Gaga Gölü Gezi Rehberi

Gaga Gölü, Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan, görülmeye değer çok güzel bir doğa harikası. Yeni yeni popüler hale gelmeye başlayan bu göl, son zamanlarda gezginlerin gözde noktaları arasına girmeyi başardı.

Yörenin en önemli geçim kaynağı olan fındık bahçelerinin arasında bulunan göl, birçok su bitkisine ve canlıya ev sahipliği yapıyor. Bu özelliğiyle gözlere bayram ettiren manzaralara ev sahipliği yapan göle sazlar arasında dolaşan ördekler ve kazlar da ayrı bir güzellik katıyor doğrusu.

Gaga Gölü

Doğayla iç içe olup kafa dinleyeceğiniz bir yer olan Gaga Gölü, bana göre Ordu’da gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalı. Özellikle hafta sonları gezmek için harika bir fırsat olan bu gölü, siz seyahat severlerin es geçmeyeceğini düşünüyorum. Bu sebeple sizler için Gaga Gölü gezi rehberini buraya bırakıyorum.

İçindekiler:

Gaga Gölü Nerede?

Gaga Gölü, Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Örencik Köyü sınırları içinde bulunuyor. Ordu il merkezine yaklaşık  44 kilometre, Fatsa ilçe merkezine ise 10 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Gaga Gölü haritası

Gaga Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Ordu’dan Gaga Gölü yaklaşık 45 dakika sürüyor. Yolu asfalt ve düzgün bir yol olduğu için ulaşımı oldukça kolay. 

Özel araç ile Gaga Gölü’ne gidecek olanlar Ordu şehir merkezinden yola çıkıp Fatsa-Aybastı karayolu üzerinden Fatsa ilçesinin kuzey doğusuna doğru tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirler. 

Toplu taşıma ile Gaga Gölüne henüz ulaşım sağlanamıyor.Ordu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Nerede, Ordu’ya Nasıl Gidilir?Gaga Gölü Hakkında Bilgiler

 • Gaga Gölü, Bolaman Irmağı ile Yassıtaş Mevkii meydana gelen heyelan sonucunda ortaya çıkmış.
 • 60 dekarlık bir alanı kapsayan göl ve çevresi 1.ve 3. derece doğal sit alanı olarak koruma altın alınmış durumda.
 • Gölün derinliği 10-15 metre arasında değişiyor.
 • Gölü besleyen herhangi bir akarsu bulunmuyor, yağışlardan, dip kaynaklardan ve yüzeysel akıştan besleniyor.
 • Gölde 4 çeşit balık türü bulunuyor.
 • Gaga Gölü’nün tam ortasında küçük bir adacık bulunuyor ve bu adacığa kilise adası deniyor.


Ordu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Otelleri – Ordu’da Nerede Kalınır?Gaga Gölü’nde Ne Yapılır?

Fatsa Gaga Gölü

Özellikle yaz aylarında Gaga Gölü’nün tadı bir başka oluyor. Yapacağınız şeyler de manzara izlemekle sınırlı kalmıyor tabii.

 • Ordu Gaga Gölü’nde birkaç tane işletme bulunuyor. Bu işletmelerde yemek yiyebilir, çayınızı yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 
 • Yaz aylarında gölde gezinebilmek için deniz bisikletleri bulunuyor. Bunlardan birini kiralayıp gölde tur atabilirsiniz.
 • Bu güzel manzarada bol bol fotoğraf çekip, yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Gaga Gölü’nde çok sevimli ördekler ve kazlar bulunuyor, onları besleyebilirsiniz.
 • Su kuşları ve göçmen kuşlar için önemli bir yer olan Gaga Gölünde kuş gözlemciliği de yapabilirsiniz.

Yukarıda Gaga Gölü hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu