Kapadokya Balon Turu

Kapadokya denilince sanırım peri bacalarından sonra akla gelen ilk şey herkesin hayallerini süsleyen balon turu oluyor. Gerçekten de her ton rengi bulunduran ve kocaman olan balonlara ilgi duymamak elde değil. 

Kapadokya’nın coğrafi özellikleri Türkiye’nin en nadide güzelliklerinden. Balonun içinde, gökyüzünde süzülürken bu manzaraya ortak olmak da oldukça heyecan verici. Hatta balona binmeden sadece balonları izlemek bile çok keyifli.

Zaten bölgede balon turu için hazırlıklar çok çok erken saatlerde başlıyor. Öyle ki gün daha ışımamış oluyor. Ama bu kötü bir şey değil. Çünkü gün doğumunu yakalamak oldukça güzel. Balonların havalana bilmeleri için bir alet ile ateş yakılıyor ve içlerine sıcak hava dalgası veriliyor. Sadece bu manzara bile insana ilginç bir atmosferde olduğunu hissettiriyor.

Kapadokya balon turu

Hazırlığı tamamlanan ve sırası gelen balonlar bir bir gökyüzünde yerini almaya başlıyorlar. Ve gün daha yeni yeni doğarken ortaya çıkan manzara bir hayli ilgi çekici oluyor. Tabi bu manzaraya eşlik eden peri bacalarını da es geçmemek lazım.

İçinizden balon turunun ne kadar pahalı ve lüks bir etkinlik olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. E haksızda sayılmazsınız. Ancak unutmayın ki balonları aşağıdan izlemenin de ayrı bir keyfi var. Zaten kim bu huzur dolu manzarayı izlemek istemez ki.

İçerik

Kapadokya’da Balon Turu Fiyatları

Kapadokya balon turu fiyatları turun çeşidine göre değişkenlik gösteriyor. Yani kişi sayısına göre fiyatlar değişiyor. Standart balon turu pandemi dönemi içerisinde 24 kişi olarak güncellenmiş ve fiyatı 450 TL ile 600 TL arasında değişiyor. Konfor balon turu ise pandemi döneminde 16 kişi ile sınırlandırılmış ve fiyatları 600 TL ile 800 TL arasında değişiyor.

Son olarak da lüks uçuş kategorisi bulunuyor. Bu da pandemi döneminde 10 kişi ile sınırlandırılmış ve fiyatı 800 TL ile 1200 TL arasında değişiyor. Tabii fiyatların aslında döviz kuruna bağlı olduğunu ve sezondan sezona değişiklik gösterdiğini unutmamak lazım.

Ayrıca fiyata dahil olan hizmetler arasında otel transferleri, sigorta, açık büfe kahvaltı, ve 1 saatlik uçuşun ardından patlatılan şampanya ile karşılanma dahil.

Kapadokya Balon Firmaları

Kapadokya balon firmaları

Tahmin edeceğiniz üzere Kapadokya balon turu yapan firmalarla dolu. Ancak fiyatlarda pek bir değişiklik olmadığını belirtmeden edemeyeceğim. Hani olurda biraz daha uygun fiyatlı bir şey bulurum ya der ve uğraşmaya başlarsanız bence kendinizi çok da yormayın derim. Çünkü fiyatlar neredeyse hep aynı.


Kapadokya İçin Hazırladığım Diğer Yazılarıma da Göz Atın!


Kapadokya’da Yapılacak 17 Aktivite ve Deneyim

Kapadokya’da Gezilecek Yerler


Ancak balon turu yapmaya kesin karar verdiyseniz iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü hangi balon firmasının güvenli olduğuna karar vermek biraz zor oluyor. Maalesef ki balon turunun tamamen risksiz olduğu söylenemiyor. Ancak uçuş izni alabilmek de pek kolay değil. Yani balon turu firmaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı yönergelere uymak ve  bir sürü testi başarıyla geçmiş olmak zorundalar. Bu sebeple de içinizi ferahlatabilirsiniz.

Kapadokya’da ön plana çıkan balon turu firmaları:

Kapadokya Balloons

Butterfly Balloons

Royal Balloon

Kapadokya Balon Manzarası Nereden İzlenir?

Kapadokya balon manzarası nereden izlenir

Kapadokya balon turu yapmak isteyen hemen hemen herkesin hayali olabilir. Ancak mevcut dövizden yapılan hesaplamak, kimisinin yükseklik korkusu, kimisinin balondan düşme korkusu derken herkes maalesef ki bu renkli aktiviteyi deneyimleymiyor.

Ben de bu sebeple Kapadokya’da balon manzarası nereden izlenir bu konuya da değinmeden edemedim. Aslında neredeyse bölgede bulunan hemen her otelden balon manzarası görülebiliyor. Ancak balonların kalkış anlarına eşlik etmek ve çok yakından bu manzaraya hakim olmak ayrı bir keyif veriyor insana.

Özellikle de Avanos yolu üzerinde bulunan kalkış noktasından bir çok balon yükselmeye başlıyor. Öyle güzel bir manzara oluyor ki burada gün ağarmadan uyandığınızı unutuyorsunuz. Yan, sabah 5 gübü uyanıp Göreme’den Avanos’A doğru yola çıkmanızı ve kalabalığın yoğun olduğu noktaya doğru gitmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Böylelikle zifiri karanlığın ortasında birer birer ışıldayan ve yavaş yavaş gökyüzünde dansa kalkan uçan balonlarla etrafınızın dolmasına şahit olacaksınız. 

Balon Manzaralı Kapadokya Otelleri

Balon manzaralı kapadokya otelleri

Balon manzarasının otellerden de görüldüğünü söylemiştim. Kimisi tam görüyor, kimisi kenardan köşeden görüyor, kimisi de panoramik ve enfes bir manara sunuyor. E tabi bu seçeneklere göre de fiyatlar değişiyor. Tabi konu sadece para da değil. Otellerin yoğunluk durumları da öneme sahip.

Çünkü Kapadokya hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin en gözde mekanlarından. Haliyle de özellikle de güzel balon manzarasına sahip otellerde yer bulmak pek de mümkün olmuyor. Ben de erken rezervasyon yaptırmanız için çok yakında Kapadokya otelleri yazımı tamamlayıp buradan da paylaşacağım.

Kapadokya’da Balon Turu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kapadokya’da balon turu ünlü olduğu kadar kafada soru işareti bırakan etkinliklerden de biri. Çünkü hem düşer mi korkusu hem de daha nice sorular sık sık karşımıza çıkıyor. Ben de bu sebeple yazımın bu kısmını Kapadokya’da balon turu hakkında sıkça sorulan sorulara ayırdım.

Balon Güvenli mi, Kazalar oluyor mu?

Balon turunun keyfi dillere destan olmuş durumda. Ancak içine hava dolmuş bir balonun içine binip metrelerce yüksekliğe çıkmak aslında beraberinde birçok soruyu da yanında getiriyor. Özellikle de düşer mi korkusu insanın aklından bir kere de olsa geçiyor.

Zaten bu konuda birazcık olsun araştırma yaptıysanız eski haberleri görmüşsünüzdür. Evet maalesef ki çok çok nadir olmasına rağmen arada bir de olsa kazalar meydana geliyor. Ancak hayatın her an her anında olduğu gibi zaten bu risk her zaman var. Ve balonlardan yana bir arıca çıkması aşırı derecede ekstrem bir durum olmadığı sürece pek de mümkün değil.

Çünkü insan canına ufak bile olsa zarar verebilecek en ufak bir aksiliğin bile olmaması için gerekli olan tüm önlemler hiç şüphesiz alınıyor.

Balon Turu Ne Zaman Hangi Mevsimde Yapılır?

Balon turu hangi mevsimde yapılır

Balon turu yılın 12 ayının hepsinde düzenleniyor. Ancak balonların kalkabilmesi için hava durumu oldukça önemli. Hava açısından gerekli koşullar yoksa balonların kalkışı sağlanamıyor. Bence bu sebeple en uygun havalar ilkbahar ayları. 

Bunun dışında gideceğiniz ayı planladıktan sonra mutlaka hava durumuna da bakmayı unutmayın derim. Böylelikle heveslendikten sonra planınızın bozulma ihtimali baya düşmüş oluyor.

Balonlar Hangi Saatlerde Kalkar?

Kapadokya’da balon turu yapmak isteyenler için farklı iki saat alternatifi bulunuyor. Birincisi gün doğumuna karşı kalkan balonlardan oluşan ve saat 05:00 – 05:30 sularında yapılan sabah uçuşu

İkinci seçenek ise geç uçuş. Yani güneş doğduktan sonra gökyüzünü gezintiye çıkan balon turları. Ancak turistler tarafından genellikle sabah uçuşları tercih ediliyor. Çünkü balon turunun keyfi asıl böyle çıkıyor diyebilirim.

Özel Balon Turu Var mı?

Özel balon turu elbetteki var. Yani istediğiniz kişi sayısında, istenilen etkinlik için balon turu ayarlayabilirsiniz. Özellikle de evlilik teklifi için balon turları baya tercih ediliyor. E tabi bu etkinliklerin de ücretlendirmeleri farklılık gösteriyor. Yani uçuş firmalarını arayıp iletişime geçebilirsiniz.

Balonlar Nasıl Uçuyor?

Balonların nasıl uçtuğu şahsen çok küçük yaşlardan beri benim hep merak ettiğim şeylerden biri olmuştur. Aslında balonlar yanmaz kumaştan üretiliyor ve uçuşa geçmesini de içine dolduran sıcak hava sağlıyor. Yani aslında hava ısınıyor ve böylelikle balon da yavaş yavaş yükselmeye başlıyor.

Balonun bağlı olduğu sepette bu sistemi ateşlemek için bir alet bulunuyor. Kalkış sağlanmak istendiğinde bu alet ile balona sıcak hava sağlanıyor ve balon gökyüzünde süzülmeye başlıyor. Balonun nereye doğru süzüleceğine ise rüzgar karar veriyor.

Balonlar Ne Kadar Yükseliyor?

Balonlar ne kadar yükseliyor

Balonlar gezginlerin Kapadokya manzarasını yukardan görebilmesi, peri bacalarını, vadileri en güzel detaylarıyla inceleyebilmesi için pilotlar tarafından genelde alçaktan uçuruluyorlar. Yani yaklaşık 900-1000 metre kadar yüksekliğe çıkıyorlar.

Balona Binebilmek İçin Yaş Sınırı Ne?

Kapadokya’da balon turuna katılabilmek için 6-90 yaş arasında olmanız gerekiyor. 

Balon Turunda Ne Giyilir?

Balon turlarının genellikle sabah saatinde olanı makbul demiştim. Yani en çok tercih edilen sabah 5.00 sularında olan oluyor. Haliyle de sabah saatleri hangi mevsimde olursa olsun serin oluyor. Tabii kış aylarında ekstra kalın giyinmenin de çok faydası olacaktır. Ancak ne yaparsanız yapın bence mutlaka spor ayakkabı giyin. Çünkü yaklaşık 1 saat boyunca havada süzülmüş oluyorsunuz.

Ayrıca balon firmaları tarafından genel olarak etek gibi uçuşan şeyler giymemeniz de söyleniyor. Bu da tamamen çok daha rahat hissetmeniz için.

Balon Festivali Ne Zaman?

Kapadokya’da 2019 yılından beri balon festivali düzenleniyor. Hatta 2021 yılı için bu tarih 28 Ağustos ve 30 Ağustos tarihleri arasındaydı.  Bu festivalde farklı farklı ülkelerden çeşit çeşit balon havada uçuşuyor. Bence sizde bu renkli dünyaya şahit olmak için Kapadokya gezinizi festival tarihine göre ayarlayabilirsiniz.


Yukarıda Kapadokya’da balon turu yapmak hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu