Ukrayna Lviv Gece Hayatı – Lviv’in En İyi Gece Kulüpleri

Lviv, Ukrayna’da seyahat ettiğim ilk şehirdi. Havaalanında 1 saat sorgu ve pasaport kontrolü sırası bekleterek bir uçak dolusu insanı çok da hoş olmayan bir şekilde karşılayarak ilk izlenimini bırakmıştı bende.

Neyse ki Lviv orada bulunduğum 4 gün boyunca yaptığı sürprizlerle kendini affettirdi bana. O yüzden, Lviv’e gitmeden önce beklentiniz neyse onu en az ikiyle çarpın. Gittiğiniz zaman da çıkan sonucun en az iki katıyla karşılaşacağınızı aklınızın bir köşesine yazın.

Biliyorum, biraz abarttığımı düşünüyorsunuz ama merak etmeyin, ben de sizden pek farklı değildim. Gitmeden önce Lviv hakkında yazılanları okurken “görüp göreceğim bir Doğu Avrupa şehri, ne kadar farklı bir şeyle karşılaşabilirim ki” diye düşünmüştüm bol bol. Ne de olsa Balkanlar’ın yarısından fazlasını görmüştüm, öyle değil mi? Değilmiş.

Lviv Barları

Bir kere Lviv, her anlamda hayat dolu bir şehir. Gezilecek yerlerden yapılacak aktivitelere, görülecek müzelerden farklı farklı konseptteki kafelerine kadar tam bir gezgin destinasyonu burası.

Yani sizin anlayacağınız, Ukrayna’nın Kiev ve Odessa ile birlikte turistik anlamda en popüler şehirlerinden biri olma unvanını taşıyan Lviv, bu durumun hakkını fazlasıyla veriyor. Ülkenin kültür başkenti olarak seçilen bir kentten daha azını beklemek aslında biraz da benim saflığıma denk geldi diyelim.


Lviv gezisini planlarken bu yazılara da göz atmak isteyebilirsiniz


Lviv’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Lviv Otelleri

Lviv Nerede, Nasıl Gidilir?

Lviv’de Gezilecek Yerler


TAMAM TAMAM SABIRSIZLANMAYIN, O KONUYA GELDİM! Hepimizin malumu, Lviv gece hayatı oldukça popüler ve gerçekten de çok eğlenceli. Nereye gideceğinizi bilirseniz ilginç deneyimler yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Yalnız şunu baştan söyleyeyim de sonradan hayal kırıklığına uğramayın. Kulaktan kulağa yayılan “Lviv’in %85’i kadınmış ağğbiii” haberleri doğru değil.

Ayrıca, tamam eğlenmeyi falan çok seviyorlar ama kollarını açmış bir şekilde sizi de beklemiyorlar. Bu durumdan da oldukça rahatsızlar aslında. Neyse efendim, aslında bu konuda ne kadar dil döksem az. Gidince kendiniz göreceksiniz zaten. Ben en iyisi Lviv gece hayatı ile ilgili detayları vermeye başlayayım.

Lviv Gece Hayatı Fiyatları

Lviv genel olarak ucuz bir şehir. Bu sayede, her ne kadar ülkemizde kurların durumu günden güne kötü hale gitse de, harcadığınız para size çok dokunmuyor. Aynı durum gece hayatı için harcayacağınız paralar için de geçerli.

Lviv’de alkol zaten genel olarak ucuz. Marketlerde su ve biranın aynı fiyatlarda (hatta bazen daha ucuz) olduğunu söylersek ne demek istediğimi biraz daha açmış olurum sanırım.

Yani sizin anlayacağınız, Lviv’de gece dışarı çıkıp servet harcamıyorsunuz. Tamam elbette çok daha lüks mekanlar da vardır ama onlara da gitmeyiverirsiniz olur biter. Aşağıda zaten hepsi hakkında detayları paylaştım.

Lviv’in En İyi Gece Kulüpleri

Lviv Gece Kulüpleri

Yazının başında bahsettiğim, şehrin %85’inin kadınlardan oluştuğuna dair asılsız haberlerden sonra Lviv gece kulüpleri Türkler’in yoğunlukta olduğu ve olmadığı mekanlar olmak üzere ikiye ayrılmış durumda.

Ben aşağıda 9 tane mekan sıraladım. Hepsine tek tek gidip gözlem yapmadım elbette ama kendi deneyimlerimin yanına internette sıkı bir araştırma yaparak bulduklarımı da yazıya ekledim.

Eğer amacınız Lviv’de gece dışarı çıktığınızda sadece biraz eğlenceli vakit geçirmek ise mekanların altında yazdıklarımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim. Yok benim niyetim belli derseniz eh, yine de yazdıklarımı dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

Gece kulübünden başka seçenek yok mu, bizi hiç bulaştırma o işlere derseniz de buralarda hiç vakit kaybetmeden direk Lviv’in En İyi Barları ve Kafeleri bölümüne atlamanızı öneririm.

Rafinad People Club

Rafinhad People Club

Rafinad People, Lviv gece hayatının en ünlü gece kulüplerinden biri. Şehrin merkezinde, ulaşımı kolay bir noktada bulunan bu eğlence mekanı, içerisinde farklı konseptleri bir arada barındırması sayesinde bir taşla birkaç kuş vurabileceğiniz yerlerden.

Sadece eğlenmek isteyenler için dans pisti, limiti birazcık aşmak isteyenler için striptiz bölümü ve nargile içebileceğiniz ayrı bir alan Rafinad People Club’da mevcut.

Her ne kadar Lviv’in nezih işletmelerinden biri olarak bahsedilse de son dönemlerde turistler tarafından (evet özellikle Türk ve Arap) yoğunlukla tercih edilmeye başlandığı için yerel halkın gitmeye çekindiği yerlerden olmaya başlamış ne yazık ki. Buna rağmen çalışanların kibarlıklarından ödün vermemek için ekstra gayret gösterdiklerini de eklemem lazım.

Rafinad People Club’a girişte belli bir saate kadar ücret vermediğinizi belirteyim. Ancak gecenin ilerleyen vakitlerinde gitmek isterseniz 100 Grivna (yani 30 TL) civarı bir parayı gözden çıkarmanız lazım. Hafta sonları bu ücretin değişebileceğini de ekstra bir bilgi olarak vermek isterim.

Konum

Web Sitesi

Malevich Night Club

Malevich Night Club

Avrupa’nın en büyük eğlence mekanlarından biri olan Malevich Night Club, 3100 metre kare alana yayılmış kompleksiyle bir gecede yaklaşık 1500 kişiyi ağırlayabilme kapasitesine sahip. Eh, Lviv’de yaşayanlar da böyle bir gece kulübüne sahip olmanın hakkını veriyorlar tabi. 

Malevich Night Club, özellikle genç nüfus tarafından en çok tercih edilen mekanlardan. Yani burası Lviv’de gece hayatının kalbinin attığı yerlerden.

Tıpkı Rafinad People Club gibi şehir merkezinde, ulaşımı kolay bir noktada bulunan Malevich Night Club, 2 konser salonu, VIP & Lounge alanları ve eğlencenin dibine vurabileceğiniz 3 tane bar bölümüyle hizmet veriyor.

Şunu da eklemeden geçmeyelim. Hem yeni hem de şık bir mekan olması sebebiyle Malevich Night Club -çok abartı olmasa da- kıyafet konusuna özen gösteriyor. Yani özensiz giyinerek giderseniz eğer kapıdan çevrilme ihtimalinizin olduğunu aklınızın bir köşesine yazın. Mekan haftanın her günü akşam 21.00’dan sabahın ilk ışıklarına kadar açık.

Konum

Web Sitesi


Lviv gezisini planlarken bu yazılara da göz atmak isteyebilirsiniz

Lviv’de Gidebileceğiniz En İlginç 5 Konsept Kafe

Lviv’de Ne Yenir, Nerede Yenir?


Zanzibar Night Club

Zanzibar Night Club

Lviv’in En İyi Gece Kulüpleri ve Barları yazısında sıra şehrin biraz daha dışında bir mekan arayanlara geldi. Zanzibar Night Club, Lviv’in merkezi Rynok Square’dan taksi ile yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz bir mekan. İki katlı bu işletmenin ilk katında nargile içilebilen alan bulunuyor. İkinci katı ise club havasında.

Zanzibar’da yerli müzikler daha sık çalındığı için burası farklı kültürlerle etkileşimini gece hayatında da sürdürmek isteyenler için güzel bir mekan olabilir. Ayrıca haftanın her günü eğlencenin devam ettiği mekanda belli günlerde farklı konsept partiler yapıldığını da belirtelim.

Not: Sanırım burası artık kapalı ya da yeni bir yere taşınmış. Gitmeden önce kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Konum

Facebook Sayfası

!FESTrepublic Night Club

!FEST Republic

Lviv gece hayatının tadı yerel halkın daha çok takıldığı mekanlarda çıkar diyenlerdensen !FESTrepublic Night Club tam istediğin gibi bir mekan olabilir. Daha çok Ukraynalı sanatçıların sahne aldığı bu mekanın en popüler olaylarından biri konsept partileri. Ayrıca yerel DJ’ler ile eğlencenin dozunu sürekli arttırdıkları da kulağıma gelen bilgiler arasında.

!FESTrepublic Night Club’ın en kötü yanı, şehrin merkezi olarak bilinen Rynok Square’e yürüyerek 20 dakikalık uzaklıkta olması. Bunu da göze alarak gitmeye karar verdiyseniz eğer aşağıda paylaştığım Facebook sayfalarından etkinlik takvimlerine bir göz atmanı tavsiye ederim.

Konum

Facebook Sayfası

The Cult Night Club

The Cult

Lviv gece hayatı mutlaka yaşamak istediğim bir deneyim ama eğlencenin dozunu kaçırmak pek bana göre değil diyenlerdensen, kentin en eski mekanlarından biri olan The Cult Night Club tam sana göre olabilir. Çünkü burada daha çok blues ve caz müzikleri tercih ediliyor ve ortam diğer yerlere göre biraz daha sakin.

Ayrıca Lviv’in en iyi canlı müzik mekanlarından biri olarak da bilinen The Cult Night Club, tek başına sakin sakin takılmak ya da arkadaşlarıyla oturup sohbet etmek isteyenler için de birebir. Canınız sıkıldığında dans etme imkanınız da var.

Konum

Web Sitesi

Metro Club Night Club

Metro Night Club

Oralara kadar gittiniz, gezdiniz dolaştınız. Yavaş yavaş memleket hasreti çekmeye başladıysanız eğer Metro Club tam size göre olabilir. Burada kendinizi pek yabancı hissedeceğinizi düşünmüyorum. Çünkü mekanda genellikle Türkler oluyor.

Gerçi bu konuda internette o kadar çok goy goy dönmüş ki artık eskisi kadar Türk gidiyor mudur pek emin değilim.

Neyse efendim bu durumu bir kenara bırakırsak, Metro Club Lviv gece hayatının en çok bilinen mekanlarından. Fakat yukarıda yazdığım durumdan dolayı yerel halkın pek tercih etmediği bir yer. En azından erkekler tarafından. Ukraynalı kızlar yine orada, merak etmeyin. Ne kadar faydalı bir bilgi emin olamadım ama söylemeden geçmeyeyim dedim. Mekanın işletmecisi de Türkmüş.

Konum

Web Sitesi

Picasso Night Club

Picasso Night Club

Picasso Night Club, gündüzleri mütevazi bir kafe görünümündeyken geceleri içindeki çılgını ortaya çıkaran bir retro club. Şehir merkezine taksi ile 10 dakikalık mesafede, eski Lviv Sanat Akademisi binasında yer alan Picasso Night Club, adından da anlaşılacağı üzere ünlü ressamdan ilham alınarak dekore edilmiş.

Gecenin ilerleyen saatlerinde retro müzikler ile eğlencenin dozunu gittikçe arttıran Picasso’nun en önemli özelliğini ise sona sakladım. Burası daha çok yerel halkın tercih ettiği bir mekan. Sanırım şehir merkezinden biraz uzak olması sayesinde buraya fazla turist gelmiyor.

Konum

Web Sitesi

Fashion Night Club

Fashion Night Club

Fashion Night Club, Lviv gece hayatının en çok ilgi gören mekanlarından biri. Özellikle hafta sonları gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerektiğini söylersem ne demek istediğimi daha net anlatmış olurum. Üstelik giriş ücreti de ödemeniz gerekiyor.

Tıpkı Zanzibar gibi hem restoran hem nargile hem de gece kulübü olarak hizmet veren bu işletme, elektronik ve pop müziğin sıklıkla çalındığı bir mekan.

Rynok Meydanı’nda bulunan Fashion Night Club hem yerel halkın hem de turistlerin uğrak mekanı. Lviv’in en popüler kulüplerinden biri olduğu için fiyatları da diğer mekanlara göre bir tık yukarıda.

Ayrıca buraya gitmeden önce giyiminize kuşamınıza özen göstermenizi de tavsiye ederim. Kapıdan geri çevrilmek hoş bir deneyim olmaz.

Konum

Web Sitesi

HiresH Night Club

Hiresh Night Club

Lviv gece hayatında bekar arkadaşların en çok seveceği gece kulüplerinden biri HiresH Night Club olabilir. Çünkü burada haftanın belli günlerinde yalnızlara özel çöpçatanlık konseptli partiler düzenleniyor. Üstelik her ne kadar hafta sonları giriş ücreti olsa da fiyatları Lviv’in diğer mekanlarına göre oldukça uygun.

Unutmadan, HiresH Night Club’da karaoke yapılabildiğini de ekleyelim. Yani burada eğlencenin dibine vururken bir yandan da şarkılara eşlik edebilirsiniz. Tabi yerel şarkılar çaldığında ne yapacağınız konusunda benim de pek bir fikrim yok. En iyisi akışına bırakmak.

Konum

Lviv’in En İyi Barları ve Kafeleri

Lviv’e kadar gitmişken tabi ki gece hayatının tadına biraz bakacağım ama ben daha sakin takılabileceğim yerler arıyorum ya da her gün her gün gece kulübü olmaz biraz da Lviv’in barlarına ve kafelerine takılalım diyenler için geliyor bu bölüm. Burada şehirde hoşça vakit geçirebileceğiniz tam 10 tane mekan sıraladım.

Üstelik bu mekanlar yerel halkın gece kulüplerine oranla daha sıklıkla tercih ettiği yerler. Eğer yazıyı biraz okuduysanız bunun sebebi hakkında da az çok fikir sahibi olmuşsunuz demektir. 

Neyse efendim, bu yüzden aşağıda sıraladığım mekanların Lviv gece hayatında daha hoş vakit geçirebileceğiniz yerler olduğunu düşünüyorum. Özellikle Pyana Vishnya yani Drunk Cherry Bar, soğuk Lviv gecelerinde içinizi ısıtacak vişneli likörüyle benim favorim.

Pyana Vishnya (Drunk Cherry) Bar

Drunk Cherry

Rynok Meydanı’nda, belediye binasının hemen karşısında yer alan ufacık bir dükkan olan Pyana Vishnya, şehrin en popüler barlarından biri. Ancak şunu baştan belirteyim. Burası gerçekten de ufacık bir yer. Öyle oturup uzun uzun sohbet edeceğiniz yerleri yok. Onun yerine, soğuk Lviv gecelerinde ayaküstü birer sıcak vişne likörü içerek içinizi ısıtabileceğiniz bir yer.

Zaten şu bir gerçek. Ben Drunk Cherry’i burada alıp yerden yere vursam da fark etmez. Önünden o kadar çok geçeceksiniz ki mutlaka deneme ihtiyacı hissedeceksiniz. O yüzden burası Lviv gece hayatı listenize isteseniz de istemeseniz de girmiş olacak.

Konum

Libraria Speak Easy Bar

Libraria Speak Easy Bar

Libraria Speak Easy Bar, Lviv gece hayatının en popüler mekanlarından biri ama yerini bilene. Nasıl mı?

Şöyle ki, burası daha çok yerel halkın takıldığı bir yer. Çünkü mekanı pek kolay bulamıyorsunuz. Girişi adeta kendini kamufle etmişçesine kuytu bir köşede yer alıyor. Mekanı bulabilmeniz için Armenian Countyard denilen yerin çevresinde biraz dolaşmanız gerekiyor. (Oitheblog şu yazısında mekanın girişini çok güzel anlatmış)

Neyse efendim, Libraria Speak Easy Bar’ı bulabilirseniz eğer şehrin en güzel jazz barlarından birinde keyifli bir gece geçireceğiniz kesin demektir. Zaman zaman yerel grupların da sahne aldığı mekanın menüsü de oldukça geniş.

Konum

Facebook Sayfası

Beer Theatre Pravda

Beer Theatre Prada

Beer Theatre Pravda, Lviv gecelerinin en turistik barlarından biri. Bu yüzden özellikle hafta sonlarında oldukça kalabalık. Fakat bu kalabalık, gece kulüplerinde olduğu gibi rahatsız edici bir ortam yaratmıyor.

Aksine Beer Theatre kalabalıklaştıkça mekan daha çok neşeleniyor. Bunun sebebi de sanırım istisnasız her gece çalan Beer Theatre’ın özel orkestrası.

Ayrıca burası, adından da anlaşılacağı üzere, bira konusunda oldukça iddialı. Özel üretim biralarının üzerlerine yapıştırdıkları eğlenceli etiketler de işlerinin estetik yanı. Uzun lafın kısası burası listenizde mutlaka olmalı.

Lviv gecelerinin en ünlü barlarından biri olan Beer Theatre Pravda’yı bulmak için yapmanız gereken tek şey ise, Rynok Meydanı’ndan gelen müzik seslerini takip etmek.

Konum

Masoch Cafe Bar

Masoch Cafe Bar

Lviv gece hayatının konsept barlar ile ünlü olduğunu sanırız sağır sultan bile duydu. İşte bu konsept barlar arasında en iddialılarından biri Masoch Cafe. Aynı zamanda bir restoran olarak da hizmet veren bu bar, insanların daha çok gece gitmeyi tercih ettiği mekanlardan. Bunun da sebebi açık elbette. Ben yine de kısaca anlatayım.

Efendim Masoch Cafe’de konsept gereği yemeğinizi yerken garsonlar tarafından türlü işkencelere maruz kalıyorsunuz. Efendim kırbaçlanma mı istersiniz, hakarete uğramak mı dersiniz artık ellerinden ne geliyorsa arkalarına koymuyorlar.

Böyle değişik bir deneyim yaşıyorsunuz işte. Buraya kadar gelmişim eziyetini de çekerim derseniz konum linkini aşağıya bıraktım.

Konum

Kryivka-Slava Ukraine

Kryvika

Lviv’in en iyi gece kulüpleri ve barları yazısında sırada şehrin en popüler konsept mekanlarından biri var. Kapısında sizi bekleyen bekçiye şifreyi (Slava Ukraine yani Yaşasın Ukrayna) söyledikten sonra içeriye girebildiğiniz Kryvika, Rynok Meydanı’nda bulunan eski bir sığınağın restorana çevrilmiş hali.

Açıkçası bana böylesine loş bir ortamda bu kadar keyif alarak yiyip içeceğimi söyleseler pek inanmazdım. Fakat Kryivka’da 2. Dünya Savaşı’ndan kalma malzemelerin arasında gayet hoş vakit geçirdiğimi söylemeden edemeyeceğim. Ayrıca mekanın arka bahçesi de oldukça enteresan. Kısacası Kryivka Lviv’de mutlaka uğramanız gereken mekanlardan.

Konum

Lviv Coffee Manufacture

Lviv Coffee Manufacture

Rynok Meydanı’nda bulunan Lviv Coffee Manufacture’ın alt katı da kafe&bar olarak hizmet veriyor. Mekanın konsept olarak çok ekstra bir özelliği yok. Sıradan bir kafe görünümünde. Ancak flaming coffee dedikleri kahve çeşitleri özellikle sunumuyla gerçekten denenmeye değer bir lezzet. Uğramanızı tavsiye ederim.

Konum

Gas Lamp

Gas Lamp

Lviv’in bir diğer konsept mekanı yine Rynok Meydanı’nın yakınlarında bulunan Gas Lamp Cafe & Bar. Buranın olayı içkilerinizi bildiğiniz deney tüplerinden içiyor olmanız. Yalnız dikkat edin, çok etkili kokteylleri var. Yani öyle deney tüpünün içerisinde az var zaten bol bol içeyim derseniz hızlı bir şekilde çarpılma ihtimaliniz yüksek.

Konum

Champagneria X&X

Champagneria

Lviv gece hayatında farklı tarzda bir şeyler denemek isteyenler için Champagneria X&X doğru adres. Adından da anlaşılacağı üzere bu mekanda konsept şampanya. Envai çeşit şampanyanın tadına bakabileceğiniz işletmede aynı zamanda karnınızı doyurmak için de yemek çeşitleri var.

Konum

Music Lab

Music Lab

Music Lab, Lviv’in en popüler gece mekanlarından biri. Hafta sonları 24 saat boyunca açık olan bu barda tahmin edersiniz ki etkinliklerinde ardı arkası kesilmiyor. Canlı performanslar, ünlü DJ’ler ve çılgın partiler durmaksızın devam ediyor.

Ayrıca kentte rock müzik dinleyebileceğiniz mekanların da başında geliyor. Kısacası Music Lab, yemek yiyip, bir şeyler içip güzelce vakit geçirebileceğiniz gece hayatı mekanlarından biri.

Konum

4Friends Whiskey Pub

4 Friends Wishkey Bar

4Friends Wishkey Pub, tıpkı Champagneria X&X gibi Lviv gece hayatının konsept mekanlarından biri. Buranın olayı ise viski. Dünyanın dört bir yanından birçok viskinin sunulduğu bu mekanda güzel müzikler eşliğinde hoşça vakit geçirme ihtimaliniz bir hayli yüksek.

Konum

Ukrayna Gece Hayatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazının tamamında Lviv’de gece hoşça vakit geçirebileceğiniz mekanların uzunca bir listesini çıkardım. Şimdi sırada Ukrayna gece hayatında dikkat etmeniz gerekenler var. Evet, Ukrayna genel olarak gece hayatı ile meşhur ancak ne yazık ki ülkemizden buraya sadece eğlenmek için değil, farklı amaçlar için de gelenler oluyor. Elbette burada yaşayanlar da fırsatı kaçırmıyorlar.

Genelleme yapmak pek doğru değil ancak durum şöyle. Özellikle gece kulüplerinde yurdum erkeklerini türlü yollarla kandırıp parasını alabilecek yöntemler geliştirmişler. O yüzden bu tarz yerlerde çoğu kadının sizin kara kaşınıza kara gözünüze değil, paranıza tav olduğunu unutmayın ve dikkatli olun.

Ha elbette bu demek değil ki Ukrayna gece hayatında olaylar hep böyle gelişiyor. Elbette öyle değil. Aslına bakarsanız siz nasıl davranırsanız karşılığını da o şekilde alıyorsunuz.

Niyetiniz sadece one night sleep (tek gecelik ilişki) ise bunu size veriyorlar. Türkiye’de olduğu gibi burada da parasıyla bu işi yapanlar var. Fakat hoşça vakit geçirmek istediğiniz arkadaşlıklar ararsanız onu bulma ihtimaliniz de var elbette.

Siz ne demek istediğimizi az çok anladınız. Uzun lafın kısası, dikkatli olun, öyle herkese güvenmeyin, paranızı kaptırmayın, kendi halinizde takılın. Ha bir de genel olarak Ukrayna’da dikkat edilecekleri öğrenmek isterseniz eğer şu yazıya bir göz atın. Gayet detaylı bir şekilde anlatmışlar.


Ukrayna Lviv Gece Hayatı – Lviv’in En İyi Gece Kulüpleri yazısı ile Lviv gece hayatı ve konsept kafeleri hakkında aklınıza takılabilecek bir çok sorunun cevabını vermeye çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu