Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun


Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Samsun’da gezilecek yerler listesinin doğal güzellikler ayağının en ilgi çekici destinasyonlarından biri. Benim de Samsun‘a seyahat planı yapan gezginlerin mutlaka planları arasına almaları gerektiğini düşündüğüm Kızılırmak Deltası hakkında bilgilere bu yazımda yer verdim.


Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti,  Karadeniz’de gezginler tarafından en çok ilgi gören destinasyonlardan biri. Samsun il sınırları içerisinde yer alan 16 bin hektarlık sulak alanıyla, sadece ülkemizin değil sınırlarımız dışındaki tüm güney Karadeniz’in en önemli sulak alanı konumunda burası.

Jeolojik açıdan bin ila iki bin yıl gibi kısa bir sürede oluşan deltada, birçok habitatın bir arada bulunması ve birçok biyolojik çeşitliliğe sahip olmasıyla eşi benzeri olmayan bir delta doğrusu. 

Samsun’da gezilecek yerler listesine burayı mutlaka not alın. Öylesine büyük ve doğal bir alan ki gördükleriniz karşınısında hayrete düşeceğinize eminim. Bir yandan hayatınızda görmediğiniz kadar farklı kuş türlerini görecek, bir yandan da etrafınızda cirit atan yaban atları sayesinde kendinizi doğa ananın kollarında hissedeceksiniz.

Kızılırmak Deltası gün batımı

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında burayı gelin görün isterim. Çünkü binlerce kuşun göç etmesine tanıklık etme şansı elinize her zaman geçmeyebilir. Ayrıca nesli tükenmekte olan kuş türlerini de burda rastlayabilirsiniz.

Koruma altına alınmış olan bu eşsiz doğal oluşum ile ilgili bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu yazımda sizlere hepsinden bahsediyor olacağım. Buyrun başlayalım.

Kızılırmak Deltası Nerede

Kızılırmak Deltası, Samsun’un Bafra ilçesinde bulunuyor. Samsun şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre, Bafra ilçe merkezine ise yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Kızılırmak Deltası haritası

Kızılırmak Deltası’na Nasıl Gidilir

Samsun il merkezinden Kızılırmak Deltası yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Yolu asfalt ve düzgün bir yol olduğu için ulaşımı oldukça kolay. 

Özel araç ile ulaşım sağlayacak olanlar, Samsun şehir merkezinden 19 Mayıs ilçesine geçmenizi ve oradan delta ulaşmanızı öneririm. Bu şekilde daha kısa sürede ulaşım sağlanıyor.

Toplu taşıma ile Kızılırmak Deltası’na ulaşım sağlanamıyor.Samsun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Nerede, Samsun’a Nasıl Gidilir?Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Hakkında Bilgiler

 • 56 bin hektarlık alanı kapsayan Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı.
 • Bölge 2016 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınmış.
 • Kızılırmak Deltası’nda orman, deniz, göl, sazlık,mera ve tarım alanları gibi habitatlar bulunuyor.
 • Bu bölgede tamamı sığ ve az tuzlu olan irili ufaklı 20 adet göl var. Bunların sadece 7 tanesi büyük göl.
 • Deltada bulunan Kuş Cenneti’nde 33 çeşit memeli hayvan, balık çeşitleri ve 321 farklı kuş türü yaşıyor.
 • Burada yalnızca ötücü ve su kuşları değil aynı zamanda yaban hayvanları da bulunuyor. Bunların en önemlileri ise yılkı atları ve mandalar.
 • Tarım üretimi olarak bölgede buğday, mısır, pirinç, ayçiçeği, şeker pancarı ve kışlık sebze üretimi yapılıyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde Ne Yapılır?

Samsun Kızılırmak

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne geldiyseniz yapacağınız şeyler kafanızda aşağı yukarı bellidir. Ben yine de sizler için alternatifleri sunuyorum.

 • Su kuşları ve göçmen kuşlar için çok önemli bir yer olan deltada iki tane kuş gözlem kulesi bulunuyor, kuş gözlemciliği yapabilirsiniz
 • Girişte ziyaretçi merkezi bulunuyor. Bölge ile ilgili detaylı bilgiler alabilir, belirli bölgelere yerleştirilen kameralarda ki hayvanların görüntülerini izleyebilirsiniz.


Samsun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Otelleri – Samsun’da Nerede Kalınır? •  Her saat başı ziyaretçiler için ring araçları kalkıyor. Seyir halindeyken bu doğal ortamı daha iyi gözlemleyebilirsiniz. 
 • Kızılırmak Deltası’nda bir tane işletme bulunuyor. Bu işletmelerde yemek yiyip bir şeyler içebilirsiniz. Aynı zamanda bu işletmede manda yoğurdu ve manda sütü satışı da yapılıyor.
 • Özellikle kuşların göç mevsimlerinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. 
 • Bu güzel manzarada yürüyüş yapabilir, delta etrafında bisiklet sürebilirsiniz.
 • Deltada kampçılık ve balık tutmaya da izin veriliyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Ziyaret Saatleri 

08:00- 18:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık ve herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.


Yukarıda Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu