Kastamonu Nerede, Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?

Kastamonu, Karadeniz Bölgesi’nde sadece yeşili ve mavisiyle değil, zengin kültürel dokusuyla da seyahat severlerin dikkatini çeken destinasyonlardan biri. Küre Dağları’nın gezginlere sunduğu enfes doğa, şehrin insanı yüzlerce yıl öncesine götüren tarihi konakları, hanları ve hamamları ile birleşince bundan daha normal bir şey yok elbette.

Bu durum özellikle yaz aylarında Kastamonu ve çevresine ilginin artmasını sağlıyor ve gezginler akın akın Kastamonu’ya yol almaya başlıyorlar. 

Bu yazımda, Kastamonu’ya seyahat planı yapanların yardımına koşacak bilgilere yer verdim ve Kastamonu’ya ulaşım konusunu ele aldım. Kastamonu nerede, Kastamonu’ya nasıl gidilir sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde içerikte bulabilirsiniz.

Kastamonu Nerede?

Kastamonu, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alıyor. Küre Dağları’na ev sahipliği yapan Kastamonu’nun sınır komşuları Sinop, Çorum, Çankırı, Karabük ve Bartın. 

Kastamonu Haritası

Kastamonu haritası

Kastamonu Hakkında Bilgiler

Kastamonu’ya nasıl gidilir sorusunun detaylarına geçmeden önce Kastamonu hakkında kısa bilgiler vererek bu güzel Karadeniz kenti ile sizleri daha gitmeden önce tanıştırmak istiyorum.

 • Kastamonu, oldukça eskiye dayanan bir tarihi geçmişe sahip. Yaklaşık 7 bin yıldır tarih sahnesinde olan bu kent, Hitit, Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler gibi bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış.

 • Milli Mücadele Dönemi’nde önemli bir yere sahip olan Kastamonu, Anadolu’nun en güvenli şehirlerinden biri olarak biliniyormuş.

 • Kastamonu, tarih derslerinden hatırlayacağınız Kıyafet ve Şapka İnkilabı’nın yapıldığı kent olarak da biliniyor.

 • İlçeleriyle birlikte yaklaşık 400 bin nüfusa ev sahipliği yapan Kastamonu, Türkiye’nin en büyük 51. kenti.

Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?

Kastamonu nerede Kastamonu'ya nasıl gidilir

Türkiye’nin hemen her yerinden kara yolu ile ulaşımın mümkün olduğu Kastamonu’ya büyük şehirlerden hava yolu ile de ulaşım mümkün. Aşağıda alternatiflerinden ayrı ayrı bahsettim.

Kastamonu’ya Uçakla Nasıl Gidilir?

Kastamonu’da şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bir havalimanı bulunuyor. Kastamonu Havalimanı’na Türk Havayolları’nın düzenli olarak tarifeli uçak seferleri var.

Kastamonu Havalimanı’ndan Kastamonu Şehir Merkezine Ulaşım

Uçağınız iniş yaptıktan sonra Kastamonu şehir merkezine ulaşım için seçenekleriniz belediye otobüsleri, taksi veya araç kiralamak.

Belediye otobüslerinin kalkış saatleri havalimanının uçuş programına göre ayarlı. Uçağınız iniş yaptıktan yaklaşık olarak yarım saat sonra servisler hareket ediyor. Valiz beklerken işler uzamazsa çok rahat bir şekilde yetişebilirsiniz. Belediye otobüsleri Kastamonu şehir merkezine ulaşmak için en ucuz alternatif.

Otobüs yerine taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlamayı tercih ederseniz, gideceğiniz konuma göre standart ücret tarifeleri olan taksilerden birini tercih edebilirsiniz. Kalabalık seyahat ediyorsanız taksi daha tasarruflu bir seçenek olabilir.

Araç kiralamayı tercih edecek olanlar havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmalarının ofislerine göz atabilirler. Uçak biletinizi aldığınız firmanın kampanyalı araç kiralama fırsatlarına göz atmanızı tavsiye ederim. 

Kalacağınız otelin transfer servisi varsa bunların hiçbiri ile uğraşmanıza gerek kalmayabilir. Otel rezervasyonunuzu yaparken sormayı unutmayın.

Kastamonu şehir manzarası

Kastamonu’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Kastamonu’ya Türkiye’nin hemen her şehrinden farklı firmaların günlük olarak direkt otobüs seferleri bulmak mümkün. 2021 yılı için üç büyük şehirden Kastamonu’ya otobüs bileti fiyatları şu şekilde:

 • İstanbul’dan 100-120 TL
 • Ankara’dan 50-60 TL
 • İzmir’den 120-130 TL

Kastamonu’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Kastamonu’ya özel araç ile seyahat etmeyi planlayanlar için yol güzargahları şu şekilde:

 • İstanbul’dan yola çıkacak olanlar Bolu, Gerede Ilgaz.
 • İzmir’den yola çıkacak olanlar Bursa, Bolu, Gerede, Ilgaz.
 • Ankara’dan yola çıkacak olanların ise Çankırı, Ilgaz.

Şehirler Arası Mesafeler

DestinasyonMesafe (KM) / Süre
İstanbul – Kastamonu518 km / 5 s 50 dk
Ankara – Kastamonu251 km / 3 s 25 dk
İzmir – Kastamonu871 km / 9 s 10 dk

Kastamonu’da Şehir İçi Ulaşım

Kastamonu’da şehir içi ulaşımı özel halk otobüsleri, minibüsler veya taksi ile sağlayabilirsiniz.

Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu’ya ulaşım konusunu hallettikten sonra sıra geldi Kastamonu’da gezilecek yerler listesini çıkarmaya. Dolu dolu bir liste sizi bekliyor. O yüzden gitmeden önce sıkı bir hazırlık yapmakta fayda var.

Kastamonu’da gezilecek yerler için ayrı bir blog yazısı hazırlayacağım ancak kısa bir liste isteyenler için aşağıya Kastamonu gezisinde görmeden olmaz dediğim favori destinasyonları bırakıyorum.

 • Tarihi Kastamonu Evleri
 • Horma Kanyonu
 • Valla Kanyonu
 • Kurşunlu Han
 • Gideros Koyu
 • Ilıca Şelalesi

Yukarıda Kastamonu’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu