Bartın Nerede, Bartın’a Nasıl Gidilir?


Bu yazımda, gezginlerin Türkiye’deki gözde seyahat noktalarından biri olan Bartın’a ulaşım alternatiflerinden bahsettim. Bartın nerede, Bartın’a nasıl gidilir sorularının cevaplarını detaylarıyla içeriğimde bulabileceksiniz.


Karadeniz’in yeşilliklerine bürüneceğiniz bir gezi planı yapmaya karar verdiyseniz eğer Bartın en ideal destinasyonlardan biri. Çünkü bu şehrin doğal güzellikleri kesinlikle görülmeye değer. Üstelik kenti görülesi kılan tek özelliği bununla sınırlı değil.

Kentin kendine has dokusunu gözler önüne seren Bartın evleri ve kültürel dokusuna hayran kalacağınız daha bir sürü özelliği ile burası Batı Karadeniz gezisi sırasında görülmeye değer yerler arasında.

Havaların  güzelleşmesi ile seyahat severlerin ilgisinin arttığı şehir şehre ilgi yaz aylarında iyice artıyor ve bu mevsimde Bartın daha canlı bir hal almaya başlıyor. Özellikle Amasra, seyahat severlerin en çok görmek istediği yerlerden.

İçerik:

Bartın Nerede?

Bartın, her köşesi ayrı güzelliğe sahip ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alıyor. Kente komşu olan iller arasında ise Kastamonu, Karabük ve Zonguldak bulunuyor.

Bartın haritası

Bartın Hakkında Bilgiler

Evet Bartın’a nasıl gidilir sorusunun cevabı gezinizin başlangıcı için oldukça önemli ancak ulaşım hakkında bilgilere geçmeden önce Bartın hakkında kısa da olsa biraz bilgi vermek istiyorum.

 • Bartın’ın ilk sahiplerinin M.Ö 14. Yüzyılda Gaskalar ve Hititler olduğu biliniyor.

 • Şehir 11. Yüzyıla kadar ticaret merkezi olarak konumlandırılmış. Ayrıca bu yıllarda Bizans İmparatorluğu himayesindedir.

 • Bartın ve çevresinde Türk hakimiyeti ise Candaroğlu Beyliği ile başlamış. Ardından da Osmanlı himayesi altına girmiş.

Bartın’a Nasıl Gidilir?

Bartın Nerede Bartın'a Nasıl Gidilir

Bartın’a Türkiyen’nin neredeyse her yerinden otobüs ile ulaşım mümkün. . Detaylar aşağıda.

Bartın’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Bartın’a ülkemizin hemen hemen her şehrinden günlük direk seferler bulunuyor. 2021 yılı için üç büyük şehirden Bartın’a otobüs bileti fiyatları ise şu şekilde:

 • İstanbul’dan 100-120 TL
 • Ankara’dan 70-90 TL
 • İzmir’den 170-180 TL

Bartın’a Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Bartın’a özel araç ile seyahat etmeyi planlayanların yapmaları gereken tek şey navigasyonlarını kurmak.

İstanbul’dan gidecekler için yol güzergahı şu şekilde: İzmit-Bolu-Mengen-Çaycuma

Bartın Amasra Şehir Manzarası

Şehirler Arası Mesafeler

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Bartın440 km/ 5 s 20 dk
Ankara – Bartın286 km/ 3s 40 dk
İzmir- Bartın794 km/ 9 s

Bartın’da Şehir İçi Ulaşım

Bartın’da şehir içi ulaşımı özel halk otobüsleri, minibüsler veya taksi ile sağlayabilirsiniz.

Bartın’da Gezilecek Yerler

Bartın’da ulaşım konusuna  değindim. E peki Bartın’a geldik nereleri gezelim derseniz sizin için Bartın’da gezilecek yerler yazısını en ince ayrıntılarıyla hazırladım. Aşağıdaki linkten ineleyebilirsiniz.

Bartın’da Gezilecek Yerler 

Bartın’da gezilecek yerler yazımı uzun uzun okumak yerine kısa bi liste isteyenler için ise Bartın’da mutlaka görmeniz gereken yerleri liste şeklinde hemen aşağıya bırakıyorum.

 • Ağlayan Ağaç
 • Bakacak Tepesi
 • Kapısuyu Koyu
 • Balamba Tabiat Parkı
 • Ahatlar Tabiat Parkı
 • Amasra
 • Güzelcehisar

Yukarıda Bartın’a nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu