Lviv Nerede, Lviv’e Nasıl Gidilir?

Orta Avrupa’nın doğusunda, Ukrayna’nın ise en batısında yer alan Lviv, bu özelliği ile  Ukrayna’nın diğer şehirlerinden çok daha Avrupai bir havaya sahip. Kentin Polonya sınırına çok yakın bir mesafede olduğunu da söylersem ne demek istediğimi biraz daha açmış olurum sanırım.

Bu özelliğinin yanına Ukrayna’nın kültürel başkenti olma unvanını da ekleyen Lviv, turistik anlamda da oldukça popüler bir seyahat rotası.

Tüm bu kendine has özelliklerinin bir getirisi olsa gerek, Lviv’e ulaşım alternatifleri oldukça fazla. Tabi bunda turistlerden çok fazla ilgi görmesinin şehre yapılan yatırımları arttırmasının da payı büyük. Lviv uluslararası havaalanı da bu yatırımlardan biri olmuş. 

Türkiye’den Lviv’e yapılan seyahatlerin son dönemlerde arttığını da göz önüne alarak, Lviv’e nasıl gidilir sorusunun cevabını ayrı bir yazı halinde paylaşmaya karar verdim. Merak etmeyin, sizi sıkmadan mümkün olduğunda kısa tutarak anlatmaya çalıştım. Haydi başlayalım.

Lviv Nerede?

Lviv, Karadeniz’in kuzeyinde yer alan ve Romanya, Rusya, Polonya, Moldova gibi birçok ülkeye sınırı bulunan Ukrayna’da yer alıyor. Ülkenin en batısındaki şehir olan Lviv’e Polonya sınırı yaklaşık 70 kilometre kadar uzaklıkta. Lviv aynı zamanda Batı Ukrayna’nın en büyük, Ukrayna’nın ise 7. en büyük şehri.

Lviv Haritası

Lviv Haritası

Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv’e seyahat etme şekliniz elbette bulunduğunuz ülkeye göre farklılık gösterecektir. Tabi ki ben önce Türkiye’den Lviv’e nasıl gidilir kısmından başlayacağım. Sonrasında Lviv’e komşu ülkelerden nasıl ulaşım sağlanabilir onu anlatacağım.

Lviv’de hayat ülkemize göre, hele hele büyük şehirlere kıyasla oldukça uygun. Hatta öyle ki kurlar fırlamadan önce bedavadan sadece azıcık pahalıydı. Bu yüzden belki de en çok turisti Türkiye’den ağırlıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de hiç şüphesiz ülkemizden Lviv’e vizesiz seyahat edilebiliyor olması.


Lviv Gezinizi Planlamadan Önce Bu Yazılarıma da Bir Göz Atın

Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv’de Gidebileceğiniz En İlginç 5 Konsept Kafe

Lviv’de Ne Yenir, Nerede Yenir?


Uçak firmaları da bu fırsatı kaçırmıyor elbette. O yüzden Lviv’e uçak ile ulaşımı haftanın her günü sağlayabiliyorsunuz. Hatta bir kampanya yakalayabilirseniz bilet fiyatları cebinizi çok da fazla da zorlamıyor.

Diğer ulaşım alternatiflerinden de bahsedeceğim ancak Türkiye’den Lviv’e gidişin en rahat şekli tabi ki direk Lviv’e uçmak. Havayolu ile ulaşım için bir diğer seçenek de zamanınız var ise Kiev’e uçmak, oradan da tren ile Lviv’e geçiş yapmak. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Aşağıda hepsini ayrı ayrı detaylarıyla anlattım.

Lviv Sokaklar

Lviv’e Havayolu ile Ulaşım

Yukarıda da söylediğim gibi Türkiye’den Lviv’e nasıl gidilir sorusunun en konforlu cevabı direk Lviv’e uçmak. Hem uçuş süresi kısa (ortalama 1 saat 20 dakika), hem de havaalanı şehir merkezine oldukça yakın.

İstanbul’dan Antalya’ya uçar gibi, kendinizi Lviv’de bulmanız işten bile değil anlayacağınız. Havaalanından Lviv şehir merkezine gidebilmek için ise sadece 7 kilometre kat etmeniz gerekecek.

Lviv’e uçak bileti almak istiyorsanız havayolu şirketlerinin zaman zaman yaptığı yurt dışı uçuş kampanyalarını takip etmenizi öneririm. Ben de biletimi bu şekilde almıştım. Pegasus Hava Yolları’nın kampanyası ile aldığım Lviv biletinde gidiş – geliş maliyeti 600 TL’ye gelmişti.

Lviv Sokakları

Lviv Havaalanı Nerede, Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Lviv Havaalanı şehir merkezi olarak bilinen meşhur Rynok Meydanı’nın güney batısında yer alıyor. Havaalanının bu noktaya uzaklığı ise 7 kilometre. Yani 10-15 dakika gibi bir sürede Rynok Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gideceğiniz konusunda farklı seçenekler mevcut. Toplu taşıma kullanmak isteyenler için otobüs ya da troleybüs, özel araçla gitmek isteyenlere ise taksi ya da Uber seçeneği bulunuyor.

Tabi isterseniz araç da kiralayabilirsiniz. Bütçenize uygun olanı seçerek kolayca şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu seçenekleri de ayrı ayrı açıkladım.

Lviv Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım

Lviv havaalanından şehir merkezine toplu taşıma ile gitmek için 48 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Otobüsün kalkış durağı Novyi Terminal (Terminal A). Havaalanı binasının hemen çıkışında bulunuyor.

Bu arada son durak olarak gözüken Halytske Perekhrestia Rynok şehir merkezi değil, aman karıştırıp oraya kadar gitmeyin. Şehir merkezine gitmek için Rynok Meydanı durağında inmelisiniz.


Lviv Gezinizi Planlamadan Önce Bu Yazılarıma da Bir Göz Atın

Lviv’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Lviv Otelleri

Ukrayna Lviv Gece Hayatı – Lviv’in En İyi Gece Kulüpleri


Bu otobüs sabah 07.00 ile akşam 22.00 arasında hizmet veriyor. Uçaktan inişiniz bu saatlere denk gelmiyorsa ne yazık ki otobüsü kullanamazsınız. Otobüs biletinizi UAH (Grivna) cinsinden ödeme yaparak alabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 2 TL gibi bir ücreti vardı.

Lviv Streets

Lviv Havaalanından Şehir Merkezine Troleybüs ile Ulaşım

Lviv havaalanından şehir merkezine troleybüs ile gitmek için 29 numaralı aracı kullanabilirsiniz. Yine Terminal A ile şehir merkezi arasında git – gel yapan troleybüs sabah 06.10 ile akşam 22.15 arasında hizmet veriyor.

Şehir merkezine gitmek için Ivan Franko isimli durakta inip 2-3 dakika kadar yürüyerek merkeze ulaşabilirsiniz. Troleybüs biletinizi UAH cinsinden ödeme yaparak alabilirsiniz. Yine 2 TL’ye yakın bir ücreti var.

Lviv Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ya da Uber ile Ulaşım

Baştan hemen söyleyeyim. Evet, Uber taksiden çok daha ucuz. O yüzden, Lviv’e giderken mutlaka ama mutlaka telefonunuza Uber aplikasyonunu indirin.

Lviv Havaalanı’ndan kalacağım eve giderken (şehir merkezine yürüyerek 10 dakika uzaklıktaydı ev) Uber ile gittim. Yanlış hatırlamıyorsam 100 UAH yani 20 TL civarı bir şey ödemiştim. Taksi fiyatını bilmiyorum ancak şehir içi ulaşımlarda sorduğumda genelde Uber’in iki katı fiyat vermişlerdi.

Lviv Şehir İçi Ulaşım

Lviv’de Şehir İçi Ulaşım

Lviv’de gezmek için hiç araç kullanmadım desem yeri. Çünkü her yer birbirine çok yakın ve şehir dümdüz. Etrafta tarihi binalar ve kiliseler de olunca yürümek ayrıca bir zevk veriyor insana.

Yani şöyle düşünün, kışın ortasında Lviv’de olmama ve her gün lapa lapa kar yağmasına rağmen hiç üşenmedim yürümeye. Gezilecek tüm tarihi yerlere tabana kuvvet ulaştım. Bana göre Lviv’de gezmenin tadı böyle çıkıyor.

Yürüyerek gidemeyeceğiniz bir iki uzak gezilecek nokta var, onlardan ayrıca Lviv’de Gezilecek Yerler yazısında bahsettim zaten. Oralar için de Uber ile ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Yok ben ille de toplu taşıma kullanırım derseniz tramvay, otobüs ve troleybüs olmak üzere farklı şehir içi ulaşım alternatifleri var. Bilet teminini durakların yanındaki büfelerden yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta biletlerinizi yanınızdan ayırmamak. Çünkü her an denetim olabiliyor.

Lviv’de Araç Kiralama

Yukarıda bahsettiğim gibi Lviv’de hemen hemen her yer yürüme mesafesinde. O yüzden şehir içi ulaşım için araç kiralamaya hiç gerek yok. Bence boşa masraf etmiş olursunuz. Ayrıca park yeri, trafik kuralı vs. derken ekstra efor sarf etmeniz gerekir. Zaten Uber ve taksi fiyatları fazlasıyla uygun, onları tercih etmenizi öneririm.

Çevre şehirleri gezecekseniz ve illa ki araç kiralamanız gerekiyor ise, seyahat ettiğiniz uçak firmasının araç kiralama seçeneklerinden faydalanın, yerelleri tercih etmeyin. Bu şekilde daha güvenli olur.

Lviv Cafeleri

Lviv’e Otobüs ile Ulaşım

Lviv’e otobüs ile seyahat edecekseniz ya Ukrayna’nın farklı şehirlerinden ya da civar ülkelerden geliyorsunuz demektir. Genelde Kiev’e uçmuş olanlar Lviv’e otobüs ile seyahat etmeyi tercih ediyor.

Kiev gibi büyük şehirlerden yola çıkacaksanız eğer Lviv’e her gün otobüs bulmanız mümkün. Kiev’den Lviv’e otobüs yolculuğu yaklaşık 8 saat sürüyor. Ancak bilet fiyatlarının mevsime ve otobüs firmasına göre değişkenlik gösterdiğini belirtmemde fayda var.

Prag’dan Lviv’e otobüsle ulaşım da tercih edilen rotalar arasında. Bu yolculuk da yaklaşık 15 saat sürüyor. Polonya gibi çevre ülkelerden de otobüs ile Lviv’e ulaşmanız mümkün. Daha detaylı bilgi isterseniz bu linke bir göz atın derim.

Lviv’e Tren ile Ulaşım

Eğer Türkiye’den gitmiyorsanız Lviv’e trenle ulaşım da bir başka seçenek. Buraya Avrupa ülkelerinden, özellikle de Ukrayna’ya komşu olan yakın ülkelerden tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Polonya, Macaristan, Romanya, Moldova, Belarus ve Slovenya Lviv’e tren ile ulaşım için en rahat sefer bulabileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor.

Ayrıca Ukrayna içi şehirlerarası ulaşımda da trenle seyahat etmeniz mümkün. Kiev’den Lviv’e ya da Odessa’dan Lviv’e trenle ulaşım da en az otobüs kadar tercih ediliyor. Ukrayna içi tren seferleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz şu link size yardımcı olabilir.

Lviv'e Nasıl Gidilir

Lviv’e Özel Araç ile Ulaşım

Lviv’e araç ile ulaşımda burada ne yazsam yetersiz kalacak. O yüzden iyisi mi siz bana değil de navigasyona güvenin. En doğru bilgiyi o verecektir zaten. Yani benim buradan otoban numaralarını yazmam pek bir şey ifade etmeyecek gibi.

Bu başlığı yazma amacım farklı. Hız sınırları konusunda sizi uyarmak istiyorum. Çünkü bu konuda fazlasıyla katılar. Bir de yabancı olduğunuzu anladılar mı hiç kaçışınız yok. Adamlar rüşvet almayı seviyorlar.

O yüzden şehir içinde 60 km/h, diğer bölgelerde 90 km/h sınırına dikkat edin. Sonra ceza ödememek için vereceğiniz rüşvet tadınızı kaçırmasın.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
İstanbul – Lviv1420 km / 20 saat 30 dakika
Kiev – Lviv540 km / 6 saat 20 dakika
Odessa – Lviv803 km / 10 saat 45 dakika
Krakow – Lviv330 km / 3 saat 45 dakika
Kişinev – Lviv605 km / 8 saat 35 dakika

Yukarıda Lviv’e nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu