Karabük Nerede, Karabük’e Nasıl Gidilir?


İçeriğimde Batı Karadeniz’in sevilen şehirlerinden biri olan Karabük’e ulaşım seçeneklerinden bahsettim.  Karabük nerede, Karabük’e nasıl gidilir gibi soruların cevapları için yazımı okumaya başlayabililirsiniz.


Karabük, büyük şehirlere yakın olan konumu itibariyle Karadeniz Bölgesi‘nde ön plana çıkan şehirlerimizden biri. Şehir özellikle de hem İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayanlar hem de çevre illerde bulunanlar için hafta sonu kaçış rotalarından biri.

Karabük denilince akla gelmesi gereken ilk yerlerden biri ise Safranbolu Evleri. Aslında bakarsanız Safranbolu evlerinin Karabük sınırları içerisinde yer aldı pek de bilmiyor. Ancak Safranbolu Evleri’nin bulunduğu Safranbolu, Karabük’ün tatlı mı tatlı bir ilçesi.

Sadece bu tarihi evleriyle bile görülesi olan şehirde tarihi güzelliklerin yanında doğal güzelliklerde çarpıcı bir şekilde ön plana çıkıyor. İşte ben de bu yüzden Karabük’e ulaşım hakkında detaylı bir yazı yazdım. Hazırsanız başlayalım!

İçerik:

Karabük Nerede?

Karabük nerede

Karabük, Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde kalan şehirlerinden biri. Karabük’e komşu olan iller arasında ise Bartın, Çankırı, Bolu bulunuyor.

Karabük Hakkında Bilgiler

Karabük hakkında bilgiler

Karabük nerede, Karabük’e nasıl gidilir gibi soruların cevaplarına geçmeden önce yazımın içinde kısa kısa da olsa Karabük hakkında bilgilere yer vermek istedim. 

 • Karabük aslında 1937 yılına kadar olan süreçte Safranbolu’ya bağlı olan bir köyün mahallesiymiş.

 • 1937 yılında Atatürk’ün talimatıyla Karabük Demir Çelik Fabrikası kurulmuş.

 • 6 Haziran 1995’de Türkiye’nin bir ili haline gelen Karabük, birçok doğal güzelliğe sahip. Kent özellikle de kanyonlarıyla ön plana çıkıyor.

Karabük’e Nasıl Gidilir?

Karabük’e hem havayolu ile hem karayolu ile ulaşım oldukça kolay.

Karabük’e Uçakla Nasıl Gidilir?

Karabük’ün direk şehir merkezinde havaalanı bulunmuyor. Ancak Kastamonu havaalanı ile kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Kastamonu Havaalanı ile Karabük arası yaklaşık 1 saat 30 dakika kadar sürüyor. Havaalanından otobüs veya taksiyle Karabük’e ulaşılıyor.

Karabük’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin neredeyse hemen her şehrinden Karabük’e direk seferler düzenleniyor.

 2021 yılı için üç büyük şehirden Karabük’e otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 90-100 TL
 • Ankara’dan 70-80 TL
 • İzmir’den  250-260 TL

Karabük’e Özel Araç İle Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin tüm illerinden şehre özel araç ile ulaşım mümkün. İstanbul’dan Karabük’e seyahat edecek olan gezginlerin takip etmesi gereken yol güzergahı şu şekilde: Gebze-Düzce-Bolu

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Karabük396 km/ 4 s 20 dk
Ankara – Karabük218 km/ 2 s 20 dk
İzmir – Karabük755 km/ 7 s 30 dk

Karabük’te Şehir İçi Ulaşım

Karabük çok büyük bir il değil. Bu sebeple de Karabük’te şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanıyor. Hatta yürümeyi sevenlerdenseniz çoğu yere yürüyerek bile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Özellikle de gezilecek yerlere giderken sokakların tadını yürüyerek çıkarmak oldukça keyifli olacaktır.

Karabük’te Gezilecek Yerler

Karabükte gezilecek yerler

Karabük’e ulaşım hakkında tüm bilgileri uzun uzun anlattıktan sonra Karabük’te gezilecek yerlere de değinmeden edemedim. Çünkü Karabük’te adeta bir doğa harikası olan kanyonlardan, göletlerden tutun da tarihin izlerini tüm çıplaklığıyla görebileceğiniz müzelere kadar her şey bulunuyor.

İşte bende bu sebeple Karabük’te gezilecek yerleri uzun uzun yazdığım bir içerik hazırladım. Bu içeriğimin linkini hemen aşağıya bırakıyorum. Ancak uzun uzun yazı okumak istemezsiniz diye de hemen aşağıya kısa bir liste bırakıyorum. Aşağıda yazan yerlere mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

 • İncekaya Su Kemeri
 • Şeker Kanyonu
 • Eğriova Göleti
 • Ayyıldız Stadyumu
 • Çikolata Müzesi
 • Kaymakamlar Gezi Evi
 • Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri Park Müzesi

Yukarıda Karabük’e nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu