yerleşmiş insanlar arasında oyunculardan tutun da yazarlara kadar da herkes bulunuyor.

Anlayacağınız buranın kıymeti anlaşılmaya başlanmış ancak merak etmeyin hala daha mütevazılığını koruyan yerler arasında.

Ayrıca deniz taşlık ve oldukça berrak olduğu için buranın sularına kendinizi atmanın keyfine de doyum olmuyor. Üstelik Torba’da birçok mekan da bulunuyor. Böylelikle sabahları güzel bir kahvaltıyla güne başlayıp Torba’nın keyfini doyasıya çıkarabiliyorsunuz.

Cennet Koyu

Bodrum’un en ünlü ve bu ünü ününe katan koylarından biri olan Cennet Koyu, adını tam olarak hak eden yerlerden biri. Cennet gibi denebilecek bir güzelliğe kapılarını açan koy ulaşımının da oldukça kolay olması yönüyle bir artıyı daha hak ediyor. 

Buranın doğası kelimelerle nasıl anlatılır bilemiyorum. İnanın ifade etmesi bir hayli zor çünkü insanı adeta şaşkına çeviren bir doğa harikasıyla karşı karşıya geliyorsunuz.  Yemyeşil ormanların arasında masmavi duyun tadını doyasıya çıkarmanızı ve ormanlık alanların içinde uzun yürüyüşler yapıp nasıl bir güzellik içinde yaşadığımızı görmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Akvaryum Koyu

Akvaryum koyu

Yarımada boyunca deniz eşliğinde yürüyerek ulaşacağınız Akvaryum Koyu’na yürümenin keyfi bambaşka. Çünkü koya ulaşana kadar eşsiz güzellikteki diğer koyların da keyfini çıkarabiliyorsunuz. Akvaryum Koyu’na ulaştığınızda ise adeta nefesiniz kesiliyor. Çünkü buranın manzarası bambaşka.

Bitez

Bitez Koyu, Gümbet’İn ilerisinde konumlanmış. Uzayıp giden bir kumsala sahip olan koy adeta yarım bir ayı simgeliyor gibi. Üstelik ulaşımı da oldukça kolay olan koya, Bodrum’un merkezinden gezi tekneleri kalkıyor.

Ayrıca sörf yapmak isteyenler için de en uygun noktalardan biri olan Bitez Koyu, en sevilen Bodrum Koyları arasında bulunuyor. Sahil kenarında bulunan balık restorantları da kesinlikle uğranması gereken duraklar arasında.

Yalıkavak

Yalıkavak

İnsana fütursuzca göz kırpan yel değirmenlerinin yanından geçerken yolun devamında karşınıza çıkan o eşsiz manzaranın Yalıkavak olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız hatta Bodrum’a ilk defa gidecekseniz rotanızı Yalıkavak’a çevirmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Burası Bodrum yarımadasından ilerlerken adeta tatilin başladığını tekrar hatırlatan yerlerden biri. Bölgenin önde yerlerinden gelen marinalardan biri olan Yalıkavak, Bodrum koyları arasında fark yaratan yerlerin başında geliyor.

Akyarlar Karaincir Koyu

Karaincir Koyu, bölgenin en dalgasız koylarından biri. Ayrıca oldukça sığ olan deniz özellikle de çocuklu aileler için en avantajlı koylardan. Burada ailenizle ya da sevdiklerinizle güzel anların tadını çıkarmak oldukça keyifli. Ayrıca bölgede belediyeye bağlı olan alanda ücretsiz olarak şezlong kullanabilmek de Akyarlar Karaincir Koyu’nun ayrıcalıklarından biri.

Kissebükü Koyu

Kissebükü koyu

Size Bodrum’un gizli koylarına sık sık değineceğimden bahsetmiştim.İşte Kissebükü Koyu’da o yerlerden biri. Araba ile ulaşımı zor olan bu yere tekne keyfi yaparak ulaşım ise bir kadar kolay ve keyifli. 

Koyun en sevilen özelliği sakin ve sessiz hali. Yalnız bu sakinliğinden dolayı koyda yeme içme mekanları bulunmuyor. Bu sebeple de çantanıza bir şeyler atmayı unutmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca koyda kamp yapmak için de birçok alan bulunuyor. Ki bence Bodrum’un en özel koylarından birinde kamp keyfi yapmak paha biçilemez keyiflerden biri.


Yukarıda Bodrum koyları hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu