İstanbul’da Gezilecek En iyi 50 Yer


İstanbul’da Gezilecek Yerler yazımda, Türkiye‘nin en gözde şehirlerinden olan İstanbul’da gezilip görülecek en önemli destinasyonlara yer vermeye çalıştım. Hazırsanız başlayalım!


İstanbul şarkılara, şiirlere konu olmuş nadir şehirlerden biri. Dünya’nın da merak ettiği yerler arasında olan İstanbul, bence ülkemizin sahip olduğu en değerli güzelliklerden. Bunun en önemli sebeplerinden biri de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması.

Her ne kadar kalabalığıyla bazen insanı bezdirse de ruhunu hiçbir yerde yakalayamayacağınız bu şehri, İstanbul’u konu alan şarkılarla doya doya gezmenizi mutlaka tavsiye ederim. Emin olun böyle yaparsanız geziniz daha da keyifli hale gelecek.

İşte ben de bu tatlı gezinize yön vermek için siz seyahatsever dostlarım adına İstanbul’da gezilecek en güzel 50 yeri yazdım. Böylelikle aslında güzellikleri saymakla bitmeyecek bu şehri daha yakından tanıyabileceğinizi düşünüyorum.

İstanbul oldukça büyük bir şehir olduğu için maalesef öyle bir günde bir haftada her yeri gezmek gibi bir şansınız olmuyor ancak mutlaka görmeniz gereken yerleri listelediğim bu yazımın sizin için oldukça yararlı olacağını düşünüyorum.

İçindekiler:

İstanbul’da Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda İstanbul’da gezilecek yerler haritasının ekran görüntüsünü paylaştım. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul kocaman ve gezilecek yerler açısından derya deniz olan şehirlerimizden. Şehrin sokakları, tarihi apartmanları, sahilleri hepsi ayrı bir rüya gibi. Ancak bu kadar çok güzelliğin arasında insan bazen nereden başlayacağını şaşırabiliyor. 

Nacizane bir fikir olarak kentin tarihi güzelliklerine birkaç gününüzü ayırmanız ardından, hem dinlenmek hem de biraz olsun kalabalığın içinde oksijeni de tatmak için aşağıda bahsettiğim örtünüzü, sandalyenizi alıp oturabileceğiniz alanlara da vakit ayırmanız.

Ayrıca şehrin her yerinde farklı hissedeceğiniz sokaklarını da uzun yürüyüşlerle keşfetmek ayrı bir keyif oluyor. Bunun dışında şehir içi ulaşımın travmay, metro, metrobüs ile trafiğe girmeden rahatlıkla sağlandığını söyleyebilirim. 

1-Taksim Meydanı

Taksim Meydanı, yani İstanbul’un kalbinin attığı yer. Nasıl dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü burada her tarzda insanla, farklı farklı kültürlerle iç içe bulunabiliyorsunuz. Zaten İstanbul’da bu kültürlerin birleştiği şehir demek değil midir? İşte Taksim Meydanı bunun en güzel örneği.

Taksim’in en belirgin özelliklerinden biri de her yıl farklı bir atmosfere bürünmesi. Sanki burada yıllar geçse de hem her şey aynı hem de her yıl farklı bir hava hakim. Bu sebeple de Taksim Meydanı hem İstanbulluların hem de gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Bu yüzden sizin de İstanbul’Da gezilecek yerler listenize Taksim Meydanı’nı eklemenizi tavsiye ederim.

2-İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

Taksim meydanından başlayan gezinize, meydanın biraz ilerisinde bulunan İstiklal Caddesi ile devam edebilirsiniz. Zaten kısa bir süre sonra  adeta yürüyen bir kültür mirasıyla karşı karşıya geldiğinizi anlayacaksınız. 

Çocukluk yıllarının kısa bir kısmını da olsa İstanbul’da geçiren ve daha ilkokula giden bir çocuk olmama rağmen buradaki insanları, kültürü nasıl incelediğimi, her adımda nasıl farklı hislere büründüğümü çok net hatırlıyorum.

Burası İstanbul’un öyle bir yeri ki gece gündüz kendine has ruhundan ve ışıklarından hiçbir şey kaybetmiyor. Her an farklı heyecanı ve enerjisiyle canlılığını korumayı beceriyor. Şarkılarıyla bile adından sıkça bahsedilen bu caddede, yeme içme yerlerinden tutun da alışveriş yapılacak yerlere kadar  birçok mekan bulunuyor.

Ayrıca cadde üzerinde bulunan kiliseler de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Bunun yanında belirtmeliyim ki İstiklal Caddesine rotanızı çevirecekseniz bence mutlaka Karaköy’de bulunan tarihi tüneli kullanmalısınız. Bunun yanında sıra sıra dizilmiş pasajların her birine girip renkli eşyalara bakmanızı da mutlaka tavsiye ederim.

3-Galata Köprüsü

Galata köprüsü

Galata Köprüsü, Sultan Abdülmecit tarafından Eminönü ile Haliç‘i birbirine bağlamak için yaptırılmış. Daha sonra da Sultan Abdülaziz köprünün daha da genişletilmesi ve gösterişli hale getirilmesini istemiş. Ve böylelikle günümüze kadar gelmeyi başaran yapılardan biri olmuş.

Eğer Galata Köprüsü’nü fotoğraflardan gördüyseniz, fotoğraflara misafir olmayı ihmal etmeyen balıkçıları da sık sık görnüşsünüzdür. İşte buranın ruhunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyan da zaten bence balıkçıları. Hatta sizde isterseniz oltanızı alıp balık tutabilir ve buranın atmosferine daha da ortak olabilirsiniz.

Eğer balık tutmak değil de balıkları afiyetle yemek isterseniz de köprünün hemen altında bulunan restoranlarda balık ekmeklerinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Ayrıca olayın sadece balık ekmek yemek değil, manzaranın güzelliği ile bütünleştiğini ve ayrı bir mutluluğa kapıları açtığınızı unutmamanızı da belirtmek isterim.

Ayrıca Galata Köprüsü’ne ulaşmak da oldukça kolay. Çünkü Eminönüne vapurla ulaşabileceğiniz her yerden Galata’ya ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

4-Eminönü

Hani burada yok yok dediğimiz yerler vardır, ne arasak bulacağımıza çok eminizdir ya, işte Eminönü tam da böyle bir yer. Hatta bu yerlerden liste yapsak ilk sıraya koyabileceğimiz destinasyonlar arasında diyebilirim.

Burada hediyelik eşyalardan tutun da evlenecek olanların her türlü ihtiyaçları bulabilecekleri dükkanlara kadar her türlü dükkanı içinde bulunuyor. Ayrıca güzel bir alışverişin ardından karnınız kazınırsa burada yemek yiyebileceğiniz de birçok ünlü mekan bulunuyor. Özellikle balık ekmek yemek en güzel seçeneklerden biri.

Güzel bir yemeğin üstüne hem kendinizi ödüllendirmek hem de İstanbul’da gezilecek yerler listenizi daha da güzelleştirmek için  Hacı Şerif’ten dondurmalı irmik helvasının tadına bakmanızı da mutlaka tavsiye ederim.

5-Kapalı Çarşı

Kapalı çarşı

Sanırım gözünüzü kapatsanız ve İstanbul’u düşünseniz aklınıza gelecek ilk yerlerden biri Eminönün’de bulunan Kapalı Çarşı’dır. Çünkü burası dizilere, filmlere sık sık konu olmuş mekanlardan biri. Turistlerinde sık sık ziyaret ettikleri çarşıda özel takılardan tutun da eşi benzeri bulunmayan halılara kadar her şey bulunuyor.

Hatta buranın ünü öyle bir yayılmış ki turistlerin de en çok ziyaret ettikleri noktalardan biri olmuş. Çünkü burası yaklaşık olarak 4 bin adet dükkanı içinde bulunduran ve üstü kapalı olmasıyla ön plana çıkan dünyanın en büyük çarşılarından biri.

6-Mısır Çarşısı

İstanbul’un sokaklarına kendinizi attınız, hiçbir şey düşünmeden canınız nereye gitmek isterse oraya gidecekseniz, hatta ve hatta nerede olduğunuzu bilmeden dolaşmak istiyorsanız Mısır çarşısı en ideal adreslerden biri. 

Çarşının isminin Mısır olma sebebi ise uzun yıllar boyunca Mısır’dan gelen ürünlerin burada satılmasıymış. Özellikle Türk lokumunun sıklıkla karşınıza çıkacağı çarşıda baharatlardan tutun da bitkilerin envai çeşidine kadar her şey bulunuyor.

Kapalı Çarşı kadar büyük olmasa da yaklaşık 90 adet dükkanıyla ön plana çıkan çarşı İstanbul’da gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yerler arasında.

7-Ayasofya

Ayasofya

İstanbul, Bizans döneminde inşa edilip günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan mimari yapılarla dolu bir şehir. Ayasofya’da bu yapılardan sadece biri. Bizans döneminde patrik katedrali olan Ayasofya, İstanbul’un fethedilmesiyle camii olarak kullanılmaya başlanmış, ancak 1935 yılında müze olarak hizmete  açılan Ayasofya 2020 yılından beri tekrar camii olarak kullanılmaya başlandı.

Ayasofya’yı gezerken fark edilmesi gereken en önemli şey ise farklı kültürlerin nasıl bir arada uyum içinde birliğini sürdürebildiği. Çünkü Ayasofya’nın İçinde  hem vaa kürsülerini, hem Osmanlı’nın simgesi olan tuğraları hem de Hristiyanlığı simgeleyen Hz. İsa figürlerini bir arada görebiliyorsunuz. Ki bence bu da hem İstanbul’un ruhunu hem de Ayasofya’nın atmosferini tam anlamıyla özetliyor.

Ayrıca Ayasofya’nın hem iç mimarisinin hem de dış mimarisinin ayrı ayrı adeta bir sanat eseri olduğunu gezerken tam anlamıyla fark ediyorsunuz. Bence tam anlamıyla bir kültür mirası olan Ayasofya’yı İstanbul’Da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

8-Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un en gözde mekanlarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatorluğu’ndan günümüze kadar varlığını sürdürmüş önemli yerlerden biri. Yerebatan Sarayı olarak da isminden sıkça bahsedilen sarnıç, 527 yılından itibaren suların içinde varlığını sürdüren görkemli ve mermerden yapılmış sütunlarıyla İstanbul’un içinde farklı bir dünyaya girmiş gibi hissedeceğiniz yerler arasında.

Bence burasI İstanbul’a yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında. Çünkü konserlerden tutun da resitallere kadar da birçok etkinliğe ev sahipliği yapan sarnıç, benzersiz atmosferiyle insanı adeta büyülüyor. Ayrıca hem  konum olarak gezilecek birçok destinasyona yakın hem de haftanın her günü ziyarete açık.

9-Topkapı Sarayı

Topkapı sarayı

İstanbul adeta saraylar şehri diyebiliriz. Topkapı Sarayı da tarihin izlerini kelimenin tam anlamıyla bugünlere kadar taşıyan haliyle ön plana çıkıyor. Çünkü Topkapı İstanbul’un fethinden sonra yapılan ilk saray ve neredeyse 600 yıllık koca bir tarihe sahip.

Bu görkemli saraya adımınızı attığınız ilk anda bile tarifsiz duygular yaşamaya başlıyorsunuz. Çünkü padişahların, cariyelerin, sultanların nasıl hayatlar yaşadığını bu denli yakından görmek, kullandıkları eşyalara bu kadar yakın olmak inanın oldukça keyifli. 

Sarayın içinde avlu, bahçe gibi alanların yanında harem gibi birçok alan da bulunuyor. Hatta sarayın Hazine bölümü gibi birkaç ziyarete açık olmayan alanı da bulunuyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken bence Şehrin hafızası adıyla da sıklıkla anılan İstanbul Kitaplığını mutlaka görmelisiniz. 

Ayrıca sarayın İstanbul manzarasına tamamen hakim konumu da oturup saatlerce izlenmeyi hak eden güzelliklerden biri.

10-Gülhane Parkı

Sanırım çoğumuz Nazım Hikmet’in kaleminden dökülen “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda” dizelerine hakimizdir. İşte bu dizelere canlı şahit olabileceğiniz ayrıca İstanbul’un tam ortasında yeşillikler içinde nefes alabileceğiniz yerlerden biri Gülhane Parkı.

Burada İstanbul’un en kalabalık semtlerinden biri olan Fatih’te şehrin sesli sessizliğini dinleyip, gözünüzün önünden geçecek olan farklı tarzlarda birçok insanı izleyebilirsiniz. Ayrıca çayınızı kahvenizi yudumlayıp, keyifli sohbetler eşliğinde yürüyüş de yapabilirsiniz.

11-Aya İrini Kilisesi

Hemen yukarıda bahsettiğim Topkapı Sarayı’nın avlusunda bulunan Aya İrini Kilisesi, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu muhteşem şehri daha yakından tanımanız için en güzel yerlerden biri.

Bizans kiliselerinden biri olan Aya İrini, sayısız sanat etkinliğinin de ilk adreslerinden biri. Kiliseyi ön plana çıkaran ve orjinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olmasının  en önemli sebeplerinden biri de İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmek yerine kilise olarak varlığını sürdürmüş olması.

12-Süleymaniye Camii

Osmanlı İmparatorluğu denilince akıllardan silinmeyen isimlerden biri olan Kanuni Sultan Süleyman’dan ismini almış olan ve muhteşem mimarisiyle ön plana çıkan camii Mimar Sinan’ın ellerinden çıkmış harika bir eser olarak varlığını bu günlere kadar sürdürmüş.

Fatih sınırları içinde kalan bu camii aslında sadeliğinden ödün vermeyen bir mimariye sahip, ancak zaten bu sadeliği insanı büyüleyen ilk sebeplerden biri. İstanbul’u simgeleyen baş yapıtlardan olan Süleymaniye Camii tam olarak 15 ayrı bölüme ayrılmış olan külliyelerden oluşmuş.

13-Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet meydanı

Sanırım turistlerin  İstanbul’a gelince gezmek istedikleri ilk adres Sultanahmet Meydanı’dır. Ben bunu İstanbul’un ruhunu bire bir yansıtan yerlerden biri olmasının yanında  iki sebebe bağlıyorum. 

Birincisi meydanın Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi İstanbul’u İstanbul yapan mekanlara oldukça yakın olması, ikincisi de benim gibi midesine düşkün gezginlerdenseniz Sultanahmet köftesi olarak anılan muhteşem köftesi.

Tabii hemen meydanda bulunan yılanlı sütun ve Alman çeşmesi gibi ününe ün katan mimari eserlerin payı da kaçınılmaz. Tabi burası öyle kelimelerle anlatılıp bitirilecek gibi bir atmosfere sahip değil. Bence bu sebeple de Sultanahmet Meydanı’nı mutlaka İstanbul’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

14-Sultanahmet Camii

Tahmin edeceğiniz gibi Sultanahmet Meydanı’na ismini veren Sultanahmet Camii, Mimar Sinan’ın öğrettikleriyle yetişen isimlerden biri olan Sedefkar Mehmet Ağa’nın eseri.

Mavi rengiyle dikkat çeken camii, hem dış mimarisini  hem de iç mimarisini uzun uzun inceleyebileceğiniz bir yapı. Özellikle içinde sayısız çini bulunan camiyi uzun uzun gezmenizi muhakkak tavsiye ederim. 

15-Eyüp Sultan Camii

Eyüp sultan camii

Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un en gözde ibadet mekanlarından biri. Ancak burası sadece ibadet yeri olmaktan çok daha öte bir atmosfere sahip. Çünkü konumuyla da ön plana çıkan camide adanan adaklar, sayısız dualar insanın maneviyatını oldukça derinden etkiliyor.

Ayrıca Eyüp Sultan Camii’de yapabilecekleriniz arasında avluyu, çeşmeleri ziyaret etmek  de var.

16-Ahrida Sinagogu

İstanbul fethedilmeden önce ortaya çıkmış olan tek sinagogu olan Ahrida Sinagogu, İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Balat’ta bulunuyor. Balat da İstanbul’a kadar gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 

Çünkü burası İstanbul’un resmen göbeğinde bulunuyor ve çok eski mahalleler burada hala varlığını sürdürebilmiş. Anlayacağınız hem Balat’ı görmek hem de Sinagogu görmek gayet mantıklı oluyor.

17-Laleli Taşhan

Laleli taşhan

Laleli taşhan özçelik eşi benzeri zor bulunan mimarisiyle ön plana çıkıyor. Kesme taşların kullanıldığı han, İki katlı bir yapı. Aslında sipahilerin güvenliğini sağlamak için barınabilecekleri bir yer olarak yaptırılmış.

Hanın içinde bulunan dükkanlar da alışveriş yapmak ise oldukça keyifli. Ancak bence hanın en güzel özelliklerinden biri de içinde bulunan kafelerde birşeyler yudumlamak. Çünkü buranın atmosferinde biraz olsun sakince anın tadını çıkarmak oldukça keyifli.

18-Nişantaşı

Nişantaşı

Nişantaşı, şehrin en sevilen ve en lüks semtlerinden biri. Burada eşi benzeri bulunmayan moda merkezleri kesinlikle görülesi. Hatta özel butiklerin yanında Prada gibi ünyada ününe ün katmış lüks markalara da Nişantaşı sokaklarında rastlamak mümkün.

Özellikle Abdi İpekçi ve Atiye Sokak gibi yerlere sıklıkla uğranan Nişantaşı’nın, sadece sokaklarında saatlerce yürümek bile bence kesinlikle deneyimlenmeli. Ayrıca Nişantaşı Sokakları’nın keyfini çıkarırken, İstanbul’un kalabalığı içinde kendine yer edinmeyi başarmış Maçka Demokrasi Parkı’na gitmenizi de tavsiye ederim. 

Çünkü parkın içinde saatlerce yürümek de çimlerin üzerinde uzanıp kitap okumak, şarkılar dinlemek de ayrı keyifli. 

19-Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe sarayı

Sıra geldi, Beşiktaş’ın gözdesi Dolmabahçe Sarayı’na. Konumu ayrı kendi ayrı güzelliklere sahip olan saray Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya gözlerini kapadığı yer olmasıyla da biliniyor. 

Sarayın odalarının görkemi kesinlikle görülesi. 

Çünkü burada kullanılan eşyalardan tutun da odaların duvarlarına kadar her şey özenle seçilmiş ve günümüze kadar da ayrı bir hassasiyetle korunmuş. Ayrıca Atatürk’e ait eşyaların da sergilendiği sarayda, harem odaları da özellikle dikkat çeken yerlerden biri.

Sarayın bahçesi de ayrı güzelliklere sahip. Çünkü hemen denizin kıyısında bulunuyor ve İstanbul Boğazı’na bakan manzarasıyla nefes kesiyor. Ayrıca saraya ulaşmak için geçtiğiniz Dolmabahçe caddesi de yürümeyi hevesle isteyeceğinizi düşündüğüm caddelerden.

20-Yıldız Parkı

İstanbul’un hatta Beşiktaş’ın göbeğinde nasıl böyle bir yer olabilir diyeceğiniz yerlerden biri olan Yıldız Parkı, doğasıyla insanı adeta büyüleyen yerler arasında. Kalabalıklar içinden çıkıp bir anda kendinizi ağaçların içinde bulduğunuz ve yürümelere doyamayacağınız yerlerden biri olan Yıldız Parkı, içinde bulunan göletle gezginleri daha da şaşırtmayı başarıyor.

Ayrıca parkın iki girişi bulunuyor. Bu girişlerden biri, yine İstanbulluların ve gezginlerin yürümekten en çok hoşlandıkları caddelerinden biri olan Çırağan Caddesi üzerinde, diğeri ise Palanga Caddesi üzerinde.

Parkı ön plana çıkaran bir diğer özelliği ise içinde bulunan köşkleri. Bu köşler arasında Malta Köşkü ve Çadır Köşkü bulunuyor. Özellikle de bu köşklerde kahvaltı keyfi yapmak oldukça keyifli. 

21-Pierre Loti Tepesi

İstanbul’a gelip de Haliç manzarasının  gözleri kamaştıran güzelliğine en güzel tepeden bakmadan olmaz. Pierre Loti, hem muhteşem manzarasıyla hem de tepede bulunan kafeleri, küçük dükkanlarıyla ön plana çıkıyor.

Ayrıca tepeye çıktıktan sonra hemen yanı başında bulunan tatlı sokakları da gezmenizi tavsiye ederim.

22-Miniatürk

Miniatürk

Eğer sadece bir noktaya gidip neredeyse bütün İstanbul’a hakim olmak isterseniz Miniatürk tam da size göre bir adres olacaktır. Minyatür şeklinde birçok tarihi eserin ayaklarınızın altında olacağı bu yerde Selimiye Camii, Topkapı Sarayı gibi mimari yapıları minicik haliyle görmüş oluyorsunuz.

Ayrıca Anıtkabir, Safranbolu Evleri gibi Anadolu’da bulunan ve bir gezginin mutlaka görmesi gereken yerleri de minyatür halinde görme fırsatı buluyorsunuz.

23-Çamlıca Tepesi

İstanbul’un tepelerinden görülen muazzam manzaralarını görmeden olmaz diyenlerdenseniz Çamlıca Tepesi en güzel alternatiflerden biri. Burada tertemiz havayla ve yeşilliklerle dolu birkaç saat geçirmek bile oldukça keyifli. Ayrıca burada bulunan küçük kafelerde bir şeyler yiyip içmek manzarayla ayrı keyifli hale geliyor.

24-Florya Atatürk Köşkü

Florya Atatürk Köşkü

Florya Atatürk Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından yaptırılmış ve Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk’ün sıklıkla ziyaret ettiği köşk denizin üstünde karadan yaklaşık olarak 70 metre uzaklıkta bulunuyor.

Köşkün içine girdiğinizde yatak odalarından tutun da kabul salonuna kadar her alanı görüp, sanki bir zaman makinesindeymiş gibi çok çok eskilere gidebiliyorsunuz.

25-Anadolu Kavağı

Turisti yerlerin vazgeçilmezi haline gelen balıkçı kasabalarından biri olan Anadolu Kavağı, İstanbul’un kalabalıktan uzak ve gözde semtlerinden biri olan Beykoz’da konumlanmış.

Romalılar döneminden kalan Yoros Kalesiyle de ön plana çıkan Anadolu Kavağı, Boğazı tüm güzelliğiyle yakından görmek ve güne sahin ve huzurlu bir kahvaltıyla başlamak isteyenler için ilk adreslerden biri. Ayrıca bir sahil kasabası olan bu yerde taze taze balıkları tatmak ise ayrı keyifli.

26-Bağdat Caddesi

Bağdat caddesi

Adeta Anadolu yakasının İstiklal Caddesi olan Bağdat Caddesi, sıra sıra dizilmiş olan lüks markalarla alışveriş tutkunlarının ilk adreslerinden biri. Trafik yoğunluğunu engellemek ve gezginlerin daha rahat yürümelerini sağlamak için tek yöne trafiğin kapatılan caddede hiçbir mağazaya girmeden sadece dolaşmak bile başlı başına bir keyif.

Ayrıca gece gündüz ayrı havaya sahip ve canlılığını her daim koruyan Bağdat Caddesi’nde kültür ve sanata ne kadar önem verildiğini görebileceğiniz bir çok mekan da bulunuyor.

27-Moda

Moda

Moda, İstanbul’un en köklü semtlerinden biri. Özellikle yerli halkın semtçilik anlayışını akın akın uğrayan turistlere karşı bile korumaya çalıştığı semt, İstanbul’da modern anlayışın en halkim olduğu noktalardan.

Özellikle de kültür ve sanat anlamında kendinize bir şeyler katmayı seven gezginlerdenseniz, Moda’yı mutlaka İstanbul’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Moda Sahili’nde sokak sanatçıları eşliğinde yapacağınız yürüyüşlerin tadının da çok farklı olacağına emin olabilirsiniz.

28- Beylerbeyi Sarayı

Boğazın hemen yanında bulunan Beylerbeyi Sarayı Üsküdar’ın ev sahipliği yaptığı en özel mimarilerden biri. Osmanlı Hükümdarları için büyük öneme sahip olan sarayın zamanında birçok ünlü ismi ağırladığı da bilinen bilgiler arasında.

Köklü bir tarihe sahip olan sarayın iç ve dış mimarisinin de zevkle tasarlandığını belirtmekte fayda var. Ayrıca hiç şüphesiz nefes kesen bir manzaraya nazır konumu da unutulmamalı.

29-Kız Kulesi

Kız kulesi

Galata Köprüsü’ne olan aşkıyla sıklıkla anılan Kız Kulesi, denizin üzerinde boy gösteren endamıyla İstanbul’u İstanbul yapan başlıca eserlerden. Evlilik, yıldönümü gibi özel günlerin de ilk adresi olan Kız Kulesi, Salacak açıklarında yer alıyor.

30-Galata Kulesi

Galata kulesi

İstanbul adeta, fırçasını değdirdiği yerde harikalar yaratan bir ressamın, en güzel tablolarından biri gibi. İşte Galata Kulesi de bu tablonun en göze çarpan yerlerinden. İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan kule, Bizanslılar, Ceneviziler gibi birçok medeniyeti gören yapılandan.

Kuleye çıktığınızda isterseniz sadece manzarayı izleyebilir, isterseniz de kule içinde bulunan şık restoranda manzara eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

31- Belgrad Ormanı

Özellikle İstanbul’un kalabalığından bunalan yerli halkın sık sık kaçtığı noktalardan biri olan Belgrad Ormanları turistlerin de sık sık ziyaret ettikleri noktalardan biri. Metropolün içinde temiz havayı içinize çekebildiğinizi hissedeceğiniz ormanda hem uzun koşu ve yürüyüşler yapabilir hem de piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz.

32- Atatürk Arboretumu

Atatürk arboretumu

Aslında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne ait olan Atatürk Arboretumu, halka da açık olduğu için gezginler adına en büyük şanslardan biri. Çünkü doğanın içinde bir gün geçirmenin en güzel adresleri arasında bulunan arboretumun içinde çeşit çeşit bitkilerin yanında yapay göller de bulunuyor. Ve temiz havayı içinize çekebileceğiniz bir atmosfere ev sahipliği yapıyor.

Sarıyer’in gözde yerlerinden olan Atatürk Arboretum’una özel araçla girmek ve yiyecek içecekle girmek ise yasak.

33-Emirgan Korusu

Emirgan Korusu denilince sanırım akla ilk gelen lale festivalleri oluyor. Anlayacağınız bahar aylarının gelmesiyle daha da  renklenen koru, içinde bulunan köşklerde kahvaltı yapma fırsatı yakalamanıza olanak sağlıyor. Ayrıca isterseniz koru içinde piknik yapmak da serbest.

34- Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe parkı

İstanbul’un gözde semtlerinden olan Kadıköy’ün mutlaka görülmesi gereken parklarından olan Fenerbahçe Parkı, denize sıfır konumuyla gelenleri adeta büyülüyor. Yerli halk için gece gündüz yürüyüş ve koşuları daha da keyifli hale getiren park, gezginlerin de İstanbul manzarasını en güzel haliyle görebilecekleri alanlardan biri.

35-Pera Müzesi

Pera Müzesi

İstanbul sanatın ve kültürün kalbinin attığı yerlerden biri. İşte Pera Müzesi de bu atışın en önemli sebeplerinden. Aslında 2005 yılında açıldığı için nispeten yeni kurulan müzelerden biri olan Pera Müze’sind sürekli takip edilmesi gereken sergilerin yanında dünya sanatından seçilen eserler de bulunuyor.

36- Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Fatih semti, özellikle İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken müzeler, saraylar, camiler açısından en zengin semtlerden biri. Türk ve İslam Eserleri Müzesi de bu yerlerden biri. Türk ve İslam sanat eserlerinin tüm çıplaklığıyla sergilendiği müzede halı, el yazması ve taştan yapılmış eserlere kadar her şeyi bulunduruyor.

37-İstanbul Akvaryumu

Özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği destinasyonlardan olan İstanbul Akvaryum, içinde bulundurduğu sayısız balık çeşidiyle insanı adeta büyülüyor. Bir akvaryumun içinde yürüme fikrine yetişkinlerin bile şaşkınlıkla baktığı noktada çocukların heyecanla bakan yüzleri eklenince gezinin hazzı bir başka oluyor.

Ayrıca akvaryum içinde yağmur ormanı da bulunuyor. Akvaryumun bu kısmının ayrı bir çekiciliğe sahip olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

38-Rumeli Hisarı

Rumeli hisarı

Sarıyer’in göz bebeği olan Rumeli Hisarı hem boğaz manzarası hem de kendi atmosferiyle insana doyum olmaz bir his bırakıyor. İstanbul’un fetih hazırlıklarında inşa edilen hisar tarihi önemiyle de ön plana çıkıyor.

39- Küçüksu Kasrı

İstanbul’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri olan Küçüksu Kasrı, 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan bir yapı.

Küçüksu semtinde bulunan kasr, bulunduğu konum itibariyle de ön plana çıkıyor. Çünkü semt hem çok tatlı hem de boğaza nazır bir konumda. Anlayacağınız tarihin kokusunu ve boğazın atmosferini bir arada yaşayabiliyorsunuz.

40-Madame Tussauds İstanbul Müzesi

Madamee tussauds istanbul müzesi

Balmumu heykellerin insana hep merak ettiği insanların tam da yanındaymış gibi hissettirdiği hissi seviyorsanız, dünyaya adını duyurmuş markalardan olan Madame Tussauds’ın İstanbul’da bulunan müzesini gezmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Böylelikle Türkiye’de ünlü olan ve tarihe yön vermiş ayrıca dünyaca da ünlü isimlerden oluşan heykelleri görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

41-Caddebostan Sahili

İstanbul’un sahilleri, özellikle de İstanbulluların en gözde mekanlarından biri. Hele ki bir  de Kadıköy’de bulunan sahiller bu furyanın başını çekiyor. Caddebostan Sahili de kendisine özel havasıyla ön plana çıkıyor.

Kamp sandalyesini alanların çimlere kendilerini attıkları sahilde, adalara bakan manzara eşliğinde içeceklerinizi içip sevdiklerinizle keyifli sohbetlere ortak olabilirsiniz.

42-Kınalıada

İstanbul’a yolu düşmüş şanslı gezginlerdenseniz, sizi  bu renkli şehrin bir diğer yüzüyle tanıştırmanın vakti geldi. Evet, bahsettiğim Prens Adaları. Yani İstanbul’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı.

Tarihi önemiyle de ön plana çıkan bu ada, Romen Diyojen de dahil olmaz üzere birçok insanın sürgün edildiği yerlerden. Aslında küçük bir ada olan Kınalıada özellikle de yeşilliklere doyan doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Ayrıca ada da birçok tarihi güzellikle de karşılaşmak kaçınılmaz.

43-Heybeliada

Heybeliada

Prens Adaları’nın en çok turist çeken adalarından biri olan Heybeli Ada, Aya Yorgi Manastırı, Heybeliada Ruhban Okulu, Aya Nikola Kilisesi, İsmet İnönü Evi Müzesi ve Deniz Lisesi gibi önemli gezilecek yerlere de sahip olduğu için adeta kendinizi ikinci bir tatile çıkmış gibi hissedeceğiniz bir destinasyon.

44-Büyükada

Büyükada

Büyükada en güzel, en doğal, en içten duygulara kucak açabileceğiniz destinasyonlardan biri. Neden mi dersiniz? Çünkü burada hem İstanbul gibi bir şehirden çok uzak hem de bir o kadar yakınsınız ama aynı zaman da da  buranın havası, dokusu hiçbir yere benzemiyor.

Adanın sessiz sakin sokaklarında kendinizi adeta bir hayal dünyasında gibi hissetmemek mümkün değil. Hangimiz hepsi ayrı bir şaheser olan köşklere hayran kalmadan sokaklarında yürüyebiliriz ki ?  Özellikle de ilkbahar aylarında adaya gelecekseniz uzun yürüyüşler eşliğinde elinize dondurmanızı alıp tüm güzelliklere ortak olmanızı mutlaka tavsiye ederim.

45- Burgazada

Burgazada

İstanbul’da gezilecek yerler listenizin bence olmazsa olmazlarından biri de Burgazada olmalı. Adada özellikle bisiklet sürmek ayrı keyifli.  Böylelikle hem bisikletinizle tur yapıp hem de  nostaljik anların keyfini sürebileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca sıcak yaz günlerinde adada denize girmenin keyfi de bir başka.

Tüm bunların yanında Madam Martha Koyu ve Sait Faik Müzesi’ni de görmenizi mutlaka tavsiye ederim.

46-İstanbul Tema Parkı

Türkiye’de eğlencenin başkenti olan şehirler arasında bulunan İstanbul, Tema Park ile ön plana çıkıyor. Burada her yaştan insanın eğlenebileceğinizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Özellikle de bir arkadaş grubuyla gezinizi planlıyorsanız burada geçireceğiniz keyifli saatler sizi bekliyor.

47-Galata Mevlevihanesi

İstanbul her duyguya sıkı sıkı sarılabileceğiniz şehirlerden biri. Yeterki doğru yerde doğru anda olun ve olduğunuz anda kalmayı iyi bilin. İşte Galata Mevlevihanesi de manevi anlamda tatmin olabileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Beyoğlu’nun gözde mekanlarından olan yapı, müze olarak da hizmet veriyor. Mevlevihanede derviş odalarından tutunda şeyh dairesine kadar birçok alan görebiliyorsunuz.

48- Rumeli Feneri

Rumeli feneri

Sarıyer, İstanbul’un hem sahili hem de kendine has ruhuyla öne çıkan semtleri arasında yerini alıyor. Rumeli Feneri de Sarıyer’in tarihi ve doğal güzelliklerle birleşmiş en güzel noktalarından biri. Rumeli Feneri’nin yapılma amacı, savaş gemilerinin Karadeniz sınırlarına geçişini kolaylaştırmakmış. İşte bu tarihi yapı bir de ucu bucağı görünmeyen deniz manzarasıyla buluşunca harika bir manzara sizlerle oluyor.

49-Çemberlitaş Hamamı

İstanbul’da gezilecek yerler yazımın sonuna yaklaşırken İstanbul’un en gözde hamamlarından birine de değinmeden yapamadım. Zaten şehrin hamamları apayrı bir başlığı hak edecek kadar fazla. Mimar Sinan tarafından yapılan Çemberlitaş Hamamı’da en ön planda olan eserlerden biri.

Hala faaliyete devam eden hamam, geleneksel Türk hamam anlayışçılığının yanında Hint masajı, kil maskesi gibi hizmetler de veriyor.

50-Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul’un gözde semti Emirgan’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi, aslında Atlı köşk olarak da anılıyor. Sakıp Sabancı’nın da yaşadığı bu köşk Sabancı ailesine ait olan bir çok koleksiyonu da bünyesinde bulunduruyor.

Bu koleksiyonlar arasında özel resimlerin bulunduğu resim koleksiyonu, dekoratif eserlerin sergilendiği ayrı bir koleksiyon gibi birçok eser sergileniyor.


Yukarıda İstanbul’da gezilecek yerler nereler sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu