Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir?


Gaziantep denildiğinde gezginlerin aklına gelen ilk lezzet baklava. Peki Gaziantep’te baklava nerede yenir? Gaziantep’in en iyi baklavacılarını bu yazımda paylaştım.


İnsan sırf baklava yemek için İstanbul’dan sabahın köründe uçağa binip başka bir şehire gider mi? Söz konusu Gaziantep Baklavası ise cevap kesinlikle evet. Zaten bu yazıya gelmenizden belli. Siz de Gaziantep Baklavası’nın cazibesine karşı koyamayanlardansınız.

Merak etmeyin, bu konuda kimsenin sizi suçlayacak hali yok. Hele ki bir ay içerisinde iki hafta sonuna ülkemizin gurme mutfağı Gaziantep gezisi sığdırmış biri olarak böyle bu konuda sizi yargılamak benim hiç haddime değil.

Ancak, yıllardır Gaziantep’te çözüme bir türlü kavuşturulamamış bir tartışma hakkında fikirlerimi sizlere de aktarmak istiyorum. En iyi baklava Gaziantep’te yenir tamam ama Gaziantep’te baklava nerede yenir?

İşte burada tatlı bir sıkıntı başlıyor. Dizilere bile konu olmuş (bkz. Yabancı Damat), nice six pack’li yiğitlere üç beş kilo olarak geri dönmüş, nicelerinin de o baklavacıda da yiyeyim bu baklavacıda da tadına bakayım derken mide spazmları geçirmelerine sebep olmuş bu tartışma.

Baktım olacak gibi değil, ben de bu konuya bir el atmak istedim. Üstelik, gidip yerinde test etmekle kalmadım, Gaziantep’te baklava nerede yenir, benim yediğim mekanlardan başka gizli saklı yerler var mı, orada yaşayanlara sordum.

İçerik:

Gaziantep’te Baklava Ne Demek Anlamak

Fıstıklı Antep Baklavası

Yazının girişinden de anlayacağınız üzere baklava ve fıstık birlikteliği Gaziantep için çok ciddi bir konu. Öyle ki Gaziantep’te en iyi baklavanın belirlenmesi için yarışmalar yapılıyor. Jürilere sunulan lezzetlerin arasından her yıl şampiyonlar belirleniyor.

Çünkü baklava Gaziantepliler için alelade bir tatlıdan çok bir sanat. İncecik yufkanın çıtır çıtır olabilmesi, fıstığının, şerbetin şekerinin ve sıcaklığının her zaman şaşmadan tam kararında kalabilmesi gerçekten emek gerektiren zor bir iş.

İşte tam da bu yüzden, Gaziantep’te baklava nerede yenir onun peşine düşmeden önce, Gaziantep’te baklava ne demek onu iyice anlamak lazım. Gaziantep baklavasını yerken adabına uygun davranmak, hakkını vermek için bu şart.

“Evet buralarda baklava yemenin bir şekli var. Öyle çatalla minik minik parçalar halinde fıstığını ziyan ederek, baklavaya eziyet çektirerek yerseniz asıl lezzetinin tadına varamazsınız.”

Peki Gaziantep baklavasını nasıl yemek lazım? Sıkı durun, anlatıyorum: Baklavayı elinizle alıyorsunuz. Baklavanın alt tarafı üst damağınıza gelecek şekilde ağzınıza yerleştiriyorsunuz. Son hamle olarak da afiyetle mideye indiriyorsunuz. Adabının bu şekilde olma sebebi de baklavanın alt kısmı damağınıza yapıştığında gerçek tadına varabilmeniz.

Neyse efendim, baklava yemenin adabını öğrendiğimize göre asıl konuya geçip Gaziantep’te baklava nerede yenir anlatmaya başlıyorum.

Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir, Nereden Alınır?

Gaziantep’te baklava konusunda zirveyi paylaşan 3 büyük isim var. Bunlar; Koçak, Güllüoğlu ve İmam Çağdaş. Baklava fiyatları hemen hemen aynı. Çeşidine göre kilosu ortalama 120 ile 170 TL arasında değişiyor.

Bu üç büyük ismin haricinde özellikle yerel halkın da tercih ettiği birkaç yer daha var. Tek tek hepsine bakalım.

Koçak Baklava, Gaziantep

Koçak Baklava

Koçak Baklava hem Gaziantep’te yaşayanlar hem de buraya gelen turistler tarafından en çok tercih edilen baklavacı. Antep sokaklarında gezerken dört bir yanınızın ellerinde Koçak poşeti ile dolaşan insanlarla çevrilmesi kuvvetle muhtemel.

İşlerini başarıyla yaptıkları buradan belli oluyor. Özellikle yerel halk tarafından önerilmesi de ayrı bir başarı göstergesi.

Koçak Baklava’nın en önemli özelliği fıstığı ve tereyağını bolca kullanmaları. Bol fıstıklı ve tereyağlı baklava sevenlerin dikkatine! Koçak’ın en çok tercih edilen baklavası ise özel kare baklavası.

Gaziantep’te iki tane şubesi var, başka şehirlerde ise henüz şubesi bulunmuyor ancak internet üzerinden sipariş verebiliyorsunuz.

Konum 1

Konum 2

Websitesi

Elmacı Pazarı Güllüoğlu, Gaziantep

Elmacı Pazarı Güllüoğlu

Güllüoğlu zaten herkes tarafından bilinen ülkemizin başarılı tatlıcılarından. Özellikle büyük şehirlerde şubelerini her yerde görmek mümkün. Ancak Gaziantep’te durum biraz karışık.

Şöyle ki, bir asırdan daha uzun bir süredir baklavacılık yapan Güllüoğlu ailesi büyüdükçe ortaya anlaşmazlıklar çıkmış. Kardeşler baklavalarını yaparken farklı tarifler kullanmaya başlamış. Bu durum ortaya ayrışmalar ve ayrılmalar çıkarmış.

Bu durumun sonucunda günümüze gelene kadar ortaya 3 farklı Güllüoğlu firması çıkmış. Yani isim aynı olsa da aslında her birinin lezzeti başka. Başlığı Elmacı Pazarı Güllüoğlu diye atmamın sebebi de bu. Bu dükkanın Gaziantep’ten başka bir yerde şubesi yok.

O yüzden Elmacı Pazarı’na gittiğinizde Güllüoğlu’nu görüp “bu baklavayı her yerde buluruz zaten” demeyin. Burada bulunan Güllüoğlu dükkanı 135 yıldır baklavacılık yapan bir efsane. Mihrimah ve kaymaklı kadayıf ise en çok tercih edilen tatlılardan.

Konum

Websitesi

İmam Çağdaş Baklava, Gaziantep

İmam Çağdaş Baklava

Özellikle turistlerin hem karınlarını doyurmak hem de üstüne güzel bir tatlı yemek için en çok tercih ettiği mekanlardan biri İmam Çağdaş. Kentte yaşayan yerel tarafındansa son zamanlarda pek tercihte tavsiye de edilmiyor.

Çünkü bazı kesim İmam Çağdaş’ın olayı tamamen ticarete döktüğünü düşünüyor. İşin içine fazla fabrikasyonun girmesiyle yemeklerinin eski tadının kalmadığını söylüyor. Tabi bunun yanında hala öve öve bitiremeyenler de var.

“Ben İmam Çağdaş’ta yemek yemedim fakat baklavasının tadına baktım. Zaten onlar da baklava konusunda çok iddialılar.”

Genel olarak İmam Çağdaş’ın tüm tatlıları çok beğeniliyor. Ancak Gaziantep’te baklavanın çeşidi bol biliyorsunuz. Bunların arasından en meşhurları olan havuç dilimi konusunda İmam Çağdaş’ın eline kimsenin su dökemeyeceğini söylesem yeridir. Mutlaka deneyin.

Bu arada, İstanbul’da yaşayanlar İmam Çağdaş’ın baklavalarını özlediklerinde İmam Çağdaş’ın İstanbul şubelerine gidip hasret giderebilirler. Aşağıda paylaştığım websitesinden lokasyonlarını bulabilirsiniz.

Konum

Websitesi

Gaziantep Baklavası Yemek İçin Diğer Öneriler

Gaziantep’te baklava nerede yenir sorusunun akla gelen ilk isimleri olan üç büyükleri aradan çıkardığıma göre farklı alternatifler denemek isteyenler için de birkaç alternatif mekan paylaşmak isterim.

Aşağıdaki listede benim de favorilerim arasında yer alan Cumba Künefe ile birlikte, yerel halkın daha sıklıkla tercih ettiği Gaziantep baklavacılarını bulabilirsiniz.

Cumba Künefe

Cumba Künefe

Cumba Künefe, adından da anlaşılabileceği gibi aslında künefesi ile meşhur bir mekan. Ancak baklavalavasının lezzeti de hiç yabana atılacak türden değil.

Gaziantepliler arasında oldukça popüler olan bu mekan, kentin yeni diye tabir edilen kısmında bulunduğundan turistler tarafından pek bilinmiyor. Tabi yerel halk da bu durumu oldukça iyi bir şekilde değerlendiriyor. Yani sizin anlayacağınız mekan bir dakika boş kalmıyor.

Cumba Künefe’nin bütün tatlıları şahane. Ancak dediğim gibi buranın asıl olayı künefe. Adamlar o severek yediğimiz tatlıyı almışlar daha da severek yiyebileceğimiz bir şeye dönüştürmüşler resmen. Bir de yanında ikram olarak kaymak, süt ve fıstık ikram ediyorlar. Yeme de yanında yat! Görüntüsü bile ağzınızın suyunu akıtmaya yetiyor.

“Olay biraz baklava konseptinin dışına çıktı biliyorum ama Cuma Künefe’ye giderseniz eğer mutlaka hasır tatlısını deneyin. Bir de bol bol fıstık sevenler için ezmeli özel önerilerim arasında.”

Konum

Cumba Künefe

Çelebioğulları Baklava, Gaziantep

Çelebioğulları Baklava

Yine şehri dışından gelenler tarafından daha az bilinen dolayısı ile turistler tarafından daha az tercih edilen bir yer ile devam ediyorum. Burada yaşayanlara göre Çelebioğullar Baklava,  Gaziantep’in en başarılı tatlıcılarından biri.

Fiyat olarak rakiplerinin çok aşağısında kalmasalar da baklavanın yanında yaptıkları ikramlarla bir adım öne çıkıyorlar.

Konum

Websitesi

Hamido Baklava

Hamido Baklava

Yeminli baklavacı Hamido. Gaziantep’in en iddialı tatlıcılarından biri. Hamido, taş fırında pişirdiği baklavalarının her birini yeminiyle imzalıyor. Hamido’nun yemininde evlatlarına ve sevdiklerine yedirmeyeceği hiçbir ürünü müşteriye satmayacağı geçiyor.

Hamido bununla da yetinmeyip, tüm baklava ustalarına da aynı yeminden ettiriyor. Fiyat olarak diğerlerine göre daha makul. Ettiği yemin ile içinizi de rahatlatırsa değmeyin keyfinize. Tabi orası sizin bileceğiniz iş.

Konum

Websitesi

Fıstıkçıoğlu Sini Baklava

Fıstıkçıoğlu Sini Baklava

Özellikle sini bohça ve şöbiyet tatlısı ile meşhur olan Sini Baklava, daha çok şehir dışından sipariş alan tatlıcılardan biri. Siz de internetten sipariş verebilirsiniz. Fiyat olarak diğerlerinden çok aşağı kaldığını söyleyemem. Lezzet konusunda da aynı şekilde.

Konum

Websitesi


Yukarıda Gaziantep’te baklava nerede yenir mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu