Trabzon Gezi Rehberi


Trabzon gezi rehberi yazımda, Karadeniz Bölgesi’nin göz bebeği olan Trabzon hakkında tüm bilgileri vermeye çalıştım. Böylelikle Trabzon gezinizin çok daha keyifli hale geleceğini düşünüyorum. Hazırsanız başlayalım!


Trabzon, 2 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkemizin en büyük şehirlerinden biri. Sanayisinden futboluna kadar hemen her konuda adından bahsettiren bu şehir, turizm açısından oldukça önemli bir potansiyele sahip.

Doğrusunu söylemek gerekirse, enfes doğası, tarih öncesi çağlara kadar uzanan köklü tarihi, tadına doyum olmaz yöresel yemekleri ve çok daha fazlası ile Trabzon potansiyelinin hakkını fazlasıyla veriyor. Bu yüzden bu şehir her dönem gezginlerin en gözde seyahat destinasyonlarından biri.

Açıkçası insan böyle fazla alternatifin bulunduğu bir yere gezi planı hazırlamaya çalışırken bir afallıyor. Gezilecek yerlere mi bakalım, yemeklerini mi aradan çıkaralım derken ne yapacağını şaşırıyor.

Neyse ki ailenizin gezi rehberi burada. Trabzon için hazırladığım bütün yazıları Trabzon Gezi Rehberi altında bir araya getirdim. İsterseniz burada verdiğim kısa bilgilerle, isterseniz de paylaştığım linklerdeki yazıları inceleyip daha detaylı bilgiler edinerek planınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

İçindekiler:

Trabzon Hakkında Bilgiler

Trabzon hakkında bilgiler

Trabzon’un gözde bir yerleşim yeri olması sadece günümüze has değil. İnsanlar tarafından çok önceleri keşfedilen Trabzon’un tarihi oldukça eski. Bu topraklar tam 4000 yıllık köklü bir geçmişe ev sahipliği yapıyor.

Yazılı tarihte sırasıyla Roma ve Bizans İmparatorlukları’nın hakimiyeti altında olduğu bilinen Trabzon ve çevresi, Osmanlı topraklarına katılmadan önce 1461’e kadar Trabzon Rum İmparatorluğu’nun başkentliğini de yapmış.

1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen şehir, o günden sonra gelişimini sürdürerek her dönem bölgenin önde gelen yerleşim yerlerinden biri olmaya devam etmiş. Atatürk tarafından da özel bir yere konulan şehir, Paşa tarafından 3 kere ziyaret edilmiş.

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

Trabzon'a ne zaman gidilir

Trabzon gezmek için yılın 4 mevsimi de elverişli hava koşullarına sahip bir seyahat destinasyonu. Fakat, şehir merkezi ile sınırlı kalmayıp kendinizi Trabzon yaylalarına atmak istiyorsanız, işler biraz değişiyor.

Uzungöl ve çevresi gibi turistik olarak popüler noktalarda pek sıkıntı olmasa da daha yükseklerdeki yaylalara veya buzul göllerine çıkmak için yaz aylarını beklemeniz gerekiyor. Böyle bir seyahat planı için en uygun aylar Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül.

Trabzon’a Neden Gidilir?

Trabzon'a neden gidilir

Aslında yazının başından beri Trabzon hakkında söylediğim her şey bu kenti ziyaret etmek için başlı başına bir neden. Tarih deseniz var, doğa deseniz var, yemek deseniz o da var. Kısacası, bir şehri görmeniz için gerekli olanların hepsi Trabzon’da bir araya toplanmış.

Yine de ikna edici bir kaç neden okumak isterseniz belki diye aşağıda Trabzon’un en’lerini paylaşıyorum.

 • Oksijen deposu yemyeşil yaylalar Trabzon’da
 • Türkiye’nin en güzel doğal oluşumlarından biri olan Uzungöl Trabzon’da.
 • Türkiye’nin en dikkat çekici tarihi yapılarından biri olan Sümela Manastırı Trabzon’da.
 • Türkiye’de Atatürk’ün en çok kaldığı köşklerden biri olan Atatürk Köşkü Trabzon’da.
 • Türkiye’nin en eski kiliselerinden biri olan Ayasofya Kilisesi Trabzon’da.
 • Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen Çal Mağarası Trabzon’da.
 • Anadolu’nun en eski manastırlarından biri olan Vazelon Manastırı Trabzon’da.
 • Türkiye’nin en lezzetli sütlacının yapıldığı yer olan Hamsiköy Trabzon’da.
 • Türkiye’nin en meşhur lezzetlerinden olan Akçaabat Köftesi Trabzon’da.

Trabzon’u Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Trabzon park

Sadece Trabzon şehir merkezini gezecekseniz dolu dolu 1 gün yeterli olur. Listenize Uzungöl, Sümela Manastırı, Hamsiköy gibi nispeten kolay ulaşılabilecek yerleri de dahil edecekseniz en az 2 gün.

Buraya kadar geldik, yaylaları görmeden geri dönmem derseniz en az 3 gün. Trabzon’da gezilecek yerlerin hepsini hakkını vererek gezmek isterim derseniz de en az 4 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Trabzon’da Nerede Kalınır?

Trabzon'da nerede kalınır

Karadeniz bölgesine yapılan gezilerde genellikle konaklama için daha doğa ile iç içe alternatifler tercih ediliyor. Fakat, şehir merkezinde kalıp, çevrede gezilecek yerlere günübirlik gidip gelmek de oldukça mantıklı.

Trabzon her yönüyle gözde bir şehir olduğu için merkezde konaklama seçenekleri de oldukça fazla. O yüzden karar vermek biraz zor olabiliyor. Neyse ki ailenizin seyahat rehberi olarak bu konuya da bir el attım.

Hem kendi deneyimlerimden hem de internette yaptığım araştırmalardan güzel bir Trabzon otelleri listesi çıkardım. Konaklama tercihinizi yapmadan önce göz atmanızı tavsiye ederim.

Trabzon’da Nerede Kalınır? En İyi 10 Trabzon Otelleri

Doğa ile başbaşa kalmak istiyorsanız eğer aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Uzungöl’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Uzungöl Otelleri 

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon'da gezilecek yerler

Trabzon gezi rehberi gördüğünüz gibi oldukça zengin bilgiler içeriyor. Çünkü şehir gezginlere doğa, kültür, tarih ve yöresel lezzetler gibi birçok açıdan unutulmayacak bir seyahat yapma imkanı sunuyor. Buna paralel olarak Trabzon, gezilecek yerler açısından da bir hayli zengin bir şehir.

Sümela Manastırı, Uzungöl, Atatürk Köşkü ve Hamsiköy Trabzon’un görülmeye değer gezi durakları arasında en çok bilinenler. Ancak liste elbette bunlarla sınırlı değil. Yemyeşil Trabzon yaylalarından masmavi buzul göllerine kadar Trabzon ve çevresinde görülecek bir çok seyahat destinasyonu var.

Elbette her birini buraya sığdırmam mümkün değil. O yüzden sizleri Trabzon’da gezilecek yerleri detayları ile anlattığım yazımı incelemeye davet ediyorum. Listeye göz atmadan planınızı tamamlamayın derim.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Yukarıda paylaştığım yazıda hem şehir merkezinden hem de Trabzon’un çevresinden gezilecek 20’den fazla nokta hakkında bilgiler bulunuyor. Benim o kadar vaktim yok, bana kısa bir liste ver diyenler için, aşağıda paylaştığım Trabzon’da gezilecek en iyi 10 yer sizin için yeterli olacaktır.

 • Uzungöl
 • Boztepe
 • Hamsiköy
 • Çal Mağarası
 • Atatürk Köşkü
 • Garaster Yaylası
 • Haldizen Yaylası
 • Ayasofya Müzesi
 • Sümela Manastırı
 • Ortamahalle Akçaabat

Trabzon’da Ne Yenir?

Trabzon'da ne yenir

Karadeniz mutfağı kritik bir konu. Nerede, ne yiyeceğinizi bilirseniz eğer, tattığınız bu özel lezzetlerin tadı gerçekten de damağınızda kalıyor. Trabzon’da Karadeniz mutfağına en çok özen gösteren şehirlerden biri.

Fakat dedim ya, nerede ne yiyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. O yüzden aşağıda bir yandan Trabzon’da ne yenir sorusunun cevabını verirken, bir yandan da nerede Trabzon yemekleri nerede yenir sorusunun da cevabını vereceğim.

 • Sütlaç – Hamsiköy
 • Hamsi – Bordo Mavi Balık
 • Kuymak – Galo Omad (Uzungöl)
 • Karalahana Çorbası – Cemil Usta
 • Laz Böreği – Necla Hanım Tatlıları
 • Trabzon Pidesi – Pekünlü Pide ve Bozo Pide
 • Akçaabat Köftesi – Komaroğlu ve Cemil Usta

Trabzon’dan Ne Alınır?

Trabzon'dan ne alınır

Seyahatlerin olmazsa olmazı gittiğiniz destinasyonda meşhur olan yerleri görmek, yemekleri yemek, bir de hediyelik eşyalarından almak. O yüzden, Trabzon’a kadar gidip hatıra bir şeyler almadan dönmek olmaz elbette. Trabzon’dan ne alınır aşağıda listeledim.

 • Gümüş takı
 • Peştemal
 • Keşan
 • Kuşak
 • Kemençe
 • Hasır bilezik
 • Beton helva

Trabzon Nerede?

Trabzon ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunuyor. Sınır komşuları, Giresun, Rize, Bayburt ve Gümüşhane

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Trabzon’a ulaşım imkanları da elbette oldukça fazla. Uçak, otobüs ve özel araç ile kente ulaşım mümkün. Her bir alternatifi detayları ile anlattığım ayrı bir yazı yazdım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Trabzon Nerede, Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon’da Şehir İçi Ulaşım

Trabzon’da şehir içi ulaşım için dolmuş, otobüs ve taksi alternatifleri var. Belediye otobüslerinde TAKkart adı verilen bilet sistemi kullanılıyor. Ayrıca ilçelerine de minibüsler ile rahatça ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Trabzon’a Kadar Gelmişken

Trabzon çevresi

Trabzon gezi rehberi yazımın içerisinde bol bol çevredeki destinasyonlara link verdim ancak burada hepsini bir kere daha toplu bir şekilde yazmak istiyorum. Trabzon’a kadar gelmişken gitmek isteyebileceğiniz diğer yerler:


Yukarıda Trabzon hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu