Çatak Kanyonu – Kastamonu


Çatak Kanyonu, Kastamonu gezilerinde doğa harikaları kontenjanından görülmesi gereken yerler listelerine giriş yapıyor. Benim de Kastamonu’daki favorilerim arasında yer alan Çatak Kanyonu hakkında bilgilere bu yazımda yer verdim.


Çatak Kanyonu, hem ülkemizin hem de Karadeniz Bölgesi’nin doğa turizmi için çok önemli bir yere sahip. Kastamonu’yu ziyaret edecek olan gezgin dostlarımın Kastamonu’da Gezilecek Yerler listesinde mutlaka olması gereken harika bir destinasyon burası.

Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Kanyonu, nehirlerin ve akarsuların vadileri oyması ile meydana geliyor. İki tarafıda yüksek kayalık ve ormanlarla çevrili olan kanyon aynı zamanda dünyanın sayılı kanyonları arasında yer alıyor.

Çatak Kanyonu

Kastamonu doğasını en güzel şekilde anlatan, muhteşem ve büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kanyonda bir de cam teras bulunuyor. Buraya gelirseniz cam terasa mutlaka uğrayın derim. Unutmuş olduğunuz heyecan ve adrenalini sizlere tekrardan yaşatıyor.

İçerik

1-Çatak Kanyonu Nerede?
2-Çatak Kanyonu’na Nasıl Gidilir?
3-Çatak Kanyonu Cam Seyir Terası
4-Çatak Kanyonu Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
5-Çatak Kanyonu Hakkında Bilgiler

Çatak Kanyonu Nerede?

Çatak Kanyonu, Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde Karakuşlu Köyü’nde bulunuyor. Kastamonu il merkezine yaklaşık 80 kilometre, Azdavay ilçe merkezine ise yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Çatak Kanyonu Haritası

Çatak Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Özel araç ile kanyona gidecek olanlar, Kastamonu’dan gelirken İnebolu-Küre yolunu takip etmeliler. Tabelaları takip ederek rahatça ulaşım sağlanabiliyor.

Yol oldukça engebeli olduğundan, dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Kanyona giden yolun son 1 kilometresine araç ile giriş yapılamıyor. Bu yüzden ormanın içinden kısa bir doğa yürüyüşü yapmanız gerekecek. 

Kanyona toplu taşıma ile ulaşım sağlanamıyor.Kastamonu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Nerede, Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?Çatak Kanyonu Cam Seyir Terası

Muazzam ve aynı zamanda ürkütücü bir manzaraya sahip olan bu cam seyir terası, Çatak Kanyonu’na gelen seyahat severlerin uğrak noktası.

Her ne kadar yüksekliği ile biraz korkutu gözükse de korkuyu bir kenara bırakıp terasa çıkmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu cam teras eşi benzeri olmayan bir manzara sahip. Devrekani Çayı’nı da izleyebileceğiniz terasın özellikleri ise şöyle:

 • Yüksekliği yaklaşık olarak 500 metre ve taşıma kapasitesi ise 250 kişi.
 •  Terasın Genişliği 10 metre, uzunluğu ise 33 metre.
 • Terasın 15-16 metresi kanyonun boşluk kısmına doğru uzanıyor.


Kastamonu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Otelleri – Kastamonu’da Nerede Kalınır?Çatak Kanyonu Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kanyonu haftanın her günü gidebilirsiniz. Ziyaretçi saatleri ise 09.00-18.00 olarak belirlenmiş.

Giriş ücretleri ise şu şekilde:

 • Tam: 6 TL
 • Öğrenci: 3 TL 

Çatak Kanyonu Hakkında Bilgiler

Çatak Kastamonu
 • Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan kanyonu, dünyanın en büyük 4. Kanyonu olarak biliniyor. 
 • Çatak Köprüsü’nün 1-2 kilometre aşağısından başlayan kanyon, İnönü’ne kadar devam ediyor.
 • Kanyonun uzunluğunu yaklaşık olarak 7 kilometre ve yüksekliği 900 metreye kadar çıkıyor.
 • Yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Engelli vatandaşlar için ise ayrı bir yol bulunmakta.
 • Çevrede pek çok yabani hayvan da bulunuyor, parkurun dışına çıkmanız kesinlikle edilmiyor.
 • Kanyonda bir de cam seyir terası bulunuyor.

Yukarıda Çatak Kanyonu hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu