Ünye Gezi Rehberi – Ünye Gezisi Öncesi Bilmeniz Gereken Her Şey


Ünye gezi rehberi, Doğu Karadeniz sahillerinin en popüler seyahat destinasyonlarından biri olan Ünye’ye gezi hazırlıklarına başlayan gezginler için tarafımdan titizlikle kaleme alındı. Yazının içerisinde Ünye gezinizi planlamanıza yardımcı olacak bir çok detayı bulabileceksiniz.


Ünye Karadeniz’de huzuru bulabileceğiniz yerlerden biri. Ben, ailemin Ünye’de yaşamasından yararlanarak arada kaçıp kafayı bir güzel oksijenliyorum.

Fakat bu sefer işi bir adım daha öteye taşımaya karar verdim. Kimsenin bana vermediği yetkiye dayanarak kendimi Ünye’nin turizm elçisi ilan ettim. Bu yazıda Ünye nasıl bir yer dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

İstanbul’un karmaşasından bıkanların, Akdeniz ve Ege‘nin artık sıradanlaşan tatil yerleri olmasından sıkılanların rotası son zamanlarda Karadeniz’e doğru daha çok çevrilmeye başlandı. Ünye de gezilecek yerleri ve deniz tatili fırsatları ile alternatif tatil rotalarından birisi olarak ön plana çıkıyor.

İçindekiler:

Ünye Gezi Rehberi

Ünye Gezi Rehberi

Ünye, yeşilin mavi ile buluştuğu tipik bir Karadeniz ilçesi olsa da böyle sade bir yaklaşım burası için biraz yetersiz kalır bana göre. Çünkü, ülkemizin kuzey kesiminde bulunan pek çok sahil kentinin suni yapılanmasına nazaran burası doğal güzelliklerini korumayı başarmış bir yer.

Bu yüzdendir ki Ünye’ye Karadeniz’in incisi apoleti takılmış üstüne Haluk Levent burası için bir de şarkı yazmış; “Ünye Ünye vurgunum sana!”.

Yani burası küçük bir ilçe olmasına rağmen gezilecek yerleri, tarihi ve doğası ile son dönemlerde Karadeniz Bölgesi’ni tercih eden tatilcilerin uğrak yeri haline gelmiş durumda. Siz de bu furyaya katılmak isteyen gezginlerdenseniz doğru yerdesiniz. Ünye gezi rehberi ihtiyacınız olan tüm bilgileri içeriyor.

İçerik:

Ünye’ye Gitmeden Bunları Not Edin

Ünye'ye gitmeden bunları not edin

Ülke: Türkiye

Bölge: Karadeniz

Telefon Kodu: 452

Ortalama Sıcaklık: 14.4 C

Ortalama İnternet Hızı: 24.15 Mbps

Ortalama Yemek Fiyatı: 25 TL

Gecelik Ortalama Otel Fiyatı: 350 TL

Seyahat İçin Ayrılması Gereken Zaman: 1 gün

Seyahat İçin En Uygun Aylar: Haziran, Temmuz, Ağustos

Ünye Nerede?

Ünye, Karadeniz Bölgesi’nde bir tarafında Ordu‘yu, diğer tarafında Samsun‘u kendine komşu edinmiş, karşısına da hırçın Karadeniz’i almış güzide bir ilçemiz.

Ünye haritası

Ünye’ye Nasıl Gidilir?

Ünye’ye Türkiyen’nin neredeyse her yerinden otobüs ile ulaşım mümkün. Ünye’ye havayolu ile ulaşımı ise Samsun veya Ordu Havalimanları’ndan birini tercih ederek sağlayabilirsiniz. Detaylar aşağıda.

Ünye’ye Uçakla Nasıl Gidilir?

Ünye hem Samsun Çarşamba Havaalanı’na hem de Ordu Giresun Havaalanı’na oldukça yakın. Samsun Çarşamba Havaalanı’na yaklaşık olarak 1 saatlik mesafede. Ordu Giresun Havaalanı’na yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika uzaklıkta.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den hem Samsun Çarşamba Havaalanı’na hem de Ordu Giresun Havaalanına her gün bir çok hava yolu firmasından direkt ve aktarmalı uçuşlar bulmak mümkün. Direkt uçuşlar yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika sürerken aktarmalı uçuşlar 3-4 saat aralığında sürüyor. 

Her iki havaalanından da Ünye şehir merkezine ücretli servis veya taksi ile ulaşım mümkün.

Ünye’ye Otobüsle Nasıl Gidilir?

Ünye’ye ülkemizin hemen hemen her şehrinden günlük direk seferler bulunuyor. 2021 yılı için üç büyük şehirden Ünye’ye otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 130-150 TL
 • Ankara’dan 70-90 TL
 • İzmir’den 140-150 TL

Ünye’ye Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Ünye’ye İstanbul’dan özel araç ile seyahat etmeyi planlayanların şu yol güzergahını takip etmeleri yeterli: Bolu-Ankara-Samsun

Şehirler Arası Mesafeler

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Ünye828 km / 10 s
Ankara – Ünye498 km / 6 s
İzmir – Ünye1093 km / 16 s

Ünye’de Gezilecek Yerler

Ünye gün batımı

Ünye’de gezilecek yerler listesi kısa ve öz. Şehrin doğal güzellikleri bir gezginin ruhunu doyurmaya fazlasıyla yeterli. Bununla birlikte kentin tarihi ve kültürel dokusuna tanıklık edebileceğiniz yerler de listede kendine yer buluyor.

Ayrıca burası küçük bir yer olduğu için görülecek yerlerin hepsini bir güne sığdırmanız mümkün. Hatta elinizi biraz çabuk tutarsanız ve altınızda araba da varsa, yarım günde Ünye’nin altını üstüne getirmeniz işten bile değil.

Asarkaya Kent Ormanı, Çakırtepe ve Ünye Kalesi benim favorilerimden. Tabi bundan daha fazlası da var. Detayları Ünye’de gezilecek yerler yazımda bulabilirsiniz.

Ünye’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Karadeniz’in hemen her şehrinde pide meşhurdur. Tabi Ünye de bu konuda pek geri kalmıyor. Aslına bakarsanız oldukça da iddialı. Yani, buraya kadar gelip de Ünye pidesi yemeden dönmek ayıp olur.

O yüzden hamur işi falan dinlemeyin, pideleri gömmeyi ihmal etmeyin. Buraya kadar gelmişsiniz, diyetti, kaloriydi diye tutturmak olmaz, kokuları alınca isteseniz de olmuyor zaten. Benim tavsiyem bol tereyağlı, içi kuşbaşılı, üstü de kaşarlı  pide.

“O kadar övdün, resmen ağzımızın suyu aktı, söyle bakalım Ünye’de en güzel pide nerede yenir?” diyenler için aşağıda hem deniz kenarı, hem de şehir manzaralı alternatif mekanları paylaştım.

Çakırtepe Sami Soysal Tesisleri

Ünye’de pide yemek denilince akla gelen ilk yer, muhteşem şehir manzarası ile Çakırtepe. Çakırtepe’de pide yemek denilince akla gelen ilk yer ise Sami Soysal Tesisleri. Hali Hazırda Çakırtepe’de bulunan üç alternatiften en eskisi burası.

Biraz sonra bahsedeceğim diğer iki tesisin de pek aşağı kalır yanı olmasa da Çakırtepe Sami Soysal Tesisleri pide denilince ilk tavsiye edilmesi gereken yer diye düşünüyorum. Çoluklu çocuklu giderseniz gönül rahatlığı ile bırakabileceğiniz çocuk parkı ve mini hayvanat bahçesi de tesisin alanı içerisinde mevcut.

Telefon:  0452 323 25 68

Çakırtepe Pelit Park

Çakırtepe’ye doğru çıkarken karşınıza çıkan ilk restoran. Bana göre manzara olarak diğer iki tesise göre biraz daha kıyıda köşede kalmış bir yer olsa da pideleri lezzetli. Beni manzara falan ilgilendirmez ben ilk gördüğüm yere dalar pidemi yer çıkarım derseniz Pelit Park sizi bekler.

Telefon: 0452 324 51 57

Atakale Restaurant

Çakırtepe’ye en son yapılan ve bana göre en güzel manzarayı kapan tesis. Çakırtepe Sami Soysal Parkı’nı ne kadar pide için öneriyorsam manzara + pide için de Atakale Restaurant’ı bir o kadar öneriyorum. Fiyat olarak diğer iki yere göre bir tık daha pahalı ama yediğiniz pideye ve seyrettiğiniz manzaraya değiyor.

Telefon: 0452 324 70 65

Ünye Belediyesi Sosyal Tesisleri

Çakırtepe’den sadece manzara seyredip deniz kenarında pidemi yerim ben diyenlerdenseniz fiyat-performans açısından tercih etmeniz gereken ilk yer belediyenin sosyal tesisleri olmalı. Hem pideleri lezzetli hem de fiyatları Çakırtepe’de bulunan restoranlara kıyasla oldukça uygun. Yemeğinizi yedikten sonra Atatürk Park’ında ve sahilde turlayıp aldığınız kalorileri yakmak da ekstrası.

Telefon: 0452 333 07 01

Yüzünci Yıl Restaurant

Deniz kenarında tercih edebileceğiniz bir diğer mekan. Burası da Çakırtepe Sami Soysal Tesisleri gibi şehrin en eski restoranlarından. Pideler pek tabi burada da oldukça lezzetli, fiyatlar ise orta seviyede.

Telefon: 0452 324 18 10

Ünye Otelleri

Ünye kış manzarası

Ünye’de konaklama için otel, tatil köyü, karavan ve çadır kampı gibi pek çok seçenek mevcut. Önereceğim otellerin çoğu denize sıfır olduğu için size sadece bütçenize en uygun olanını seçmek kalacak.

Denize Sıfır Ünye Otelleri

 • Ramada Resort By Whyndam
 • Mavi Marin Boutique Hotel
 • Sebile Hanım Sahil Otel
 • Yalıhan Arı Hotel
 • Otel Hasan Bey
 • Atik Otel

Şehir İçi Oteller

 • Sebile Hanım Konak Otel
 • Antik Otel
 • City Hotel

Ünye Tatil Köyleri ve Kamp Alanları

 • Otel Ayanikola Tatil Evleri
 • Uzunkum Camping 
 • Gülen Camping

Ünye’de Ne Yapılır?

Ünye sahil gün batımı

Ünye gezi rehberi, Ünye gezisinin hakkını verebilmek için mutlaka yapmanız gerekenler ile devam ediyor. Ünye’nin eşsiz doğasınız doya doya yaşayabilmeniz için bunları mutlaka yapın:

Doğal Güzelliği Bozulmamış Ünye Sahilinde Yürüyüşün Tadını Çıkarın

Deniz kenarında olan her şehir gibi burası da sahili ile özdeşleşmiş bir yer. Ancak Karadeniz’in incisini çoğu sahil kasabasından ayıran özellik, yazının başında da belirttiğim gibi, Ünye sahilinin doğal güzelliklerinin bozulmamış olması.

Hal böyle olunca sahil şeridi boyunca yürümek bir kat daha zevkli bir hale geliyor. Sabah erkenden kalkıp, bol oksijenli havayı içine çektikten sonra her şeyi yapabilecek güce ve özgürlüğe sahip hissediyor insan kendini.

Erken saatte sahil yürüyüşü ile enerji depoladıktan sonra bütün gün şehri gezip meşhur pideyi de mideye indirdikten sonra akşam yine sahil yürüyüşü bekliyor sizi. Elinizeki çekirdeği denize vuran yakamozlar eşliğinde çitleyerek sahil boyu yürüyüp günün yorgunluğunu atıyorsunuz.

Ne bacak ağrısı kalıyor ne dert ne de tasa. Bu kadar övdün nerede yürüyelim biz peki derseniz; burada her yer deniz kenarı ancak yine de sabah yürüyüşü için Çamlık tarafını akşam sefası için Yalı Mevkii’ni tavsiye ederim. 

Kendinizi Plajlara Atıp Bol Bol Yüzün

Yazın Ünye’ye gidip bir de Karadeniz’in sakin zamanına denk geldiniz mi burada yapılacak en güzel aktivite yüzmek, yüzmek ve biraz daha yüzmek!

Akdeniz ve Ege’nin bol tuzlu sularında yüzmeye alışanlar Karadeniz’de ilk defa yüzmeyi tecrübe edinecekler ise sudaki tuzun normal seviyelerde olmasına kısa bir süre de olsa anormal olarak bakabilirler. Neyse ki az tuzlu suya alışmak daha kolay. O yüzden hiç çekinmeyin atın kendinizi Karadeniz’in soğuk sularına.

Bu arada hatırlatmakta fayda var, Karadeniz iyidir hoştur ama tersi de pek bir yamandır. Yüzerken ne olduğunu anlamadan su aniden derinleşebilir veya ters akıntıya kapılabilirsiniz. Aman dikkat. Çok fazla açılmadan, Karadeniz’in tersine gitmeden bol bol yüzmenin tadını çıkarın.

İskelede Önce Gün Batımını Ardından Şehrin Işıklarını İzleyin

Ünye iskelesi meşhurdur. Şehrin insanları sahil yolu yürüyüşlerinin finalini burada yapar. Üzüntüye, strese, heyecana, sabırsızlığa doğal ilaçtır. Siz de buraya ister tek gelin ister çift, bu meşhur iskelede oturup gün batımını ardından da şehrin ışıklarını izlemeden bu diyardan dönmeyin.

Bir de unutmadan, iskelenin en ucunda durup ufukta olmayan gemilere selam veren şehrin delisi ama belki de hepimizden akıllısı Murat’ı görürseniz şaşırmayın. Bugüne kadar kendisinden başka kimseye zarar verdiği görülmemiş, duyulmamış. Bırakın o olmayan gemileri çağırmaya, siz de manzaranın tadını çıkarmaya devam edin.

Üzgün Not: Murat Abi 2019 yılında vefat etmiş. Ne yazık ki O’nun kendi halinde Karadeniz ile savaşan hallerini göremeyeceksiniz. 

At Çiftliğinde Ata Binin

Bol doğa, bol oksijen, bol yeşillik Ünye At Çiftliği’nde de tam gaz devam ediyor. Ordu yolu üzerinde bulunan Cevizdere ayrımına sapıp 5 dakika kadar gittikten sonra Ünye At Çiftliği’ne ulaşıyorsunuz. Cüzi bir ücret karşılığında size ata binme deneyimi yaşatıyorlar.

Eğer at sürme konusunda tecrübeliyseniz yalnız başınıza takılabiliyorsunuz. Ancak daha önce hiç binmediyseniz atı size verip meydanı boş bırakmıyorlar tabi ki. Gönül ister ki dağlara karşı bir süvari gibi at sürülsün. Ne yazık ki önde önlem amaçlı yuları tutan bir seyis eşli sakin sakin ilerleyip turunuzu tamamlıyorsunuz.

Atın üzerinde, doğal güzellik temalı çekindiğiniz resimler yanınıza kâr kalıyor. 

Adres:  Cevizdere Mevkii – P.K. 52300 Günpınarı Köyü

Telefon: 0452 321 12 32 – 321 14 64


Ünye gezi rehberi ile Ünye gezisi için planlamanızı yapmanıza yardımcı olacak bilgileri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu