Amasra Yemekleri – Amasra’da Ne Yenir, Nerede Yenir?


Yöresel Amasra Yemekleri yazımda, Karadeniz Bölgesi’nin en sevilen ve sıkça ziyaret edilen ilçelerinden biri olan Amasra’nın yöreye özgü mutlaka denenmesi gereken yemeklerini paylaştım.


Amasra milattan önce 12. yüzyıldan günümüze kadar uzanan tarihi ile oldukça köklü bir tarihe sahip. Şehir geçmişten günümüze kadar birçok medeniyetin hayatlarını sürdükleri bir kent olmuş. Bu medeniyetler arasında Hitit, Lidya, Pers, Ceneviz, Osmanlı gibi güçlü ve tarihe ismini kazımış birçok uygarlık bulunuyor.

E bu kadar çok medeniyete ev sahipliği yapınca Amasra’nın doğal güzellikleri, tarihi dokuları, mimari yapıları olabildiğince zenginleşmiş. Bu zenginleşmenin yanında birçok kültürden etkilenmesi sonucu yemek kültürü de oldukça gelişmiş.

Haliyle zaten doğal güzellikleriyle direk ön plana çıkan bu şirin kasabada midelere şenlik verecek birçok lezzeti de insan tatmadan dönmek istemiyor.

İçerik:


Yöresel Amasra Yemekleri


Amasra Bartın’ın küçük ama doğal güzellikleri gibi birçok açıdan zenginlikleriyle ünlü bir ilçesi. Ayrıca şehir yukarıda da değindiğim gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Anlayacağınız hem çevre il ve ilçelerle hem de tarihten bugüne kadar birçok medeniyetle kültürel anlamda fazlasıyla etkileşim içinde olmuş.

E yemek kültürünü de doğal olarak bu etkileşimler şekillendirmiş. Sonunda da oldukça zengin bir mutfak kültürü oluşmuş. Amasra’nın kendine has salatasından tutun da pidesine kadar hatta ve hatta ünlü birçok tatlısına kadar içinde her şeyi barındıran bu mutfakla tanışmaya hazır mısınız? 


Ana Yemekler


Amasra Salatası

Amasra salatası

Yöresel Amasra yemekleri listemin ana yemekler arasındaki ön plana çıkan ilk yemeği amasra salatası. Salatayı ana yemek listesinin içine koymam sizi şaşırtmış olabilir. Ancak neredeyse 27 farklı sebzenin bir araya gelerek oluşturduğu bu lezzet her ne kadar yemeklerin yanında meze gibi servis ediliyor olsa da birçok kişinin sadece yemek olarak bile tüketebildiği bir tada sahip.

Tabii taptaze balıkların amasra sofralarında mutlaka yerini almasıyla balığın yanında amasra salatası da vazgeçilmez oluyor. Zaten birçok restoranda da yemeklerin yanında servis edilen bu nefis salata mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında.

Amasra Pidesi

Aslında bakarsanız Karadeniz’in pidesiyle meşhur birçok şehri var. Amasra’da bu kentlerden biri.

Şehrin adını alan Amasra Pidesi de tadına doyum olmaz lezzetiyle ve kokusuyla mutlaka denemek isteyeceğiniz bir yemek.

Bu pidenin bir diğer güzel özelliği de neli isterseniz o şekilde pişiriliyor olması. E çeşit de bol olunca bu kaçınılmaz oluyor. Çünkü amasra pidesini kavurmalı pideden tutun da ıspanaklı pideye kadar her şekilde tüketebiliyorsunuz.

Buradayken pideyi nerde yiyebilirim diye düşünmenize de gerek kalmıyor. Tabiki de buranın da ünlü olan pidecileri yok değil. Ancak emin olun Amasra’nın hemen hemen her sokağında Amasra Pidecisine rastlamak mümkün.

Çöven Ekmeği

Çöven Ekmeği

Bir yere özel olan ekmekleri deneyimlemeyi sevenlerdenseniz Çöven Ekmeği tam da sizin tadımlamak isteyeceğiniz yemeklerden biri. Buğday unu, mısır unu ve arpa ununun birleşimiyle oluşmuş bu değerli lezzet ekmeğe ismini de kazandıran çöven kabında yapılıyor.

Bu ekmeğin bir diğer önemli özelliği ise bayatlama süresinin diğer ekmeklere göre daha uzun olması. E hal böyle olunca da size sadece günlerce taptaze kalan bu ekmeği afiyetle yemek kalıyor.

Çöven ekmeğinizi yanınıza almanız için birçok yerde satılıyor. Ancak sabah erkenden almanızı tavsiye ederim. Çünkü geç saatlerde kalmamış oluyor.

Bartın Mantısı

Mantı da birçok yörede, yöreye özel haliyle yapılan yemeklerden biri. Şahsen benim çok sevdiğim bu lezzeti her yörede farklı olan şekliyle tadımlamak çok çok hoşuma gidiyor. E peki Bartın Mantısı nasıl yapılıyor derseniz. Elde açılan yufkaların içine dolma içi gibi yapılan pirinçler dolduruluyor ve sonrasında bu hamurlar fırında üstü kızarıncaya kadar pişiriliyor.

En son da da mantının olmazsa olmazı yoğurdu üstüne dökülüyor. Bu güzel lezzet de ev yemekleri yapılan birçok Amasra restoranında bulunuyor.

Yumurtalı İspit

Yumurtalı İspit

Amasra sofrasında kahvaltı yapmaya başladıysanız her an ispitli yumurta ile karşılaşma ihtimaliniz var demektir. Bu nefis lezzet ispit otuyla yapılıyor. Anlayacağınız yemek ismini de bu ottan almış. Bu nefis lezzet ispit otunun güzelce temizlenip yumurta ve baharatla birleşmesi ile oluşmuş.


Balık Yemekleri


Çarpan Güveç

İskorpit balığının çorbasının oldukça ünlü olduğu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız çok kısa bir bilgi daha. Bu iskorpit balığı Amasra’da güveç olarak da yapılıyor. E haliyle Çarpan Güveç’de Amasra yöresel yemekleri listemde yerini alıyor.

Çinekop Izgara

Çinekop Izgara

Çinekopun en yağlı ve lezzetli olduğu zamanlar Eylül  ve Ocak ayları arasında oluyormuş. Söylenenlere göre Çinekopun ızgarası da bu dönemlerde Amasra’da büyük bir zevkle tüketilirmiş. Ben çinakopu pek sevmediğim için tam yorum yapamıyorum ancak aranızda sevenler varsa mutlaka denesin.

Mezgit Tava

Mezgit zaten oldukça ünlü bir balık. Haliyle Amasra’da da oldukça sık tüketiliyor. Ancak yöreye özgü olarak balık tavada pişirilerek servis ediliyor.


Tatlılar


Ballı Yoğurt

Ballı yoğurt

Manda yoğurdu ve balın üstüne fındık serpilerek servis edilen ballı yoğurt yörede sıkça tüketilen yöresel bir tatlı. Yemeklerden sonra hem tatlı ihtiyacını karşılamak hem de zararlı ve ağır tatlılardan ziyade daha hafif bir tatlı tüketmek isteyenler için oldukça ideal.

Ayrıca Amasra’da bulunan birçok restoranda da özellikle balıklardan sonra mutlaka servis ediliyor. Zaten hafif de bir tatlı olduğu için sindirimi oldukça kolay.

Meyveli Kurabiye

Tatlıların özellikle de kurabiyenin içinde meyve yemekten hoşlananların Amasra yöresel listemdeki en beğenecekleri lezzet büyük ihtimal Meyveli kurabiye olacak. Sıklıkla kuru üzümün kullanıldığı bu kurabiyede kendi isteğinize göre farklı meyveler de kullanılıyor.

Bu ünlü lezzetli Amasra’da bulunan birçok pastanede en lezzetli haliyle bulmanız mümkün.

Kabak Burması

Burma tatlısının hemen her yerde ne kadar ünlü olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak Amasra’da elde açılan yufkanın içine konulmuş çekilmiş cevizin yanında rende halinde dilimlenmiş kabaklar da tatlıyı renklendiriyor.

Zaten burma düğün bayram gibi türk toplumunun sevilen günlerinin vazgeçilmezi. O yüzden burmayı bir de burada denemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Tayland Usulü Dondurma

Tayland Usulü Dondurma

Tayland Usulü Dondurma, Amasra büyük liman plajının hemen girişinde satılıyor. Muhteşem tadıyla Amasra’ya kadar gelmişken mutlaka tadılması gerken lezzetlerden biri. Sıcak yaz günlerinin adeta vazgeçilmezi olan bu dondurmanın şekli de oldukça dikkat çekici.


Amasra’da Ne, Nerede Yenir?


Amasra’da yenilebilecek yemeklerden tutun da tatlılara kadar her şeyden bahsettim. Şimdi de hazırsanız Amasra’da ne, nerede yenir buna değinmek istiyorum.


Amasra Kahvaltı Mekanları


Türkan Hanım’ın Yeri

Amasra’da güne nefis bir kahvaltıyla karşılaşmak isterseniz Türkan Hanım’ın yerini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Çünkü burası hem sıcacık ortamıyla hem de çeşit çeşit kahvaltılıklarıyla serpme kahvaltının en güzelini sunuyor.

Anne el, değmiş gibi derler ya hani, heh işte tam da bu hissi Türkan Hanım’ın Yeri’nde hissediyorsunuz. Ayrıca mekanda kaydırma (yörenin kendine has mantısı) da oldukça ünlü. Anlayacağınız hem güne daha enerjik başlamak hem de nefis tatları deneyimlemek isterseniz bu mekan tam da size göre.

Lütfiye

Lütfiye, otantik mekanları sevenler için Amasra’da gidilebilecek en güzel yerlerden biri. Burası ilk olarak kendine has tarzıyla ön plana çıkıyor. Çünkü iç dizaynında hem taş duvarlar kullanılmış. Ayrıca tavan genişliği normale göre çok daha yüksek tutulmuş.

Burada serpme kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca türk kahvesi gibi içeceklerin yanında servis edilen tatlı tabaklarıyla gününüzü daha renkli hale getirebilirsiniz.


Amasra Restoranları


Canlı Balık Restaurant Mustafa Amca’nın Yeri 1945

Canlı Balık Restaurant Mustafa Amca’nın Yeri 1945, şehri ziyaret eden gezginlerin, özellikle de ünlülerin sıkça ziyaret ettikleri bir mekan. Peki bu mekanı bu kadar ünlü kılan ne derseniz?

İlk olarak bir liman kenti olan ve inanılmaz manzaralara ev sahipliği yapan Amasra’da balığın ünün oldukça fazla olduğunu unutmamak lazım. E mekan de denize sıfır konumda ve  keyifli manzaralara ev sahipliği yapıyor olunca ilgi daha da artıyor. Tabii balıkların tazeliği ve nefis tadı da unutulmamalı.

Anlayacağınız Amasra’ya kadar gelmişken balık ziyafeti çekmek istiyorsanız burası tam da size göre. Ayrıca Amasra Salatası’nın tadına bakma şansını yakalamış oluyorsunuz.

Çeşm-i Cihan Restaurant

Çeşm-i Cihan Restaurant, adıyla bile oldukça ilgi çekici değil mi? Peki sizce neden bu mekana Çeşm-i Cihan ismi verilmiş? Hemen cevaplandırayım. Fatih Sultan Mehmet bu güzel mi güzel şehri görünce “Lala, Çeşm-i Cihan bu mu ola?” dediği tarih kitaplarında sıkça geçiyor. İşte mekanın ismi de buradan geliyor. 

Özellikle mezgit balığına ilginin çok olduğu bu restoranda çeşit çeşit balıklar servis ediliyor. Amasra’ya kadar gelmişken burayı da listenize eklemenizi ve fırınlanmış tatlısını da deneyimlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Sahil Balık Restaurant

Amasra denilince balık kültürünün ne kadar gelişmiş olduğundan bahsetmiştim. E hal böyle olunca da bu masal diyarı gibi şehirde bir çok balık restoranı bulunuyor. Kendinizi denizin içinde gibi hissedeceğiniz, isterseniz güneşin batışını izleyebileceğiniz rüya gibi bir atmosfere sahip bu mekan da balık restoranlarından biri.

Anlayacağınız burası Amasra’nın keyfini dibine kadar çıkarabileceğiniz bir mekan. Hem karnınız doyacak hem de mis gibi manzaralara şahit olacaksınız.

Amasra Sofrası

Amasra yöresel yemeklerinin hepsini bir arada tatmak isteyenlerin en uğrak noktası Amasra Sofrası. Zaten yerli halkın da sıkça tercih ettiği restoran da Amasra pidesinden tutun da ızgara balığa kadar her şey bulunuyor.

Çınar Restaurant

Amasra yazımda da sıkça bahsettiğim üzere adeta balık cenneti gibi. Şehir ızgara, tava her çeşit balık pişirme yöntemini tadabileceğiniz ve her cins balığı tadımlayabileceğiniz birçok mekana ev sahipliği yapıyor.

İşte Çınar Restaurant’da bu mekanlardan biri. Taptaze balıkları ile ön plana çıkan mekanda en çok güveçte kaşarlı karides sipariş ediliyor. E mekanda manzara da bir hayli güzel olunca burayı da  listeme eklemeden edemedim.

Mavi Yeşil Balık Restaurant

Eğer bir mekandan beklentiniz güler yüzlü çalışanlar, tertemiz bir ortam ve harika bir deniz manzarası ise Mavi Yeşil Balık Restaurant tam da size göre. Yerli halkın da uğrak noktasına haline gelmiş bu restoranda kalamar, karides, Amasra salatası gibi çeşit çeşit yemek bulunuyor. Listenize burayı da eklemeyi ihmal etmeyin derim.


Amasra yemekleri yazısında Amasra’da ne yenir, nerede yenir mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu