Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Gezi Rehberi


Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’te gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Bu yüzden, el emeği göz nuru bakır işleme ürünlerin satıldığı bu çarşıyı bir Gaziantep gezisi sırasında mutlaka görmelisiniz.


Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, 400 yıllık bir geleneğin izlerini günümüze kadar taşımayı başarmış tarih kokan bir yer. İşte tam da bu yüzden, Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’te gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Gaziantep’in en turist-yoğun yerlerinden biri olan bu çarşı, bu kadar fazla ilgiyi sadece tarihi özelliklerine borçlu değil. Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’te alışveriş denildiğinde de akla ilk gelen yerlerden biri. O yüzden yerel halkın da günün her anında akın ettiği yerlerden burası.

Bu noktada, Bakırcılar Çarşısı Gezi Rehberi başlamadan önce bir uyarı yapmakta fayda görüyorum. Bu çarşıya girip de alışveriş yapmadan çıkan pek görmedim ben. Bakır taslar, cezveler, tencereler, demir dökümden yapılmış at arabaları, hayvan figürleri, rengarenk deri çarıklar derken kendinizi kaybediveriyorsunuz.

O yüzden tüm gezginleri hazırlıklı gitmeleri konusunda uyarmak istiyorum. Alışveriş yaparken şu iki kritik noktaya dikkat edin:

1-Görüp beğendiğiniz ilk şeyi hemen almayın. Çarşıda çeşit bol. Hem daha güzelini hem de daha uygun fiyatlısını bulma ihtimaliniz yüksek.

2-Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Turist çok olduğu için kapıyı hep yüksek fiyattan açıyorlar.

İşin alışveriş tarafını bir kenara bırakırsak eğer…

Bakırcılar Çarşısı bir Gaziantep gezisi sırasında mutlaka görülmesi, duyulması ve hissedilmesi gereken yerlerden biri. Tıkır tıkır bakıra vuran çekiç sesleri, arnavut kaldırımlı sokakları, hediyelik eşyaları, deri çarıkları ve ahşap döşemeli dükkanları ile Bakırcılar Çarşısı insanın ruhuna dokunuyor.

İçerik:

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’ndan Ne Alınır?

Adı Bakırcılar Çarşısı olsa da bu çarşının içerisinde yok yok. Her türlü hediyelik eşyadan tutun, 5 farklı hayvanın derisinden sadece el işçiliği ile üretilen deri çarık (bir diğer adıyla yemeni) dükkanlarına, cam sanatı gibi unutulmaya yüz tutmuş sanatlardan demir döküm işçiliğine kadar birçok mesleği ve bu mesleklerin ebaplarının elinden çıkan birbirinden güzel ürünlerini bir arada bulabilirsiniz. 

Gaziantep Yemeni Çarık

Ayrıca, Gaziantep’in bir diğer meşhur çarşısı olan Elmacı Pazarı kadar yoğun olmasa da Bakırcılar Çarşısı’nın içerisinde de yer yer aktarlar var. Yani envai çeşit şifalı baharat alışverişinizi buradan da yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgilerin ışığında kısa bir Bakırcılar Çarşısı’nda Ne Alınır listesi yapmak gerekirse eğer:

  • Hediyelik Eşya
  • Çarık (Yemeni)
  • Baharat
Son olarak, yazının başında da belirttiğim gibi, Bakırcılar Çarşısı’nda pazarlık yapmak şart. Çünkü fiyatlar dükkandan dükkana, müşteriden müşteriye farklılık gösterebiliyor. O yüzden pazarlık yeteneğiniz yoksa bile biraz geliştirerek gitmenizi ya da iyi pazarlık yapan birilerini yanınıza almanızı tavsiye ederim.

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep

Bakırcılar Çarşısını’nın Tarihi

Bakırcılar Çarşısı kentin geçmişinde oldukça önemli bir yer tutuyor. Bunun sebebi de bakır işçiliğinin Gaziantep’te 400 yıldır süregelen önemli el sanatı geleneklerinden biri olması.  Bakırcılar Çarşısı adını kökleri oldukça eskiye dayanan bu gelenekten almış.

Zamanında bölgenin en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan bu çarşı, Osmanlı Devleti için de ayrı bir öneme sahip. Osmanlı’nın en zor zamanlarında bölgenin ticari hareketliliğine muazzam bir katkı yapan dükkanların yapım tarihi net olarak belirlenemese de 19. yüzyıldan itibaren çarşının oluşmaya başladığı düşünülüyor.

Tarihi Bakırcılar Çarşısı

Hanlar bölgesi içerisinde yer alan çarşıda bulunan sıra sıra dizili tek katlı dükkanlardan zarar görmüş olanları -yani neredeyse tamamı- yakın geçmişte “Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlamlaştırma Projesi” kapsamında restore edilmiş. Böylelikle çarşı eski estetik görüntüsüne tekrar kavuşmuş.

Bu zengin tarihi geçmişe verilen değerin bir göstergesi olarak aldığı ödülleri gösterebilirim. Bunlardan biri, Tarihi Kentler Birliği’nin Başarı Ödülü. Geçtiğimiz yıllarda bu ödüle layık görülen Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, verilen değeri bence fazlasıyla hak ediyor. Çünkü çekicin bakıra vurduğunda çıkardığı tınıyı duydukça gerçek sanatın ne demek olduğunu ruhunuzda hissedebiliyorsunuz.

Bakırcılar Çarşısı Nerede?

Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’in merkez semtlerinden biri olan ve Antep’te gezeceğiniz birçok noktaya ev sahipliği yapan Şahinbey ilçesinin Eski Saray Caddesi üzerinde yer alıyor.

Bakırcılar Çarşısı Haritası

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Nerede

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’na Nasıl Gidilir?

Özel araçla gidecekseniz eğer Şahinbey Eski Saray Caddesi yakınlarında bir otoparka aracınızı bırakıp yolun kalan kısmını yürüyerek gidin çünkü çevrede araç park edecek yer yok.

Toplu taşıma ile gelecek olanlar ise Şahinbey’e gelen ya da Çarşı yazan dolmuşları kullanabilirler. Şehirde gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın olduğundan yürüyerek gezmeyi tercih edebilirsiniz.


Yukarıda Gaziantep Bakırcılar Çarşısı hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu