Abant Nerede, Abant’a Nasıl Gidilir?


Bu seferki içeriğimde Bolu sınırları içinde yer alan ve yaz kış ayrı ilgi gören Abant hakkında. Abant nerede, Abant’a nasıl gidilir gibi soruların cevabını verdiğim yazımı okumaya hazırsanız, hadi başlayalım!


İlk olarak söylemeliyim ki Abant, doğaseverlerin kalbini pır pır attıracak yerlerden biri. Çünkü Bolu’nun hatta ve hatta ülkemizin ormanlık alan açısından en zengin yerlerinden biri olan Abant, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da fazlasıyla zengin.

Abant Gölü’nde bulunan Abant tabiat parkı, gezginlerin  en çok uğradıkları seyahat destinasyonları arasında. Aslında buna pek de şaşırmamak lazım. Çünkü Abant özellikle de konumuyla büyük şehirlere yakın olduğu için, kalabalıktan bunalan gezginlerin genellikle hafta sonu kaçamaklarında en sık tercih ettikleri yerler arasında.

Ayrıca Abant Gölü’nün etrafında yürümek, bol bol fotoğraf safarisi yapmak, göl çevresinde bulunan kafelerde keyifli manzaralar eşliğinde çaylarınızı yudumlamak, bence iki günlüğüne bile olsa hayatınızın bir döneminde deneyimlemeniz gerekenler arasında.

İçerik:

Abant Nerede?

Abant, Bolu’nun sınırları içerisinde bulunuyor. Bolu merkeze yaklaşık 34 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Abant nerede

Abant Hakkında Bilgiler

Abant hakkında bilgiler

Abant hakkında çok kısa kısa da olsa tarihi bilgiler öğrenmek isterseniz yazımın bu kısmını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

 • Abant’ın tarihi geçmişi M.Ö 5000-3000’li yıllara kadar dayanıyor.

 • Abant yıllar içinde Hititliler, Persler, Lidyalılar, Makedonyalı Büyük İskender, Romalılar ve Osmanlı hakimiyetine girmiş.

 • Abant ve Keremali dağlarının üzerinde konumlanmış.

 • Abant Gölü de yaşanan bir heyelan sonucu oluşmuştur.

Abant’a Nasıl Gidilir?

Abant’a direkt olarak havayoluyla ya da otobüslerle ulaşım maalesef mevcut değil. Yani özel aracınız yoksa  ilk olarak Bolu’ya ulaşımınızı sağladıktan sonra Abant’a ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden Bolu nerede, Bolu’ya nasıl gidilir gibi sorulara cevap verdiğim yazımın üstüne tıklayıp bu bilgileri de öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bolu merkezden Abant’a nasıl gidilir diyecek olursanız da, Abant’a giden ve her saat başı kalkan dolmuşları ya da taksi, minibüs gibi diğer alternatif araçları kullanabilirsiniz. 

Abant’a  Havayolu İle Nasıl Gidilir?

Abant’ta havaalanı bulunmadığı gibi Bolu merkezde de havaalanı bulunmuyor. Ancak yinede havayolu kullanmak isterseniz, Ankara Esenboğa Havaalanı’nın Bolu’ya yaklaşık 2 saatlik mesafede, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ise yaklaşık 1 saat 30 dakikalık mesafede bulunduğunu bilmenizde fayda var.

Abant’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Abant’a direkt olarak otobüs seferleri olmadığından bahsetmiştim. Ancak Türkiye’nin hemen her yerinden Bolu’ya şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor. Bu sayede ilk olarak Bolu’ya ulaşımınızı sağlayıp ardından Abant’a rotanızı çevirebilirsiniz.

 2021 yılı için üç büyük şehirden Bolu’ya otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 40-50 TL
 • Ankara’dan 30-40 TL
 • İzmir’den 130-140 TL

Abant’a Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Abant’a özel araç ile ulaşım diğer ulaşım alternatiflerine göre çok daha kolay. Çünkü direk olarak ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz.

Ayrıca arabanız yanınızda olduğu için Abant’a oldukça yakın olan Bolu’nun tatlı mı tatlı ilçeleri Mudurnu, Göynük gibi yerleri de gezme şansı yakalayabilirsiniz.

Abant’a İstanbul’dan özel araçla ulaşım için Ankara-İstanbul Karayolu kullanılıyor. Bolu Dağı’nın çıkışında bulunan Abant tabelalarını takip ederek rahatlıkla Abant’a ulaşabiliyorsunuz.

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Abant270 km/ 3 s 12 dk
Ankara – Abant226 km/ 2 s 31 dk
İzmir – Abant629 km/ 6 s 11 dk

Abant’ta Şehir İçi Ulaşım

Abant doğal güzellikleriyle ünlü ve küçük bir alana konumlanmış. Haliyle de ayaklarınız ulaşım aracınız oluyor. Ve bence bu çok da keyifli. Çünkü yürüdüğünüz her anda ve yerde keyifli dakikalar geçirmek kaçınılmaz oluyor.

Abant’ta Gezilecek Yerler

Abantta gezilecek yerler

Abant, özellikle de Ankara İstanbul gibi illerden uzaklaşıp biraz olsun sakinlik, dinginlik isteyen gezginlerin kaçıp kaçıp geldikleri destinasyonlar arasında. Zaten baharı ayrı kışı ayrı tablolara fırça vuran Abant’ın bu kadar ilgi görmesine pek de şaşırmamak lazım.

Bende bu yüzden Abant’a ulaşım ile ilgili her konuya değindim. E peki Abant’a gidelim ama Abant’ta ne yapalım nereleri gezelim dediğinizi de duyar gibiyim. Merak etmeyin hemen aşağıya Abant’ta gezilecek ve en çok ön plana çıkan yerleri de sıralıyorum.

 • Abant Gölü
 • Örmeci Yaylası
 • Yedigöller Milli Parkı
 • Güzeldere Şelalesi
 • Sinekli Yaylası
 • Abant Tabiat Parkı

Yukarıda Abant’a nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu