Ulugöl Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Ulugöl Tabiat Parkı, henüz çok meşhur olmayan ama Karadeniz’in en güzel tabiat parklarından biri. Yani sizin anlayacağınız, buralar çok yakında değerlenecek.

Ben de bu yüzden Karadeniz’e seyahat edenlerin Ordu’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yer vermeleri gerektiğini düşündüğüm Ulugöl ve Ulugöl Tabiat Parkı hakkında bilgileri bu yazımda vermeye çalıştım.

Ulugöl Tabiat Parkı

Burada her mevsim bir başka güzel geçiyor. Ulugöl’ün etrafındaki ormanlarda bulunan ağaçlar yaz aylarında yemyeşil, sonbahar aylarında ise kırmızı ve sarı renklerinden oluşan bir görsel şölen oluşturuyor. 

Temiz havada herkesten uzak sessiz sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyen gezginler için burası adeta bir cennet.

İçindekiler:

Ulugöl Tabiat Parkı Nerede?

Ulugöl Tabiat Parkı, Ordu ilinin Gölköy ilçesinde bulunuyor. Ordu şehir merkezine 74 kilometre, Gölköy ilçe merkezine ise 17 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Ulugöl Tabiat Parkı Haritası

Ulugöl Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Ordu şehir merkezinden Ulugöl yaklaşık 2 saat uzaklıkta kalıyor. Yolun yarısı asfalt yarısı da stabilize yol olduğu için, özellkle kış aylarında ulaşımı sizleri biraz zorlayabilir. Fakat bu güzelliği görmenize engel değil. Yollar biraz virajlı olduğu için de dikkatli olmanızı öneririm. 

Özel araç ile Ulugöl Tabiat Parkı’na gidecek olanlar Ordu şehir merkezinden Tokat ili istikametine doğru yola çıkıp Gölköy ilçesine ulaştıktan sonra parkı işaret eden tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler. 

Burada aracınızı park edebilmeniz için bir otopark bulunuyor ve park için herhangi bir ücret istenmiyor.

Toplu taşıma ile Ulugöl Tabiat Parkı’na gidecek olanlar için ise en rahat alternatif buraya düzenlenen turlardan birisine katılmak çünkü buraya henüz bir toplu taşıma aracı ile ulaşım sağlanamıyor.Ordu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Nerede, Ordu’ya Nasıl Gidilir?Ulugöl Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Ulugol Ordu
  • Ordu’nun en büyük gölü olma özellğini taşıyan Ulugöl, bir krater gölü.
  • 26 hektarlık alana sahip olan Ulugöl ve çevresinin tabiat parkı olarak ilan edilip koruma altına alınması 2009 yılında gerçekleşmiş.
  • Bu alan içerisinde 3 adet set gölü bulunuyor. 2 tane sazlarla kaplı küçük göl ve büyük göl. Büyük gölde Abant Alabalığı başta olmak üzere pek çok canlı yaşıyor.
  • Ulugöl Tabiat Parkı’nda kayın ağacı, gürgen ağacı, kızılağaç, fındık ve meşe ağacı gibi birçok ağaç çeşidi bulunuyor.
  • Ulugöl’ün yaklaşık 700 metre mesafesine kadar herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor.

Ulugöl Tabiat Parkı’nda Konaklama ve Kamp

Ulugöl Tabiat Parkı’nda konaklamak için Ordu Belediyesi tarafından yapılan 12 adet bungalov ev bulunuyor.

Ormanın içinde doğayla iç içe güzel vakit geçirebileceğiniz bu sevimli bungalovlarda konaklamanızı kesinlikle öneririm. Hafta sonu için unutulmaz bir kaçamak, ayrıca fiyatları oldukça uygun.

2021 Yılı İtibariyle Bungalov Konaklama Ücreti

  • 3 yataklı (günlük): 185 TL
  • 4 yataklı (günlük) 220 TL

Kamp meraklısı gezgin dostlarım için de güzel haberlerim var tabii. Ulugöl Tabiat Parkı’nda kendi ekipmanlarınızla yapacağınız çadır kampına ve karavan kampına izin veriliyor. Göl kenarında uyanabileceğiniz muhteşem bir gün sizleri bekliyor.

Çadır ve Karavanda Konaklama Ücretleri

  • Karavan (günlük): 46 TL
  • Çadır (günlük): 29 TL


Ordu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Otelleri – Ordu’da Nerede Kalınır?Ulugöl Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Ordu Ulugöl

Ulugöl Tabiat Parkı’nda ne yapılır diye düşünmenize gerek yok. Kendinizi doğa ananın kollarına bırakmanız yeterli.

Gölün etrafında bulunan yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü yapabilir, bisiklet sürebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. 

Ayrıca göl ve çevresi piknik yapmak için de oldukça elverişli. Kendi getirdiğiniz malzemelerle çardaklarda pikniğinizi yapabilirsiniz. Mangal yapmaya da izin veriliyor. Elbette çöplerinizi etrafta bırakmamanız kaydıyla. Bu konuda oldukça titizler.

Piknikle uğraşmadan hazır bir şeyler yemek isterseniz, çevrede birkaç işletme var.


Yukarıda Ulugöl Tabiat Parkı hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu