Ladik Gölü – Samsun


Ladik Gölü, Samsun‘un en dikkat çekici doğal güzelliklerinden biri. Samsun’a seyahat planı yapan gezginlerin mutlaka planları arasına almaları gerektiğini düşündüğüm Ladik Gölü hakkında bilgilere bu yazımda yer verdim.


Tahmin ettiğiniz üzere Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel kıyı şehirlerinden biri. Görülecek bir çok doğa harikasına ev sahipliği yapan Samsun’da gezgin dostlarımın keşfetmesi gereken yerlerden biri de Ladik Gölü. 

Birçok farklı kuş türüne ev sahipliği yapan, doğası ve kendine özgü güzelliği ile gezip görülesi yerlerden biri olan bu göl, etrafı ormanlarla çevrili, bol oksijenli tertemiz ve capcanlı bir yer.

Ladik Gölü

Özellikle yaz aylarında kafa dinlemek için şehirden kaçmaya yer arıyorsanız burası çok doğru bir seçim. Çünkü buranın size vereceği huzur ve enerji her yerde bulunmuyor. Burada yaşayan canlılar da göle ayrı bir renk katıyor doğrusu.

Çok büyük bir alana yayılmış olan Ladik Gölü bana göre Samsun’da Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Ladik Gölü Nerede

Ladik Gölü, Samsun’un Ladik ilçesinde bulunuyor. Samsun şehir merkezine yaklaşık 85 kilometre, Ladik ilçe merkezine ise yaklaşık 10  kilometre uzaklıkta kalıyor. 

Ladik Gölü Haritası

Ladik Gölü’ne Nasıl Gidilir

Göle ulaşım Samsun il merkezinden yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor. Yolu asfalt olduğu için ulaşımı oldukça kolay. 

Özel araç ile Ladik Gölü’ne gidecek olanlar, Samsun-Havza karayolundan Ladik sapağına sapıp, Ladik ilçesini geçtikten sonra yolun kenarında bulunan göle ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile Ladik Gölü’ne gidecek olanlar, Samsun’dan Taşova’ya gidecek otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca her gün Samsun il merkezinden Ladik’e giden minibüs seferleri de bulunuyor.Samsun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Nerede, Samsun’a Nasıl Gidilir?Ladik Gölü Hakkında Bilgiler

 • Ladik Gölü 7 kilometre uzunluğunda ve 2 kilometre genişliğinde 870 hektarlık alanı kaplayan bir sit alanı.
 • Tektonik hareketlere bağlı oluşan çukura suların dolmasıyla oluşmuş Tektonik bir göl.
 • Gölün üzerindeki yüzen adacıklar var ve adacıklarda torf madeni bulunuyor.
 •  Burası turna balığı, tatlı su levreği, tahta balığı, sazan, kızılkanat gibi balık türlerinin yanında balıkçıl, leylek, martı ve güvercin gibi pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

Ladik Gölü’nde Ne Yapılır?

Ladik Gölü Samsun
 • Su sporlarıyla ilgileniyorsanız burası tam da aradığınız yer. Çünkü göl sportif faaliyetler için oldukça elverişli.
 • Gölde su kayağı, yelkenli yarış ve sörf gibi faaliyetler yapılıyor.
 • Burada belediyenin göl kenarına kurmuş olduğu bir işletme bulunuyor. Bu işletmede yemek yiyebilir, manzaraya karşı çay içebilirsiniz.
 • Balıkçılık turizmi için oldukça elverişli olan gölde balık tutabilirsiniz. 


Samsun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Otelleri – Samsun’da Nerede Kalınır? • Piknikçiler merak etmesin, burada gönül rahatlığıyla piknik yapılabiliyor.
 • Seyir kulesine çıkıp güzel manzaranın bol bol fotoğrafını çekip, göl etrafında yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Su kuşları ve göçmen kuşlar için önemli bir yer olan Ladik Gölü’nde kuş gözlemciliği de yapabilirsiniz.

Yukarıda Ladik Gölü hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu