Kapadokya’da Yapılacak 17 Aktivite ve Deneyim


İçeriğimde, ülkemizin turistik merkezlerinden biri olan Kapadokya’da yapılacaklar, aktiviteler ve deneyimler hakkında tüm bilgileri verdim. Siz de Kapadokya gezinizi daha keyifli hale getirmek isterseniz yazıma göz gezdirebilirsiniz.


Kapadokya Türkiye’de gezilecek yerler arasında gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Zaten nası olmasın ki? Burada bir gezgini eğlendirebilecek, şaşkına çevirecek her şey var. Oluşumu upuzun yıllara dayanan peri bacaları, insanların kendi elleriyle oya oya yaptıkları yer altı şehirleri, ucu bucağı görünmeyen vadileri, hatta daha da fazlası Kapadokya’da gezginlere kollarını açıyor.

Tüm bunların yanında Kapadokya’da yapılacaklar da çok fazla. Bence bir gezginin güzel yerleri keşfedip görmesinin yanında yeni aktiviteleri deneyimlemesi de oldukça önemli. Peki ne yapalım Kapadokya’da sen söyle dediğinizi duyar gibiyim. 

Kapadokyada yapilacak 18 aktivite ve deneyim

İlk olarak bence bölgenin verimli topraklarıyla ellerinizi birleştirip yaratıcılığınızı konuşturmanın vakti geldi. Çünkü bölgede çömlek yapma sanatı oldukça gelişmiş. Ve çömlek yapmanız için yerler de yapmışlar. Hatta Kapadokya’da gezilecek yerler yazımda bu konuya da değinmiştim. 

Ayrıca Kızılırmak nehrinin üzerinde gondol sefası yapmanın keyfi nasıl da güzel olur değil mi? E tabi bir de Kapadokya’nın ünlü mü ünlü balonları var. Balonları sadece izlemek bile ziyadesiyle özel bir manzarayla baş başa kalmanızı sağlıyor. Hatta hem maddi hem de manevi cesaret gösterip balonlara binerseniz bir de gökyüzünde süzülme keyfini de yakalamış oluyorsunuz.

Anlayacağınız  Kapadokya’da yapılacaklar listesi epey uzun. Ben de bu yüzden tüm deneyimleri sizler için 17 maddelik bir listede toparladım.

İçerik

Kapadokya’nın Sonu Gelmeyen Vadilerinde Uzun Yürüyüşler Yapın

Kapadokyanın sonu gelmeyen vadilerinde uzun yürüyüşler yapın

Kapadokya’da yapılacaklar listesinin başını buraya gelen herkesin büyük bir huzur içerisinde yürüdüğü upuzun yollarda yürüyüş yapmak oluşturuyor. Çünkü böylelikle şehrin atmosferini kendi halinize kalarak ve sindire sindire hakim olacaksınız. Ayrıca burada yürüyüş yapmanın keyfi emin olun öyle rutin yaptığınız yürüyüşlere benzemiyor.

Hangi tarafa doğru yürüseniz doğal peri bacalarının doğal güzelliği ve vadilerin başı sonu görülmeyen hali oldukça ilgi çekici oluyor. Yani sakin sakin yürüyüş yaparken Kapadokya manzarasını izlemenin lüksünü bence mutlaka yaşamalısınız.

Güvercinlik Vadisi’nde Trekking (Doğa Yürüyüşü) Yapın

Kapadokya’da yürüyüş yapmanın keyfinden uzun uzun bahsettim. Ancak bir de işin profesyonel olarak yürüyüş yapma kısmı var ki bu da Güvercinlik Vadisi’nde boy gösteriyor. Güvercinlik Vadisi’nde Uçhisar tarafından yürüyüşe başlıyorsunuz ve okları takip ede de Göreme tarafından çıkıyorsunuz. Ki bu yürüyüş en iyimser haliyle 3 saat kadar sürüyor.

Yani evet profesyonel bir yürüyüşten bahsediyor. E haliyle bu yürüyüşte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da karşımıza çıkıyor. Ben de bu noktaları maddeler halinde sizler için sıraladım.

 • Yaz aylarında öğlen vakitlerini tercih etmeyin.
 • Yürüyüş uzun süreceği için çok da geç saatleri tercih etmemek.
 • En rahatından bir spor ayakkabı tercih etmek.
 • Su almak.
 • Atıştırmalık bir şeyler alın.
 • Yedek kıyafet almak.
 • Sırt çantası almak.
 • Ve en önemlisi de ok işaretlerini takip edip yürümek.

Kızıl Çukur Vadisi’nde Gün Batımını ve Gün Doğumunu İzleyin

Kızıl çukur vadisinde gün batımını ve gün doğumunu izleyin

Kız Çukur Vadisi, seyahatseverlerin Kapadokya Bölgesi’nde sıklıkla tercih ettikleri yerlerden biri. Bence siz de yapılacak yerler listenize eklemelisiniz. Ancak burada diğer vadilerde olduğu gibi uzun uzun yürüyüşler yapmanızı tercih etmiyorum. 

Bunun yerine bence mutlaka Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını izlemenizi mutlaka tavsiye ederim. Zaten burayı anlamlı kılan yönü de gün batımı manzarası.

Kızılçukur Vadisi’nde Gün Batımı

Kızılçukur Vadisi’nde gün batımı izlemek Kapadokya’da yapılacaklar listesinde mutlaka olması gerekenlerden biri. Üstelik yapmanız gereken tek şey kendinize en uygun noktayı seçip, belki elinize içecek bir şeyler alıp bu doğa harikasının seyrine dalmak.

Ayrıca vadi balonların kalkış yaptığı yere de oldukça yakın. Bu sebeple de kamp yapmayı sevenler için en uğrak noktalardan.

Kızılırmak’ın Suları Üzerinde Keyifli Vakit Geçirin

Kızılırmak bildiğiniz üzere 1.150 metrelik uzunluğu ile ülkemizde bulunan en büyük nehir. Ve bu nehrin bir kısmı da Kapadokya’dan geçiyor. Haliyle buranın turizm açısından gelişmiş olmasına da insan hiç mi hiç şaşırmıyor.

Avanos’ta bu işle ilgilenen bir firma da bulunuyor. Firmanın ismi de Kapadokya Jet. Üstelik herkesin gönlünü fetheden Venedik’in klasik gondollarına benzeyen gondollara ya da jetskilere binebilirsiniz.

Balonların Kalkışını Yerinde İzleyin

Kapadokya’da balona binmenin keyfi tabi ki de insanın hayatından çok nadir tecrübe edebileceği deneyimlerden biri. Ancak işin bir de balonları yerden izleme keyfine varma kısmı var. E tabi bu seyri güzel yapmak için de bazı noktalar bulunuyor. Yani öyle hemen her noktadan alabileceğiniz en güzel verimi alamıyorsunuz.

Mesela balonların tam da kalktığı noktadan bu ana şahitlik etmek oldukça keyifli. Hem de Kapadokya’da bulunduğunuz süre içerisinde her sabah bu manzarayla güne başlayabilirsiniz. Evet bayağı erken kalkıp yollara düşmeniz gerekebilir. Ancak emin olun buna değecek.


Kapadokya İçin Hazırladığım Diğer Yazılarıma da Göz Atın!


Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya Balon Turu


Kapadokya’da Balonları İzleme

Kapadokya’da yapılcaklar arasında balonun önemi büyük olunca balonların kalktığı birçok nokta da bulunuyor. Ve bu noktaları bulmak için de biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Ama gözünüz de korkmasın. Sadece arabanıza atlayın ve devasa fabların sesine kulak verin. Zaten yolda devam ettikçe bu manzarayı görmek için yollara dökülen birçok insanla denk gelmeye başlıyorsunuz.

4 5 gibi sabah saatlerini tercih etmeniz ve ciddi anlamda uykunuzdan feragat etmeniz gerekiyor. Ancak gerçekten de buna değiyor. Mesela sadece balonların uçuşu da değil. Yerlerde durup uçmaya hazırlanan balonlar, balonları havalandırmak için ordan oraya koşturanlar, düğün fotoğraflarına balonların eşlik etmesini isteyenler derken ortam baya ilgi çekici oluyor. Adeta bir festival havası yaşanıyor da diyebilirim.

Avanos’ta Çömlek Yapın

Avanosta çömlek yapın

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler say say bitmiyor demiştim. Geldik şimdi de yöresel hayatın tam da ortasına düşeceğiniz etkinliğe. Evet evet Avanos’ta çömlek yapmaktan bahsediyorum.

Düşünsenize hem Kapadokya gibi özel bir yere gidiyorsunuz. Hem de el emeği göz nuru kap kacaklarınızla geri dönüyorsunuz. Bence bunu düşünmek bile oldukça keyifli. Benden size tavsiye, bence evinizi taçlandıracak mumluk yapabilirsiniz.

Saç Müzesi’ni Görün

Bence Kapadokya’da yapılacaklar listesindeki en ilginç şeylerden biri de Saç Müzesi. Çünkü müze dünyada eşi benzeri olmayan yerlerden. Yukarı da da bahsettiğim çömlek yapabileceğiniz atölyelerden biri olan Chez Galip Çömlek Atölyesi’nin içinde bulunan Saç Müzesi’nin eşi benzeri dünyada bulunmuyor.

Saç Müzesi’nin Hikayesi

Saç Müzesi’nin tüm hikayesi Chez Galip’İn yıllar yıllar önce aşkından öldüğü ancak maalesef kavuşamadığı sevgilisinin atölyenin üst katına bir tutam saçını asmasıyla başlıyor. Sonrasında ise buraya gelen kadınlar saçlarından bir tutam kesip müzeye katkıda bulunuyorlar.

Hatta durum öyle bir noktaya gelmiş ki Chez Galip her yıl saçlarını asan müşterilerin telefon numaraları arasından çekilip yapıp kazanana hediye vermeye başlamış. Anlayacağınız bu ilginç müzenin kesinlikle listenizde olması gerekiyor.

Galerie İkman’da Rengarenk Halıların Arasında Kaybolun

Anadolu Bölgesi’nde halı dokumaclığının ünü epey fazla. El emeği göz nuru dokunan bu müthiş eserlerin paha biçilemez bir güzelliği var. İşte Galarie İkman’da da bu halılardan satın alma imkanı yakalıyorsunuz. Bu dükkanın ününün bu kadar artma sebebi ise youtube ve instagram.

E tabi dükkanın içindeki halılar bu kadar güzel olmasa burası da bu kadar ünlenemezdi. Bu sebeple bence dükkan ve içindeki halılar mutlaka görülmeye değer.

Kapadokya Manzarasına Karşı Akşam Yemeği Yiyin

Kapadokya’nın gündüzü de gecesi de ayrı güzelliklere ev sahipliği yapıyor. O yüzden bence gün içinde adım adım gezdiğiniz yerleri akşam yemeğinde o yerlerin manzarası ile taçlandırmak oldukça hoş oluyor. Hele bir de tatile sevdiğiniz insanla çıktıysanız romantik bir akşam yemeği yemek Kapadokya’nın olmazsa olmazlarından.

Zaten burada öyle pahalı restoranlara gitmenize bile gerek yok. Çünkü en salaş restoranda bile peri bacalarına karşı oturmuş oluyorsunuz. Bu da romantizm için yeterli zaten.

Erkeklerin hemen gözü korkmasın. Romantik yemek dediysem illa ki öyle pahalı restoranlarda, gül serpilmiş masalarda, mum ışığında akşam yemeğinden bahsetmiyoruz. İmkanı olanlar yapsın tabi ama olmayanlar için de avantajlı bir yer burası. Çünkü Kapadokya’nın en salaş ya da uygun fiyatlı yerine gitseniz bile peri bacası manzarasına karşı yemek yiyeceğiniz kesin.

Testi Kebabı Yiyin

Testi kebabı yiyin

Kapadokya’da yapılacaklar denilince testi kebabı yemeyi de atlamamak lazım. Çünkü testi kebsbı Kapadokya’nın en leziz yemeklerinden biri. Anlayacağınız akşam yemeklerinin vazgeçilmezlerinden. Aslında yöreye ait bir yemek değil. Ancak Avanos Çömleğinin içinde yapılınca tadı efsane oluyor. 

Türkiye’nin En Kaliteli Şaraplarından Tadın

Kapadokya’nın verimli toprakları her anlamda yüzünü gösteriyor. Üzüm bağları da oldukça meşhur. Hatta bu durum efsanelerde bile karşımıza çıkıyor. Haliyle de Türkiye’nin en kaliteli şaraplarından Kapadokya’da tadabiliyorsunuz.

Türkiye’nin en kaliteli ve leziz şarap tadımını direk fabrikasında tatmak bence oldukça keyifli oluyor.Kocabağ ve Turasan fabrikaları tercih edebileceğiniz fabrikalar arasında.

Sizin de ilginizi çekiyorsa bence Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasına mutlaka eklemelisiniz. Kocabağ ve Turasan fabrikaları tercih edebileceğiniz fabrikalar arasında.

Zelve Mapping’i İzleyin

Zelve mappingi izleyin

Zelve Mapping, Kapadokya’nın oluşumunu adım adım anlatan bir sinevizyon gösterisi. Bence bu sebeple eğer valtiniz ve bütçeniz varsa Kapadokya’da yapılacaklar listesinin başını çekmeli. 

Böylelikle gezdiğiniz yerlerin lavların etrafa yeni yayılmaya başladığı andan oluşumunu izlemiş ve ardından da canlı canlı görmüş oluyorsunuz. Ayrıca gösterinin Zelve Vadisi’nde peri bacalarına yansıtılarak yapılıyor olması da olayı daha da çekici hale getiriyor.

Atlar, ATV’ler veya Jeep’ler ile Safari Yapın

Kapadokya vadilerinin zevki yürüyerek oldukça keyifli oluyor. Ancak bir de  safari keyfini yaşayabilmek için ATV, Jeep veya Kapadokya’nın atları ile gezme alternatiflerini ziyaretçilere sunuyorlar.

Özellikle de  Göreme bu işte oldukça başarılı. Google’da arama yaptığınızda da karşınıza bir çok seçenek çıkıyor. Sadece bütçenize uygun olan safari türünü seçmeniz yeterli. Bu işin kolay kısmı. Ancak safari yaparken dikkat etmeniz gerekenler var. Bunları da ben sizler için derledim.

Safari için en önemli konu zamanı. Çünkü sabah saatleri yapılacak safari ile öğlen saatleri arasında tahmin edeceğinizden daha fala fark olabiliyor. Mesela sabah saatlerini tercih edeceksiniz balonlar eşliğinde gezinize devam edeceksiniz demektir. Ama üşümeyi de göze almanız gerekiyor. İstediğniz zamanı seçtikten sonra da dikkat etmeniz gerekenler var. Hemen aşağıya sıralıyorum:

 • Sabah saatlerini tercih edecekseniz kalın kıyafetler yanınıza alın.
 • Geç saatlerde safariye çıkacaksanız el feneri alın.
 • Yanınıza atıştırmalık bir şeyler alın.
 • Açık renk kıyafetleri tercih etmeyin.
 • Tozdan korunmak adına maske ve güneş gözlüğü takmayı unutmayın.

Balon Turu Yapmanın Ayrıcalığını Yaşayın

Balon turu yapmanın ayrıcalığını yaşayın

Balon turu yapmak sanırım herkesin hayalidir. Hele bir de bu Kapadokya’da bu deneyimi yaşayanları yakından görünce heveslenmemek elde olmuyor. Ancak maalesef ki pahalı bir aktivite. Ayrıca bazı kaza haberlerinden dolayı özellikle de yerli turistler biraz tedirgin oluyor.

Benim kendi adıma düşüncem şöyle:

Balon turu konusunda aklınızda olumsuz iki şey oluyor.

1-Yükseklik korkusu ve kaza riski

2-Uçuk fiyatlar

Bu seçeneklerden her ikisi de sizi zorlayacaksa bence balonların gökyüzündeki seyrini izlemek de oldukça keyifli oluyor. Kendinizi sıkmayın. Ancak sadece bir şıkta takılıyorsanız o an içinizden gelen sesi dinleyin.

Türk Gecesi’ne Gidin

Türk gecesine gidin

Türk Gecesi, Kapadokya’ya gelen gezginlerin sıklıkla tercih ettikleri aktivitelerden. Peki nedir bu Türk Gecesi? Kısacası şöyle, yöresel yemekler eşliğinde içinde türlü türlü eğlenceleri barındıran bir eğlence gecesi.

Bölgede bu konsepte uygun akşam yemeği organizasyonu yapan birçok mekan var. Tabi bunlar arasında ön plana çıkanlar da yok değil. Mesela Evranos ve Uranos Sarıkaya en bilindiklerden. 

Cave (Mağara) Otellerden Birinde Kalın

Cave(mağara)otellerden birinde kalın

E zaten Kapadokya’ya gelip de cave (mağara) otellerden birinde kalmadan olmaz dediğinizi duyar gibiyim. Ama ben yine de bahsetmeden duramadım. Çünkü gerçekten de Kapadokya’nın ruhunu hakkıyla hissedeceğiniz aktivitelerden biri de bu.

Otantik havayı derinden hissetmek bence oldukça keyifli oluyor. Yani buraya gelip de peri bacalarının görüntüsünden uzakta standart bir otel odasında kalırsanız bu duyguyu yaşayamayabilirsiniz.

Azure, Cappadocia Cave Suites ve Aren Kapadokya’nın en meşhur mağara otellerinden.

Ihlara Vadisi’nde Vakit Geçirin

Ihlara vadisinde vakit geçirin

Bölgenin en özel oluşumlarından biri de Ihlara Vadisi. Kapadkya’da yapılacaklar listesinin en özel ve güzel doğal oluşumlarından biri. Uzunluğu kilometrelerce uzanan vadinin ortasından bir de dere akıyor. Bu derenin kenarında bulunan ağaçlar eşliğinde uzun yürüyüşler yapmak ise oldukça keyifli

Ayrıca burada insanlar yüzyıllar önce yaşamlarını da sürdürmüşler. Bu sebeple de tarihi bir öneme de sahip. Bölgede insan eliyle oyulmuş kayalardan yapılan kiliseler ve sığınma yerleri de bolca bulunuyor.

Ihlara Vadisi’nin tek olumsuz yanı Kapadokya’nın merkezi olarak gördüğümüz Ürgüp-Göreme-Uçhisar taraflarına uzak bir mesafede kalması. Ancak özellikle de doğasever gezginlerin yüzünde gülücüklerle ayrılacağına eminim.

Yer Altında Yaşamın İzlerini Sürün

Yer altında yaşamın izlerini sürün

Geldik Kapadokya’da yapılacaklar listesinin son maddesine. Ayrıca burası şahsen benim en çok merak ettiğim yerlerden de biriydi. Aslında sıra bölgenin  yer üstü güzelliklerinden yer altı güzelliklerine geldi de diyebiliriz.

Yıllar önce insanların sığınma bölgesi haline gelmiş bu yer altı şehirleri insnaı gerçekten de şaşkına çeviriyor. yıllar önce insanların vermiş oldukları mücadeleleri bu kadar yakından görmek insanı hayrete düşürüyor. İnsanların hem savaşlardan hem de doğal afetlerden korunmak için oluşturduğu bu şehirleri yakından görmek bence oldukça ilginç bir deneyim.

Bölgede yaklaşık 200 tane yer altı şehri var ve bunların yalnızca birkaç tanesi gezilebilir durumda. En popüler olanları ise Kaymaklı Yer Altı Şehri ve Derinkuyu Yer Altı Şehri. 


Yukarıda Kapadokya’da Gezilecek Yerler hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu