Samandere Şelalesi – Samandere Şelalesi Tabiat Parkı – Düzce


Samandere Şelalesi, hem ülkemiz hem de Karadeniz Bölgesi’nin doğa turizmi için oldukça önemli bir yere sahip. Batı Karadeniz’e seyahat edecek olanların bana göre Düzce’de gezilecek yerler listesine mutlaka almaları gerektiğini düşündüğüm Samandere Şelalesi hakkında bilgileri bu yazımda vermeye çalıştım.


Düzce ilinin Beyköy Beldesi’nde bulunan Samandere Şelalesi, Türkiye‘deki en eski tabiat parklarından olmakla birlikte en güzel şelalelerden biri desem abartmış olmam.

Tabiat olaylarının ortaya çıkardığı Samandere Şelalesi, ormananın tam kalbine dökülüyor. Bu sayede şelalenin çevresi meraklı gezginler için sadece görecekleri bir yer depğil aynı zamanda tam bir keşif yeri. Çevrede envai çeşit bitki ile süslenmiş orman, ev sahipliği yaptıkları ormana neşe saçan kuşların sesleri, suyun akışının çıkardığı huzur dolu ses, buraya gelen seyahat severlere kalabalıktan uzak, ruhlarını dinlendirebileceği bir gün yaşatıyor.

Samandere Şelalesi Düzce

Şelale, tabiat parkı statüsünde olduğu için özenle korunuyor ve buraya gelenlerin belli başlı etkinlikler yapılmasına izin veriliyor. Mesela, mesire alanlarında oturup piknik yapabilir, şelale çevresinde bulunan asma köprüler ve merdivenlerden oluşan parkurda yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta ve hatta çevrede kamp yapmak için alanlar bile mevcut. Anlayacağınız burası sportif aktiviteler için de oldukça uygun bir alan.

Uzun lafın kısası, birçok bitki türüne ve şelalelere ev sahipliği  yapan bu tabiat parkı, Düzce gezisi planlıyorsanız sizin listenizde de mutlaka bulunmalı. Ha birde detaylara geçmeden önce unutmadan söylemek isterim, bu muhteşem manzaraları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

İçerik:

Samadere Şelalesi Nerede?

Samandere Şelalesi, Düzce ilinin Beyköy Beldesi sınırları içinde bulunuyor. Düzce şehir merkezinden yaklaşık 24 kilometre, Beyköy Beldesi’nden ise yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Samandere Şelalesi Haritası

Samandere Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Özel araç ile gidecek olanlar, Düzce şehir merkezinden yola çıkıp Beyköy Beldesi’ne yönüne doğru ilerledikten sonra tabelaları takip ederek şelaleye ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile Samandere Şelalesi’ne gidecek olanlar için düzenlenen turlar ve Düzce merkezden Beyköy Köyü’ne kalkan dolmuşlar bulunuyor. Dolmuştan şelaleye en yakın konumda inip yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.


Düzce’ye Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Düzce Nerede, Düzceye Nasıl Gidilir?


Samandere Şelalesi’nde Konaklama & Kamp

Bilmiyorum yazının başında anlattıklarım kamp severleri yeterince gaza getirdi mi ama gerçekten de burası kamp yapmak için en güzel destinasyonlardan biri. Özellikle İstanbul, Bursa ve hatta Ankara’da yaşıyor doğayla baş başa kaçamak yapacağınız bir yer arıyorsanız, Samandere’de şelale sesleriyle uyanacağınız muhteşem bir gün sizleri bekliyor.

Şelale çevresinde ya da tabiat parkının içinde çadırınızı kurabilirsiniz. Tabiat parkı içinde sadece park alanında kamp yapılabiliyor. Konaklama ücretlerini şöyle bırakıyorum.

Gecelik çadırla konaklama:  25 TL 

Gecelik karavanla konaklama:  40 TL 

Düzce Samandere Şelalesi

Düzce Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Düzce Otelleri


Samandere Şelalesi Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

  • Şelale Elmacık Dağı’nın Samandere mevkiinde doğarak derin vadiden akıyor. Burası ile birlikte üç küçük şelale daha bulunuyor.
  • Burası Türkiye’nin tescil edilen ilk tabiat anıtlarından. Şelale ve çevresi, 1988 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiş.
  • Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 metrelik dere boyunca anıt ağaçlar, çağlayan ve dev kazanı gibi ilginç jeomorfolojik özelliklere sahip oluşumlar bulunuyor.
  • Tabiat parkı nilüfer, süsen, düğün çiçeği, kamış, nane, su mercimeği, söğüt, dişbudak, kızılağaç ve çınar gibi farklı türlerden bitkilere ev sahipliği yapıyor.
  • Şelalede yürüyüş parkurları, orman içi dinlenme yerleri, mesire ve piknik alanları misafirlerini bekliyor.

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı’na haftanın her günü gidebilirsiniz. Ziyaretçi saatleri ise 08.00- 20.00 olarak belirlenmiş.

Samandere Şelalesi giriş ücreti ise nasıl girdiğinize göre değişiyor.

Yaya olarak kişi başı: 6 TL 

Araçla girişler: 13 TL


Yukarıda Samandere Şelalesi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu