Bozcaada’da Gezilecek Yerler – Bozcaada’da Gezilecek En İyi 10 Yer!


Bozcaada’ya gitmek için plan yapmaya başladıysanız tam da doğru adrestesiniz. Neden mi? Çünkü ben sizin için Bozcaada’da gezilecek yerler hakkında her şeyi bulabileceğiniz ve adayı gezmekten keyif alacağınız yerleri tüm ayrıntılarıyla listeledim.


Bozcaada’ya doğru yolculuğa başlarken bile keyifli dakikalara ortak olmaya başlıyorsunuz. Feribota binip adaya yaklaştığınız an kale manzarası ile başlayan ada serüveni karaya ayak bastığınızda daha da farklı heyecanlara kucak açıyor. 

Ada aslında her mevsim ayrı bir ruha sahip. Mesela kış aylarında Adanın o sessiz sakin sokaklarına karşın yaz aylarına gezginlerin cıvıl cıvıl neşeli halleri karışınca Bozcaada daha da farklı bir hale bürünüyor. Bu da bence adaya renk katan bir başka özellik.

Ayrıca ada İstanbul, Çanakkale, İzmir gibi yaz turizminin kalbinin attığı  birçok şehre yakın da olduğu için Türkiye’de gezilecek yerlerin başında bulunuyor. 

Bence adayı ön plana çıkaran en önemli sebeplerden biri de Rum kültürü ile Türk kültürünün hem bu denli keskin çizgilerle ayrılmış olması, hem uyum içinde süregelen bir hayat anlayışını belirlemiş olmaları.

İçerik:

Bozcaada’da Gezilecek Yerler Listesi

Hemen yukarıda Bozcaada’da ön plana çıkan tüm özelliklere değinmeye çalıştım. E madem her yerden bu kadar bahsettik, şimdi’de Bozcaada’da gezilecek yerleri tüm ayrıntılarıyla yazdığım listemi okumaya başlayabilirsiniz.

Bozcaada Sokakları

Bozcaada Sokakları

Sanırım seyahat severlerin en sevdiği gezme tipi gittiği şehirlerin sokaklarında yürümek ve şehri tam olarak yaşamak. Şahsen ben de bu tip gezginlerden biriyim. Eğer siz de böyleyseniz Bozcaada’nın sokaklarını tabanlarınız acıyana kadar gezmenizi tavsiye ederim.

Adanın sokaklarında yürümenin keyfi ne derseniz de hikayenin tarihi yönüyle başlamak isterim. Tarihinde en belirgin çizgi ise adanın Rum Mahallesi ve Türk Mahallesi olarak ayrılmış olması. Günümüzde bu mahallelerin adları ise Cumhuriyet ve Alabey olarak ikiye ayrılıyor. Hangi sokak hangisi diye düşünmenize de gerek kalmıyor. 

Aslında bunun sebebi de mahallelerin mimarisinden, kültürenden, kaldırımlarından ve cumbalı evlerinden bu ayrımları yapabiliyor olmanız. İşte iki kültürün kesiştiği bu yerin sokaklarında gezmek, gezerken tatlı kafelerinde soluklanmak oldukça keyifli.  

Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaada’da gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından biri olan Bozcaada Rum Mahallesi, hem tarihi yanıyla hem de turistik yanıyla ön plana çıkıyor. Aslında günümüzde Rum sayısı oldukça az ancak 20. Yüzyılda adada bulunan Rum sayısı neredeyse nüfusun yarısından fazlaymış.

Rum Mahallesi’nin en tatlı yanlarından biri de sokaklarının denize açılması. Bir de bu manzarayı rengarenk evler süsleyince bu mahallede yürümek, kültürü derinden tatmak oldukça keyifli oluyor. Meryem Ana Kilisesi ve Saat Kulesi de bu mahallede gezilecek yerlerin başını çekiyor.

Bu mahallede ön plana çıkan bir diğer özellik ise mahalle içinde bulunan meyhaneleri. Yani eğlencenin kalbi burada atıyor diyebilirim.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi adanın sembolü haline gelmiş yerlerden biri. Yapılışının Venedikliler dönemine dayandığı düşünülen yapının 4 katı bulunuyor.  Kilisenin içini görmek için ise maalesef haftada tek bir gün ve saatte şansınız var. Sadece pazar günleri saat 08.00’de yapılan ayin ile kilisenin içini görme fırsatı yakalıyorsunuz.

Bozcaada Rüzgar Gülleri & Polente Feneri

Bozcaada Rüzgar Gülleri- Polente Feneri

Bozcaada’da gün batımını izlemenin keyfi başka. Ancak Polente Feneri’nde gün batımı keyfi ise bambaşka. Hele bir de rüzgar gülleri eşliğinde güzel fotoğraf karelerinin baş rolü olmak istiyorsanı burayı mutlaka Bozcaada’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Sıraya dizilmiş olan güllerin içinde yürürken sona geldiğinizde ise Polente Feneri gözünü kırpıyor. Rüzgar güllerinin faydası ve manzarası ise adayı keyifli hale getiriyor. Yani bence yanınıza yiyecek ve içecek bir şeyler alıp günü burada bitirmeden Bozcaada’Dan ayrılmayın.

 Bozcaada Müzesi

Bozcaada’ya dair tüm bilgilere ulaşabileceğiniz Bozcaada Müzesini, Bozcaada’da gezilecek  yerler listenizin başına koymayı unutmayın derim. Çünkü burası Tarihi Rum evlerinden birinin içine kurulmuş ve Bozcaada’ya dair her şeyi hissedebileceğiniz bir atmosfere sahip.

Peki bu atmosferi kim nasıl oluşturmuş dediğinizi duyar gibiyim. Aslında evin müze haline geliş hikayesi bir hayli ilgin. Hakan Gürüney’in girişimleriyle kurulan müze  Bozcaada’ya ilgi duyan ve tarihine, kültürüne önem veren bu girişi beyefendi ile ortaya çıkıyor.

Müze içinde ada hayatını anlatan fotoğraflardan tutun da, eşyalara, belgelere kadar da her şey bulunuyor.

  • Telefon: 0216 414 65 78
  • Giriş ücreti: Yetişkin: 10₺ / Öğrenci: 5₺

Bozcaada Sanat Galerileri

Bozcaada Sanat Galerileri

Sanırım sanatseverler için sanatlarını icra edebilecekleri en güzel yerlerden biri de denize açılan sokakların bulunduğu şehirlerdir. E bir de sessiz sakin bir atmosfer eklenince insan daha ne olsun demeden duramıyor. İşte Bozcaada’Da sanatçıların en sevdiği şehirlerden biri diyebilirim.

Özellikle de romantik atmosferiyle sanatçıları kendine çeken ada, adeta bir sanat merkezi haline gelmiş.  İşte Rengigül Sanat Galerisi, Armagrandi Sanat Galerisi, Yiğit Başak Resim Evi gibi yerler de sanatla iç içe geçirebileceğiniz bir tatil için en güzel noktalar arasında.

Ayazma Manastırı

Ayazma Manastırı Bozcaada’Da gezilecek yerlerin en önemlilerinden biri. Manastır içinde tarihi çeşme, 8 adet çınar ağacı ve manastır bulunuyor. Ayrıca burada dilek dileyebilceğiniz alanlar da bulunuyor.

Ancak manastırın sadece özel günlerde açık olduğunu belirtmekte de fayda var. Benim manastırla ilgili en çok sevdiğim şey ise bahçesinde bulunan kafe. Çünkü bu kafeyi tatlı bir rum aile açmış ve işletiyor. Burada dinlenmek bir hayli keyifli.

Göztepe

Bozcaada’da gezilecek yerler listesinin en güzel manzaraya sahip mekanlarından biri olan Göztepe, adanın en yüksek tepelerinden biri.  E haliyle en güzel manzaralara burada şahit olmak da mümkün.

Ancak iyi tepeye çıkmanın yürüyerek bir hayli zor olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca özel araç ile de zorlu bir yolculuk olabileceğini belirtmeliyim.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi, feribot yolculuğu yaparken adaya yaklaştığınızı anlayacağınız ilk manzara. Adada bulunan en eski yapılardan biri olan kalenin tarihi hakkında net bilgiler olmasa da Bizanslılar, Venedikliler ve Cenevizliler döneminden beri yapılı olduğu bilinen bilgiler arasında.

Kalenin bir iç bir de dış kısmı bulunuyor.  Bu iki kısımda da görülmeye değer birçok alan bulunuyor. Ayrıca kalenin bahçe kısmında da birkaç tarihi eser sergilenmeye devam ediyor.

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada Şarap Galerileri

Bozcada’nın sokaklarında dolaşırken bölgede şarapçılığın ne kadar ünlü olduğunu anlamak çok kısa sürüyor. Zaten yaklaşık 3000 yıllık tecrbesini direk anlayacağınız fabrikaları direk görüyorsunuz. Bazı fabrikalar içinde şarap tadımı yapmak da mümkün. 

Bu fabrikalarda Amadeus ve Corvus. Ayrıca burada fabrikaları gezmek ve şarapçılık hakkında tüm bilgilere hakim olmak da ayrı keyifli. Bu konular ilgi alanınıza giriyorsa Bozcaada’da gezilecek yerler listenize şarap fabrikalarını da eklemenizi tavsiye ederim.


Yukarıda Bozcaada’da gezilecek yerler hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu