Uzungöl’de Gezilecek Yerler

Ülkemizde göl turizminin mihenk taşlarından olan Uzungöl, Trabzon çevresinde gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk destinasyonlardan biri. Her ne kadar son dönemlerde yapılaşma sorunları ile sık sık gündeme gelip doğa tutkunlarının canını çokça sıksa da Uzungöl Doğu Karadeniz’in sembol seyahat rotalarından biri olma özelliğini sürdürüyor.

Artık iş işten geçmiş olsa da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan ve turizm merkezi olarak ilan edilen bu bölge, Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist çeken noktalarından biri.

Özellikle yaz aylarında Uzungöl ve çevresinde tabiri yerindeyse iğne atsanız yere düşmüyor.Fakat buraya seyahat edenlerin gözden kaçırdığı çok önemli bir şey var. Uzungöl’de gezilecek yerler.Sağlam bir Uzungöl gezisi planı yapmanıza yardımcı olacak diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın.


Uzungöl’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Uzungöl Otelleri

Uzungöl Nerede? Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Uzungöl Gezi RehberiEvet, genellikle Uzungöl’e yapılan seyahatler göl ve çevresinde birkaç saat vakit geçirmek üzerine planlanıyor. Hatta daha uzun süre için gelenler bile göl çevresinde sıkışıp kalmaktan başka bir şey yapmıyorlar desem yeri.

Eh Uzungöl’ün son durumu da malum. Çevresi binalarla çevrilmiş durumda. Site havuzundan hallice. Yani çevresinde gezilecek yerlerin tadını çıkarmazsanız buralarda uzun süre kalmanın pek bir anlamı olmuyor.

O yüzden Karadeniz’e seyahat edeceklere bir amme hizmeti olarak Uzungöl’de gezilecek yerleri yazmaya karar verdim. Listede 4 adet yayla 1 tane köy var ve en sonda da ekstralar var. Buyrun başlayalım.

İçerik:

Uzungöl’de Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Uzungöl ve çevresini gezerken hazırladığım haritanın bir ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

Uzungöl'de gezilecek yerler haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

1-Garester Yaylası

Uzungöl çevresinde gezilecek yaylaların en çok adını duyacağınız iki yayladan biri Garester Yaylası. Bir diğeri ise biraz sonra anlatacağım Haldizen Yaylası. Her ne kadar Haldizen Yaylası daha popüler olsa da benim favorim Garester Yaylası.

Garaster Yaylası

Hani o Instagram’da gördüğünüz bulutların arasında olan yaylalar var ya; hah! işte onlardan biri Garester Yaylası. Yolu biraz virajlı, biraz da bozuk olsa da yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk sonrasında “Sonunda gerçek Karadeniz’e geldim.” dediğiniz bir an bekliyor olacak sizleri.

Uzungöl’ün güneyinde yer alan Garester Yaylası, çayınızı yudumlarken izlemeye doyamayacağınız eşsiz Uzungöl manzarası, sıcak kanlı yöre insanı ve ballı sütü ile meşhur. Uzungöl’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken noktalardan.

2-Haldizen Yaylası

Özellikle tatil zamanlarında Uzungöl’deki inanılmaz yoğunluğu ve bu yoğunluğun getirdiği şişirilmiş fiyatları görenlerin ilk kaçış noktalarından biri Haldizen Yaylası. Bir diğer adıyla Demirkapı Yaylası. Bölgede bozulmadan kalan yerleşim yerlerinden biri olan bu yayla, misafirlerine muhteşem bir atmosfer sunuyor.

Haldizen Yaylası

Zirvesi neredeyse 3 bin 400 metreyi bulan Demirkapı ve 3 bin 200 metre yüksekliğe ulaşan Karakaya Dağları’nın ev sahipliği yaptığı Haldizen Yaylası, çevresinde yer alan buzul krater gölleri ile de meşhur.

Arabayla yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz bu eşsiz doğal güzellik de listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerden.

3-Şerah Köyü

Haldizen Yaylası’na giderken yolunuzun üstünde göreceğiniz Şerah Köyü, Uzungöl ve çevresinin en meşhur yerleşim yerlerinden biri. Bölgenin turizm merkezlerinden biri olan köy, yöre halkının yaşam tarzını yansıtan Karadeniz’e özgü geleneksel evleriyle meşhur.

Şerah Köyü

Her ne kadar turist yoğunluğu olan bir nokta olsa da yakın olması nedeniyle listenize eklemenizde fayda var.

4-Şekersu Yaylası

Çaykara’da yer alan Şekersu yaylası, Trabzon’un en meşhur yaylalarından biri olma özelliğini taşıyor. İlçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan yaylaya özel aracınızla yapacağınız 1 saatlik yolculuk sonrasında ulaşabiliyorsunuz.

Şekersu Yaylası

Soğanlı Dağları’nın eteklerinde yer alan Karaçam ve Yaylaönü köylerine de oldukça yakın olan Şekersu Yaylası’nı listenize alırsanız eğer bir taşla 3 kuş vurma şansını da elde etmiş olursunuz. Yalnız aklınızda bulundurmanız gereken ufak bir detay var.

Oldukça yüksek bir noktada bulunan yayla kışın yerleşime kapalı. Dolayısıyla ziyaret de edemiyorsunuz. Ancak yaz aylarında gelirseniz, değerlendirmenizi tavsiye ederim.

5-Lustra Yaylası

Uzungöl’de gezilecek yerler listesinin beşinci sırasında Lustra Yaylası var. Uzungöl’e yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan bu yayla, diğer bütün yaylalarda olduğu gibi yemyeşil bitki örtüsü ve bol oksijeni ile meşhur.

Lustra Yaylası

Özel aracı olanların rahatlıkla ulaşabileceği bir nokta. Özel aracı olmayanlar için de bildiğim kadarıyla yaz aylarında Uzungöl’den kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanabiliyor ancak yine de kontrol etmekte fayda var. Toplu taşıma bulamazsanız günübirlik düzenlenen turlara da katılabilirsiniz.

6-Uzungöl Çevresinde Gezilecek Diğer Yaylalar

Yukarıda sıraladığım yaylalar, Uzungöl çevresinde turistler tarafından en çok ziyaret edilenler. Elbette bunların haricinde de görülmeye değer birçok nokta var. Eğer ayırabileceğiniz daha çok vaktiniz var ise çevrede bulunan diğer yaylaları da görebilirsiniz. Aşağıda sıralıyorum.

  • Derindere Yaylası
  • Tabanoz Yaylası
  • Traşkapanı Yaylası
  • Veli Yaylası
  • Multat Yaylası

Yukarıda Uzungöl’de gezilecek yerler sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu