Göynük Nerede, Göynük’e Nasıl Gidilir?


İçeriğimde kalabalık şehirlerin karmaşasından uzaklaşmak isteyen gezginlerin en uğrak noktalarından biri haline gelen Göynük  için  Göynük Nerede, Göynük’e Nasıl Gidilir? Yazısını yazdım. Hazırsanız başlayalım!


Bolu ülkemizin en nadide şehirlerinden biri. E durum böyle olunca da İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin karmaşasından kaçıp biraz olsun kafa dinlemek isteyen seyehatseverlerin de göz bebeği. İşte Göynük’te Bolu’nun tatlı mı tatlı bir ilçesi. 

Göynük hem konumu hem de sessiz sakin hayat anlayışı hem de Osmanlı’nın izlerini yansıtan kültürüyle görmeden ölmeyin diyebileceğim şehirler arasında. Burası özellikle ahşap evlerin sıra sıra dizildiği sokaklarıyla ön plana çıkıyor. Çünkü Osmanlı’nın izlerini yansıtan evlerin mimarisi insanı adeta tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

İşte bende ufak bir tatil kaçamağı yapıp, Göynük’ün sessiz sakin sokaklarında tatilin tadını çıkarmak isteyen gezginler için Göynük ulaşım rehberini hazırladım. İçeriğimde Göynük nerede, Göynük’e nasıl gidilir gibi birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

İçerik:

Göynük Hakkında Bilgiler

Göynük hakkında bilgiler

Göynük tarihin izlerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren şehirlerimizden biri. İşte bende tam da bu yüzden Göynük’ün tarihine kısa da olsa değinmek istedim.

 • Göynük’ün eski adı Gallicanon’dur.

 • Göynük’e ilk yerleşenlerin İskitler ve Traklar olduğu biliniyor.

 • Frigya, Bitinya daha sonra Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu devletlerinin egemenliği altında kalan Göynük, Osman Gazi’nin Göynük’ü fethetmesiyle Osmanlı’nın egemenliği altına girmiş.

 • Osman Gazi’nin bu toprakları fethetmesiyle Osmanlı egemenliğine geçmiş.

Göynük Nerede?

Göynük, Bolu sınırları içerisinde bulunan bir ilçemiz. Ayrıca Bolu’nun güneybatısında bulunan kentin sınır komşuları arasında Ankara, Eskişehir ve Sakarya bulunuyor.

Göynük nerede

Göynük’e Nasıl Gidilir?

Göynük’e ulaşım genellikle Bolu üzerinden sağlanıyor. Bunun için Bolu Nerede, Bolu’ya nasıl gidilir yazıma da bakmanızı tavsiye ederim. Ancak merak etmeyin Bolu’dan Göynük’e ulaşım oldukça kolay. 

Çünkü Bolu şehir merkezinden Göynük’e otobüsler bulunuyor. Zaten yaklaşık  1 saat 50 dakikalık bir yolculuk sonucunda Göynük’e ulaşmış oluyorsunuz.

Göynük’e Havayolu İle Nasıl Gidilir?

Bolu şehir merkezinde havaalanı maalesef bulunmuyor. Ancak Ankara Esenboğa Havaalanı yaklaşık 2 saatlik mesafede, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ise yaklaşık 1 saat 30 dakikalık mesafede bulunuyor. İsterseniz bu alternatif yolları kullanabilirsiniz.

Göynük’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Göynük’e direk seferler Yeşil Göynük Seyahat ile sadece İstanbul(Anadolu) ve İzmit’ten sağlanıyor. Bunun dışında diğer illerden ilk olarak Bolu’ya seyahat etmek gerekiyor. 

 2021 yılı için İstanbul ve İzmit’ten Göynük’e otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 70 TL
 • İzmit’den 45 TL

Göynük’e Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin tüm illerinden şehre özel araç ile ulaşım mümkün. İstanbul’dan Göynük’e seyahat edecek olan gezginlerin takip etmesi gereken yol güzergahı şu şekilde: Gebze-İzmir-Sapanca-Göynük

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Göynük232 km/ 3 s 7 dk
Ankara – Göynük232 km/ 3 s 7 dk
İzmir – Göynük534  km/ 5 s 45 dk

Göynük’te Gezilecek Yerler

Göynükte gezilecek yerler

Göynük’e ulaşımı sağladık. E peki bu şehri özel kılan yerler nerelerdir. Göynük’e gidince nereleri doya doya gezelim derseniz diye de kısaca da olsa Göynük’te gezilecek yerlere değinmek istedim. İşte tam da bu yüzden hemen aşağıya Göynük’te mutlaka grülmesi gereken yerleri ekliyorum.

 • Çubuk Gölü
 • Göynük Zafer Kulesi
 • Göynük Evleri
 • Akşemsettin Hazretleri Türbesi
 • Gazi Süleyman Paşa Hamamı
 • Çayköy Göleti
 • Seben Kaya Evleri

Yukarıda bulunan yerlere Bolu’da gezilecek yerler listemde uzun uzun anlatarak yer verdim. Dilerseniz linkin üstüne tıklayarak okuyabilirsiniz.


Yukarıda Göynük’e nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu