Ahatlar Köyü Tabiat Parkı – Bartın


Ahatlar Köyü Tabiat Parkı, Batı Karadeniz’de keşif yapmak isteyen gezginlerin gitmekten keyif aldığı noktalardan sadece biri. Doğayla baş başa vakit geçirmeyi dileyen seyahat severlerin burayı Bartın’da gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemelerini tavsiye ederim.


Bartın ili, Amasra ilçe sınırları içerisinde bulunan Ahatlar Köyü ve köyün hemen yanı başında bulunan Ahatlar Tabiat Parkı, yeşilin binbir tonuyla adeta göz kamaştırıyor. Burası sakin ve temiz havasıyla birçok farklı türden ağacı bünyesinde barındıran uçsuz bucaksız bir orman.

Kestane, meşe, gürgen, üvez, orman sarmaşığı, muşmula, alıç, böğürtlen, menekşe, ısırgan, palamut, ardıç, kızılçam ve defne Ahatlar Tabiat Parkı içerisinde bulunan ağaç türleri arasından tek nefeste sayabildiklerim. Burada, benim saydıklarım dışında daha birçok doğal güzellikle karşılaşmanız işten bile değil.

Ahatlar Tabiat Parkı

Böylesine zengin bir doğal yaşama ev sahipliği yapan bölgede gezerken sincap, kirpi, baykuş gibi pek çok hayvanla da göz göze gelmeniz burada mümkün.  

Aynı zamanda manzarası da muhteşem olan bu tabiat parkında yürüyüş yapabilir veya dilerseniz malzemelerinizi getirip piknik yapabilirsiniz. Bol oksijenli, kalabalıktan uzak huzur dolu bir gün geçirmek istiyorsanız Bartın seyahatiniz sırasında Ahatlar Köyü Tabiat Parkı’na uğramanızı mutlaka tavsiye ederim.

İçerik:

Ahatlar Köyü Nerede?

Ahatlar Köyü, Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunuyor. Bartın şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunan köy, Amasra ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 6 kilometre.

Ahatlar Köyü Haritası

Ahatlar Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Özel araç ile Ahatlar Köyü’ne gidecek olanlar, Amasra ilçe merkezinden yola çıkıp asfalt yoldan Kastamonu tarafına 6 kilometre gittikten sonra Ahatlar Köyü’ne ulaşım sağlayabilir. 

Toplu taşıma ile Ahatlar Köyü’ne gidecek olanlar, Bartın ve Amasra’dan kalkan dolmuşlarla köye ulaşım sağlayabilirler.


Bartın’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Bartın Nerede, Bartın’a Nasıl Gidilir?


Ahatlar Köyü Ekoturizm

Ahatlar Köyü Bartın

Ekoturizm nedir dediğinizi duyar gibiyim, öncelikle size onu açıklamak isterim. Ekoturizm, doğayı, çevreyi ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı, sürdürülebilirlik amacı olan bir seyahat çeşidi. Genelde küçük gruplar halinde yapılan ekoturizm sırasında hizmetlerin yerel ve küçük işletmeler tarafından karşılanmasına özen gösterilir.

Uzun lafın kısası ekoturizm, seyahat edeceğiniz destinasyonda yaşayan yerli halkın kültürüne uyum sağlayarak ve onların faaliyetlerinden yararlanarak yapılan bir turizm biçimidir.

Ahatlar Köyü de ülkemizde ekoturizm faliyetleri yapılan yerlerden biri. Bölgenin doğallığını kaybetmeden sürdürülebilir kalkınmayla turizm yapılabilmesi üzerine burada hummalı çalışmalar yapılmış. Doğal güzelliklerinin yanında el sanatlarının da ön plana çıktığı köyde birçok atölye mevcut.

Köyün tüm bu özellikleri ekoturizmi desteklemek amacıyla değerlendirilmiş. Tabiat parkını gezen gezginler, köy merkezine geldiklerinde ise Amasra’nın Balkonu, Ahşap Atölyeler, Yöresel Pazarlar gibi turistik alanlarla karşılaşıyorlar.

Ahatlar Köyü’nde Nerede Kalınır?

Amasra manzarasının en güzel görüldüğü yer olarak da bilinen Ahatlar Köyü’de konaklama imkanları günlük kiralanan evler ile sınırlı. Buraya kadar geldikten sonra köy yaşamını daha iyi deneyimlemek isterim derseniz tercihinizi bu evlerden yana kullanabilirsiniz. Ancak çok fazla alternatif olmadığını belirtmem lazım.

Daha fazla seçenek olduğu için Amasra’da kalmak daha mantıklı bir tercih olabilir.


Amasra Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Amasra’da Nerede Kalınır?


Yukarıda Ahatlar Köyü Tabiat Parkı hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu