Çambaşı Yaylası Gezi Rehberi

Bugün siz gezgin dostlarıma Ordu’nun en meşhur ve en değerli yaylalarından biri olan Çambaşı Yaylası’ndan bahsedeceğim. Ordu’ya gelen gezginlerin ayak basmadan geri dönmemesi gereken bu yayla, Karadeniz Bölgesi’nde doğa turizminin en gözde noktalarından.

Yakın zamanda turizm merkezi ilan edilmesiyle hızla gelişmekte olan Çambaşı Yaylası özellikle kış aylarında bulundurduğu kayak merkezi nedeniyle, yerli ve yabancı birçok misafir ağırlıyor.

2000 metre yükseklikte bulunan Çambaşı Yaylası’nda, kış aylarında olduğu kadar yaz aylarında da turizm devam ediyor. Sıcak yaz günlerinde serin yayla havasında birçok etkinlik yapma imkanı sunan yayla, kış aylarında ise  kayak severlerin imdadına yetişiyor.

Çambaşı Yaylası

Her mevsim farklı etkinlikler yapabileceğiniz, özellikle de kış aylarında unutamayacağınız anlar geçireceğiniz bu yayla, iyi ki gitmişim diyeceğiniz yerlerden biri. O yüzden Çambaşı Yaylası bana göre Ordu’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Karadeniz’in yeni yeni bilinmeye başlayan Çambaşı Yaylası hakkında internette çok fazla bir bilgi yok. Fakat ben yaylayla ilgili birçok bilgiyi, siz seyahat severler için detaylı bir şekilde araştırdım. Yazının hoşunuza gideceğini düşünüyorum, fazla vakit kaybetmeden başlayalım.

İçindekiler:

Çambaşı Yaylası Nerede?

Çambaşı Yaylası, Ordu’nun Kabadüz ilçesine bağlı Gümüşdere Köyü’nde bulunuyor. Yayla, Ordu şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Çambaşı Yaylası haritası

Çambaşı Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ordu’dan Çambaşı Yaylası yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Yayla yolu asfalt ve düzgün bir yol olduğu için ulaşımı oldukça kolay. Kış aylarında çok fazla misafir ağırladığı için yollar her zaman açık.

Özel araç ile Çambaşı Yaylası’na gidecek olanlar Ordu şehir merkezinden yola çıkıp Kabadüz ilçesine ulaştıktan sonra Çambaşı Yaylası tabelalarını takip ederek yaylaya ulaşım sağlayabilirler. 

Toplu taşıma ile Çambaşı Yaylası’na gidecek olanlar için en rahat alternatif yaylaya düzenlenen turlardan birisine katılmak. Bunun haricinde Ordu ve Kabadüz merkezden kalkan belediye otobüslerini ve minibüsleri de tercih edebilirsiniz.Ordu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Nerede, Ordu’ya Nasıl Gidilir?Çambaşı Yaylası’nda Konaklama

Sıra geldi Ordu Çambaşı Yaylası’nda konaklama işine. Günübirlik gelmiş olabilirsiniz tabii. Fakat bana sorarsanız burada en az bir gece konaklayın, çünkü buranın tadını en iyi böyle çıkarırsınız. Hele ki kış aylarında burada konaklamak bambaşka.

Yazın serin yayla havasının tadını daha iyi çıkarabilmek için, kışın ise muhteşem kar manzarasına karşı uyanmak için harika bir yer. Özellikle de Ordu Belediyesi’nin yaptırdığı 12 adet bungalov ev, filmlerde gördüklerinizin aynısı hatta daha güzeli. Fotoğraflarını görmek bile insanın içini kıpır kıpır yapıyor doğrusu.

Çambaşı Yaylası’nda konaklamak için birkaç seçenek bulunuyor. Bu bölgede bulunan bungalov evler, pansiyonlar ve otellerden birini tercih edebilirsiniz. Sizlere yardımcı olabilmek için kalabileceğiniz yerlerin ufak bir listesini hazırladım.

Çambaşı Yaylası Otelleri

Çambaşı Saraydüzü Pansiyon 

Çambaşı Otel

Çambaşı Doğa Tesisleri Bungalov

Aydoğdu Otel Çambaşı

Çambaşı Pansiyon- Apart EvlerOrdu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Otelleri – Ordu’da Nerede Kalınır?Çambaşı Yaylası’nda Ne Yenir?

Çambaşı Yaylası’nda yeme-içme işleri için işletmeler buluyor. Özellikle de kahvaltı için Çambaşı Yaylası güzel bir seçim. Fakat buraya gelmiş gezgin dostlarımın yemesi için özellikle önerebileceğim iki şey var. Birisi kuzu eti, diğeri ise alabalık.

Çambaşı Yaylası’nda kuzu eti pek bir meşhur. Yaylalarda otlanmış yayla kuzularının lezzeti bambaşka oluyor. Burada bulunan restaurantlarda ve ocakbaşlarında kuzu eti yiyebilirsiniz.

Ayrıca yaylada akan dere üzerine kurulmuş birkaç tane alabalık çiftliği bulunuyor. Buz gibi sularda yetişen alabalıkların tadı ise bir başka. Daha önce yediğiniz alabalıklardan çok daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Çambaşı Yaylası’nda bulunan alabalık tesislerinde, bu lezzetin tadına bakmadan gitmeyin derim.

Çambaşı Yaylası Bungalov Evler

Çambaşı Yaylası’nda Alışveriş – Yöresel Ürünler

Çambaşı Yaylası’nda küçük bir çarşı bulunuyor. Çarşının içinde yöresel ürünleri deneyebileceğiniz ve satın alabileceğiniz birkaç tane dükkan var. 

Bir de Ordu Belediyesi tarafından yeni yapılan bir yöresel ürün satış yeri var. Daha modern hale getirilmiş bu yerde, bu bölgeye ait yapılan yöresel baldan, yumurtadan ve otlardan tutun da koyunların sütlerinden yapılan yayla peynirlerine kadar her şey var. Buraya kadar gelmişken bi uğrayın derim, yöresel ve organik yiyeceklerin tadı eminim çok hoşunuza gidecek.

Çambaşı Yaylası Kayak Merkezi

Çambaşı Yaylası’nın daha çok kış aylarında ziyaret edilmesinin nedeni, yaylanın bir kayak merkezine sahip olması.

Çambaşı kayak tesislerinde toplam uzunluğu 17275 metre olan 11 adet kayak pisti bulunuyor. Kayak yapabilmek için snowboarddan eldivenine kadar her türlü kayak ekipmanları kiralanabiliyor.

Çambaşı Yaylası kayak merkezi

Kiralık Malzeme Fiyatları

Kayak ve bağlama: 40 TL

Kayak Bot: 40 TL

Baton: 20 TL

Snowboard ve Bağlama: 50 TL

Snowboard Ayakkabısı: 50 TL

Mont: 40TL

Salopet: 30 TL

Gözlük: 40 TL

Eldiven: 30 TL

Kask: 20TL

Dolap: 20 TL

Burada kayak merkezlerinin olmazsa olmazlarından 2 adet telesiyej hattı bulunuyor.

Telesiyet Fiyatları

Telesiyej tek biniş: 15 TL

Günlük Sınırsız ( Kişiye özel): 100 TL

Ayrıca Çambaşı Yaylası Kayak Merkezi’nde konaklamak için otel, yemek yemek için de restoran ve kafeler bulunuyor.


Yukarıda Çambaşı Yaylası hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu