Zonguldak Harmankaya Şelaleleri – Harmankaya Şelaleleri Tabiat Parkı

Harmankaya Şelalesi, rotasını Batı Karadeniz’e çeviren gezginlerin keşfetmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tabiat ananın kucağında sadece kuş ve şelale sesleriyle vakit geçirmeyi dileyen seyahat severlerin burayı Zonguldak’da gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemelerini tavsiye ederim.


Zonguldak ili sınırında bulunan Harmankaya Şelaleleri, yeşilin her tonuyla ve görkemli şelaleleri ile adeta göz kamaştırıyor. Doğal güzelliği ile ön plana çıkan bu destinasyon, son dönemlerde adını duyurarak maceracı gezginlerin vazgeçemediği duraklardan biri haline geliyor.

Maceracı diyorum çünkü heyecan dolu ve oldukça keyifli bir yürüyüş parkuru sizi bekliyor. İlk iki şelaleye kadar yapılan ahşap korkuluklar ve merdivenler ulaşımda kolaylık sağlıyor. Fakat daha ileriye gidip diğer şelaleleri de görücem diyorsanız ayaklarınızın ıslanmasına, yosunlu kayalara ve toprak yollara şimdiden alışmanız gerek.

Burası henüz çok popüler değil fakat Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından birisi olduğu kesin. Şimdilerde ilginin ve bilinirliğinin artması için yürürlükte olan yönetim planı ile Harmankaya Şelaleleri Tabiat Parkı’na otopark, manzara seyir terasları, tanıtım birimi gibi tesislerin yapılması planlanıyor.

Çantanızı sırtınıza takıp ormanın içinde keyifli bir trekking yapmayı seviyorsanız, Harmankaya Şelaleleri Zonguldak’da gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazlarından. 

İçerik:

Harmankaya Şelalesi Tabiat Parkı Nerede?

Harmankaya Şelalesi, Zonguldak ilinin merkezinde bulunuyor. Zonguldak şehir merkezinden yaklaşık 4 kilometre giderek ulaşım sağlanıyor.

Harmankaya Şelaleleri’ne Nasıl Gidilir?

Harmankaya şelalelerine nasıl gidilir

Özel araç ile Harmankaya Şelalesi’ne gidecek olanların ulaşım için 2 seçeneği bulunuyor. Zonguldak merkezden Tabiat Anıtı’nın sınırlarına kadar asfalt yoldan acınızla 3 kilometre gittikten sonra geri kalan 1 kilometrelik patika yolu yürümeniz gerekiyor. 

Bir diğer seçenek ise Kardeşler Köyü mevkiinde bulunan girişe ulaşım. Zonguldak Merkeze 9 kilometre mesafede. Zonguldak- Elvanpazarcık beldesi yolu üzerinden 8 kilometre gittikten sonra geri kalan 1 kilometrelik patika yolu yürümeniz gerekiyor. 

Toplu taşıma ile Harmankaya Şelalesi’ne gidecek olanlar için Zonguldak merkezden kalkan minibüslerle veya buraya düzenlenen turlar ile ulaşım sağlayabilirler.


Zonguldak’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın


Harmankaya Şelaleleri Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Harmankaya şelalesi tabiat parkı hakkında bilgiler
  • Harmankaya Şelaleleri 3’ü büyük toplam 10 şelaleden oluşuyor ve  Tabiat Parkı’nın içinde yaklaşık 1 kilometrelik ahşap köprülerden ve merdivenlerden oluşan bir yürüyüş parkuru bulunuyor.
  • Burası Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 10’uncu Bölge Müdürlüğü tarafından Türkiye’nin 113’üncü ‘Tabiat Anıtı’ olarak ilan edilmiş.
  • 1580 dekarlık alana yayılmış Tabiat Parkı’ndaki şelalelerin yüksekliği ortalama 10-15 metreyi buluyor.
  • Harmankaya Şelaleleri Tabiat Anıtı’nda 2 farklı ana ekosistem tipi bulunuyor. Bunlardan biri sucul ekosistem diğeri ise karasal ekosistem. Sucul ekosistemler akarsu ekosistemini, karasal ekosistemler ise; orman, maki ve kayalık alan ekosistemini temsil ediyor. 
  • Tabiat Parkı’nın içinde kurbağa, kertenkele, yılan, gümüş balığı, sazan, kaplumbağa, kirpi, tavşan, çakal, tilki, yaban domuzu, sansar, boz ayı, karaca, kurt, sincap ve birçok kuş türü bulunuyor.
  • Bitki olarak da Kızılçam, karaçam,  sandal, göknar, kavak, söğüt, kestane, ardıç, şimşir, çınar, incir, orman gülü, ıhlamur, kuşburnu, üvez, meşe, kayın, dişbudak, böğürtlen gibi birçok bitki türü bulunuyor.

Yukarıda Harmankaya Şelaleleri Tabiat Anıtı hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu