Yedigöller Nerede, Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Yedigöller, Türkiye’de doğa turizmi denildiğinde akla gelen ilk destinasyonlardan biri. Sarının, yeşilin ve kahverenginin her tonunu görüp enfes manzaralara şahit olduğunuz bu eşsiz güzellik, doğa tutkunlarının ilgisine fazlasıyla karşılık veriyor.

Ulu ulu ağaçların her bir dalında oluşan renk cümbüşünden tutun, göllerin üzerini örtmüş yapraklara kadar Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm potansiyellerinden biri olan Yedigöller Tabiat Parkı, özellikle bahar aylarında hem yurt içinden, hem de yurt dışından binlerce ziyaretçi ağırlıyor.Yedigöller gezisi için planınızı yaparken aşağıdaki içeriklerime de göz atmayı ihmal etmeyin.


Yedigöller’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Yedigöller Otelleri

Yedigöller Gezi RehberiDurum böyle olunca Yedigöller’e nasıl gidilir sorusunun cevabı da önemli bir hale geliyor. Ben de bu konuya bir el atıp, Yedigöller Nerede, Yedigöller’e Nasıl Gidilir? sorularının cevaplarını bu yazımda vermeye çalıştım.

İçerik:

Yedigöller Nerede?

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin batı kısmında yer alan Milli Park, Bolu il sınırları içerisinde bulunuyor. Bölgesi, bağlı olduğu Bolu’nun şehir merkezine 43 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Yedigöller Haritası

Yedigöller haritası

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Yazının başında da söylediğim gibi, Yedigöller Milli Parkı ülkemizin en gözde seyahat rotalarından biri ve vaadettiği huzur dolu ortam ile bunun karşılığını da fazlasıyla veriyor. Ancak ulaşım açısından aynı şeyi söyleyemiyorum ne yazık ki. Özellikle özel araç ile seyahat etmeyecekler için işler biraz zor.

Yedigöller’e kış aylarında gidecekler için bir uyarı; hava durumunu mutlaka kontrol edin, yolların kar nedeniyle kapanmış olma ihtimali var.

Peki Yedigöller’e nasıl gidilir? En avantajlı ulaşım alternatifi hangisi? Havayolu ve karayolu seçenekleri neler. Hepsinin cevabını aşağıda detaylarıyla paylaştım.

Yedigöller manzarası

Yedigöller’e Uçak ile Nasıl Gidilir?

Yedigöller’e en yakın havaalanı Zonguldak Çaycuma Havaalanı. Zonguldak Havaalanı’nın Yedigöller’e uzaklığı ise yaklaşık 100 kilometre ve yolculuk 2 saat kadar sürüyor. THY’nin Zonguldak’a tarifeli seferleri var ancak her gün değil.

Ayrıca, Zonguldak Havaalanın’dan Bolu tarafına sefer yapan HAVAŞ otobüsleri de yok ne yazık ki. Yani ya araba kiralayacaksınız, ya da şehir merkezine gidip Bolu’ya otobüs ile ulaşım sağlayacaksınız.

Tüm bunları göz önünde bulununca Yedigöller’e uçak ile ulaşım sağlamak pek de mantıklı gelmiyor aslına bakarsanız. Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağa değmiyor durumu var. O yüzden diğer alternatiflere yönelmek daha faydalı gibi.

Yedigöller sonbahar ağaçlar

Yedigöller’e Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin herhangi bir yerinden özel araç ile Yedigöller’e gitmeyi düşünüyorsanız eğer kurun navigasyonunuzu, teknolojinin etinden suyundan faydalanın biraz. Yol tarifleri ise şu şekilde.

İstanbul ve Ankara’dan yola çıkanların, TEM otoyolundan Bolu ayrımına kadar gelmeleri gerekiyor. Buradan sonra iki seçenek var. Birincisi; Bolu-Yeniçağa yoluna sapıp Mengen üzerinden Yedigöller’e gitmek. Ancak bu yol biraz sıkıntılı.

Diğeri ise Bolu merkeze kadar devam edip Yedigöller’i gösteren tabelaları takip etmeniz. Burası biraz virajlı olsa da yeni asfalt dökülmüş tertemiz bir yol. Benim tavsiyem bu yolu takip etmeniz yönünde.

Yedigöller manzarası 2

Yedigöller’e Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Otobüs ile Yedigöller’e ulaşım biraz sıkıntılı ne yazık ki. Daha doğrusu, astarı yüzünden pahalıya geliyor. Yani çektiğiniz çileye değmiyor.

Yine de göze aldım ben otobüsle gideceğim diyenler için ilk durak Bolu. Birçok otobüs firmasının Bolu’ya günlük olarak tarifeli seferleri var. Sonrasında Milli Park’a gitmek için tek alternatif taksi. Fiyat bilmiyorum fakat oldukça pahalı olduğuna dair duyumlar geldi kulağıma. 

Otobüs, minübüs gitmiyor maalesef. O yüzden, özel aracı olmayanlar için daha iyi bir alternatif olarak günübirlik veya konaklamalı turlar düzenleyen firmalara bir göz atmalarını tavsiye edebilirim.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
İstanbul – Yedigöller310 km / 4 saat 20 dakika
Bolu – Yedigöller43 km / 1 saat 15 dakika
İzmir – Yedigöller662 km / 7 saat 30 dakika
Zonguldak – Yedigöller111 km / 2 saat 5 dakika
Ankara – Yedigöller227 km / 3 saat 5 dakika
Abant – Yedigöller77 km / 1 saat 40 dakika
Samsun – Yedigöller508 km / 6 saat 35 dakika
Antalya – Yedigöller675 km / 8 saat 55 dakika

Yukarıda Yedigöller’e nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu