Bodrum’da Gezilecek Yerler


Bodrum’da Gezilecek Yerler yazımda, yaz turizminin en sık ziyaretçi alan ve hem tarihiyle hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Bodrum’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bahsettim.


Bodrum, Türkiye’de yaz turizminin vazgeçilmeyen destinasyonlarından biri. Hele siz de benim gibi seyahat severseniz ve  deniz, kum, güneş üçlüsüne de aşıksanız yaz tatili rotalarınız arasında bulunuyordur.

Halikarnas Balıkçısı, Zeki Müren gibi ülkemizde adından sıkça bahsedilen hatırı sayılan sanatçıların da Bodrum’dan asla vazgeçmeyen durumlarından dolayı şehre karşı hislerini biliyorsunuzdur.

Peki Bodrum’un herkes tarafından sevilmesinin sebebi ne? Eminim ki bu sorunun cevabının herkes için özel ve farklı cevapları vardır. Ancak bir gezgin olarak genel bir cevap vermem gerekirse Ege’nin en güzel köşelerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

İçindekiler:

Bodrum’da Gezilecek Yerler Listesi

Burada denizin, kumun, güneşin, sokaklarda dolaşmanın, yaz gecelerinin keyfini çıkarmanın tadı bambaşka. E haliyle Bodrum’da gezilecek yerler listesi de bir hayli uzun. Çünkü burayı sadece denize girilecek koyları ve plajlarıyla tanıyorsanız epey bir yanılıyorsunuz.

Işte bende bu yüzden sizin için Bodrum’da gezilecek yerler listesini tüm incelikleriyle ve gezilecek en güzel yerleri içinde bulundurarak derledim. Hazırsanız başlayalım!

Bodrum Kalesi

Bodrum kalesi

Sanırım Bodrum Kalesi’ni Bodrum’a hiç gitmeyenler bile resimlerde, kartpostallarda, sevdiklerinin getirdikleri magnetlerde bir kerecik olsa bile görmüştür. Anlayacağınız burası Bodrum’a plan yapıyorsanız listenize mutlaka eklemeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Kale, Bodrum’da bulunan iki liman arasında konumlanmış. Kalenin iç kısmında farklı ülkelerle adlandırılan kuleler bulunuyor. Ayrıca İç kale tarafına giderken 7 adet kapıdan geçiyorsunuz. Ve bu kapıların üzerinde de çeşitli figürler yer alıyor.

Kale’nin ön plana çıkan bir diğer özelliği de tarihine bakıldığında hapishane olarak kullanılmış olması. Ayrıca Bodrum Kalesi’nin içi şu anda Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak da kullanılıyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, sadece Bodrum’a değil Dünya’ya da ününü salmış müzelerden biri. Çünkü Türkiye’deki tek su altı arkeoloji müzesi olmasının yanında Dünya’da da bu yönüyle ön plana çıkmayı başarmış.

Müzenin Bodrum Kalesi içerinde bulunduğundan hemen yukarıda bahsetmiştim. Bu tarihi kalenin içinde bir tarihin daha bulunuyor olması bence oldukça ilgi çekici. Müzede salgılanan eserler arasında su altı kazı araştırmalarında elde edilen kalıntılar da bulunuyor.

Müze içerisinde bulunan 14 adet salon içinde sergilenen eserlerin çoğu kısmı amforalardan oluşuyor. Amfora ne demek dediğinizi de duyar gibiyim. Bilmeyenler için kısaca vir şeylerin depolanması için kullanılan antik testiler diyebilirim.

Bu amfolar dışında müzede ön plana çıkan en önemli eserlerden biri, Serçe Limanı Cam Batığı Salonun’da sergilenen batık bir tekne.  Bu tekne 1025 yılında batmış. Bu özelliğiyle teknenin dünyanın en eski batık gemi kalıntısı olduğu tahmin ediliyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki müren sanat müzesi

Ülkemizin sevilen isimlerinden olan ve Sanat Güneşi olarak adından sıklıkla söz edilen Zeki Müren, hayatının son demlerini Bodrum’da geçirmiş. İşte bu ev ünlü sanatçının vefatının ardından müzeye dönüştürülmüş.

Müzenin dış kapısından içeri girildiğinde bahçede sanatçının arabası ve heykeli bulunuyor. Evinin içine girildiğinde ise Zeki Müren’in kişisel eşyalarının özenle sergilendiği bölümler bulunuyor. Bu eşyalar arasında sahne kostümlerinden tutun da şık takılara kadar neredeyse her şey bulunuyor.

Bodrum Deniz Müzesi

Tatilde gezilecek yerler listesi oluştururken müzelere de yer vermekten keyif alanlardansanız Bodrum Deniz Müzesi tam da size göre.  Hele bir de teknelere bayılıyorsanız bu müze listenize mutlaka eklenmeli.

Burada Bodrum tipi tekne modelleri büyük bir özenle sergileniyor. Halikarnas Balıkçısı’nın adını da müzede sıkça duyacaksınız. Çünkü burada Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya ait birçok kişisel eşya da bulunuyor.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Dibeklihan kültür ve sanat köyü ve

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü adından da anlaşılacağı üzere sanatseverlerin çok sevecekleri yerlerden biri. Yani tatile geldik yatalım güneşlenelim demenin yanında kendinize ir şeyler katmaktan, sanatsal şeylerle ilgilenmekten keyif alıyorsanız bence Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünü’De Bodrum’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Burada tasarım atölyelerinden tutun da konserlere hatta defilelere kadar da birçok etkinlik düzenlendiğini belirtmekte de fayda var. 

Barlar Sokağı

Barlar Sokağı, Gümbet Mahallesi’nde bulunuyor. Hatta bu yüzden bir diğer adıyla Gümbet Barlar Sokağı olarak da biliniyor. Sokağın turistler tarafından sıklıkla tercih edildiğini belirtmeme sanırım gerek bile yok.

 Ancak burası gecede gündüzde tam bir eğlence yuvası diyebilirim.

Işıl ışıl bi sokak olan Barlar sokağı, sıra sıra dizili kafeleri ve diskolarının yanında ünlü sanatçıları da ağırlamasıyla oldukça seviliyor.

Halikarnas Mozolesi

Bodrum’da Dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğuna şaşıranlardan mısınız? Halikarnas Mozolesi yedi harikadan biri desem şaşırır mısınız? Açıkçası ben bunu bilmediğim için hem şaşırmış hem de çok heyecanlanmıştım.

Aslında Kral Mausollos’un mezarı olan ce haçlı seferlerinde yıkılan bu yer milattan önce 350 yılında yapılmış. Günümüzde mezarlığa ait birçok kalıntının bulunduğu alan limana da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Gümüşlük

Gümüşlük

Bodrum’a kadar gelmişken Gümüşlük’e de uğramadan olmaz sanırım. Çünkü buranın atmosferi bambaşka. Özellikle de balık restoranlarıyla ön plana çıkan Gümüşlük’ün tatilinize apayrı bir renk katacağına eminim.

Fun Town Yahşi Park

Fun town yahşi parkı

Tatlinize devam ederken açık havada kocaman bir eğlence merkezine de gitmek isterseniz Fun Town Yahşi Park tam da size göre. Çocuklu aileler burada keyifli vakit geçirebilir evet ama emşn olun yetişkinler de burada adrenalinin ve eğlencenin dibine vurabilir.

Burada sayısız bulunan eğlence alanlarında keyifli vakit geçirmek oldukça güzel ancak isterseniz park alanında bulunan yeme içme alanlarında karnınızı doyurabilir ya da bir şeyler içebilirsiniz.

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum yel değermenleri

Bodrum denilince akla gelen simgelerinden biri olan Bodrum Yel Değirmenleri de Bodrum’da gezilecek yerler listesi içinde olmazsa olmaz diye düşündüm.Tarihi Orta Çağa kadar dayanan bu değirmenleri yakından görmek ve nefis manzarayı doyasıya izlemek oldukça keyifli.

Antik Tiyatro

13 bin kişilik kapasitesiyle yıl içinde zaman zaman konserlere ev sahipliği yapan Antik Tiyatro, Klasik Çağ’dan günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış ve şimdilerde bizim gibi gezginlerin en uğrak noktalarından biri haline gelmiş yerlerden biri.

Hem eğer konserlere denk gelirseniz eğlenmek hem de tarihi bir atmosferin içinde kendinizi bulmak için tercih edebileceğiniz Antik Tiyatro, bence Bodrum’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerler arasındaç

Tavşan Adası

Tavşan adası

Gümüşlük koyunun etrafını sardığı Tavşan Adası, Bodrum’un eşsiz doğasına yakından şahit olabileceğiniz yerler arasında. Burada gün batımını izlemek öyle keyifli ki sırf bunun için bile Tavşan Adası’na gelinebilir.

Üstelik adaya gidiş de ayrı keyifli. Çünkü Kral Yolu‘nun içinden yürüyerek ulaşımınızı sağlıyorsunuz.

Yalıkavak Marina

Yalıkavak Marina Bodrum’un en lüks yerlerinden biri. Eğlence mekanları, kafeleri ve lüks mağazalarıyla ön plana çıkan marina elegan mekanlardan hoşlananlar için de mutlaka Bodrum’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerler arasında.

Palmarina Bodrum

Palmarina bodrum

Yalıkavak Marina’dan hemen yukarıda bahsettim. E haliyle artık ne kadar lüks bir yer olduğunu da biliyorsunuz. İşte Palmarina Bodrum’da Yalıkavak’ın gözdesi. Çünkü burada birbirinden özel yatlar ağırlanıyor. Bu yatlar ziyaretçiler için de adeta görsel bir şölen oluşturuyor.

Bodrum Koyları

Bodrum’un koyları şehre ait belki de en güzel özelliklerden biri. Ve emin olun tek bir tatille hepsi görülecek gibi de değil. Ancak tekne turlarıyla bu mümkün. Bende bu yüzden hemen aşağıya Bodrum’un koyları ile ilgili yazdığım yazının linkini bırakacağım. Ancak direk söylemek istediğim birkaç koy ismi de var. Bunlar arasında Cennet Koyu, Akvaryum Koyu, Karaincir ve Küçükbük.

Bodrum’un Koyları


Yukarıda Bodrum’da Gezilecek Yerler hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu