Cunda Adası Nerede, Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?


Yazımda Balıkesir‘in en sevilen yerlerinden biri olan Cunda Adası nerede Cunda Adası’na nasıl gidilir sorularının cevabını tüm ulaşım alternatiflerinden bahsederek cevaplamaya çalıştım.


Cunda Adası, yaz aylarının vazgeçilmez tatil rotalarından biri. Ege Bölgesi‘nin göz bebeklerinden olan bu sakin yerleşim yeri, kendine has kimliği ile tam bir cazibe merkezi.

Cunda gezilecek yerleri, zengin tarihi geçmişi, butik kafeleri, sofralarınızı tadına doyum olmaz Ege lezzetleri ile dolduran restoranları, rakısı, balığı ve buraya sığdıramadığım daha bir çok özelliği ile kendisini ziyaret edenlere umduklarından çok daha fazlasını veriyor.Cunda gezisi için planınızı yaparken aşağıdaki içeriklerime de göz atmayı ihmal etmeyin.

Cunda’da Nerede Kalınır? En İyi 10 Cunda Otelleri

Cunda Adası’nda Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezi RehberiSiz de bu satırları okuyorsanız, Cunda Adası’nın çekimine daha fazla karşı koyamayıp Cunda’ya seyahat etmeye karar vermişsiniz demektir. Ben de bu yüzden buradayım. Yazımda Cunda Adası Nerede, Cunda Adası’na Nasıl Gidilir sorularının cevaplarını verip, planlamanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

Cunda Adası Nerede?

Cunda Adası, Ege Denizi’nin kuzey kıyılarında bulunan Ayvalık’ın hemen yanı başında bulunuyor. Ana kara ile bağlantısı Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ile sağlanan Cunda Adası, bölgede bulunan 22 ada içerisinde yerleşime açık olan tek ada.

Cunda Haritası

Cunda Adası Haritası

Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?

Cunda’ya ulaşım alternatifleri oldukça çeşitli. Burası ülkemizin en gözde tatil bölgelerinden biri olduğu için rahat bir şekilde Cunda’ya gidebiliyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken kritik bir nokta var.

Yaz aylarında herkes Ayvalık ve Cunda Adası’na akın ettiği için yoğunluk dönem dönem çok üst seviyelere çıkıyor. Hatta kimi zaman yollar kapanabiliyor ve ilçeye giriş yasaklanıyor. Yani Cunda Adası’na ne zaman gideceğinize iyi karar vermeniz lazım.

Sonrası kolay. Aşağıdaki alternatiflerden size uygun olanı seçerek gezi planınızı yapabilirsiniz.

Cunda İskelesi

Cunda Adası’na Uçak ile Nasıl Gidilir?

Cunda Adası’na en yakın havaalanı Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı. Özellikle yaz aylarında haftanın her günü direk uçuşlar bulabiliyorsunuz.

Cunda Adası ile Balıkesir havalimanı arasındaki mesafe yaklaşık 50 kilometre. Yani uçaktan indikten sonra yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk sizi bekliyor.

Havaalanı ile Cunda arasındaki ulaşımı sağlamak için Ayvalık’a giden minibüsleri veya havayolu firmalarının ücretli servislerini kullanabilirsiniz. Taksi de bir diğer alternatif.

Cunda Adası’na Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Cunda’ya özel araç ile ulaşım sağlayacaksınız İDO’nun Yenikapı-Bandırma veya Yenikapı-Bursa arasında sefer yapan arabalı vapurlarını kullanabilirsiniz. Sonrasında ise navigasyonu Cunda’ya kurmanız yeterli.

Bir diğer seçenek Eceabat-Gelibolu veya Kilitbahir arası arabalı vapur seferleri ile karşı kıyıya ulaşıp Cunda’ya devam etmek.

Cunda Sokakları

Arabalı vapur tercih etmezseniz eğer Marmara Denizi kıyılarını dolaşarak veya Osmangazi Köprüsü’nden geçerek Cunda’ya yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan Cunda Adası’na seyahat edecek olanların takip etmesi gereken rota Ankara, Eskişehir, Bursa, Balıkesir, Ayvalık ve Cunda şeklinde. Ankara’dan Cunda’ya özel araç ile yolculuk yaklaşık 8 saat kadar sürüyor.

Not: Özellikle İstanbul tarafından gelecek olanların Ayvalık gezi rotaları üzerine Çanakkale, Truva ve Assos’u da eklemelerini tavsiye ederim.

Cunda Adası’na Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Cunda Adası’na otobüs ile ulaşım sağlamak için ilk durak Ayvalık. Türkiye’nin hemen her yerinden Ayvalık’a direk seferler var. İstanbul-Ayvalık ortalama 150 TL, Ankara-Ayvalık ortalama 130 TL.

Ayvalık’a ulaşım sağladıktan sonra ise minibüs, taksi veya tekne ile Cunda Adası’na kolayca gidebilirsiniz.

Cunda Yel Değirmeni

Cunda Adası’na Tren ile Ulaşım

Devlet Demiryolları’nın İzmir Mavi Tren hattına kullanarak Balıkesir’e kadar gidebilirsiniz. Balıkesir’den sonr ise önce Ayvalık minibüsleri, ardındanda Cunda minibüsleri ile Cunda Adası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Balıkesir-Cunda Adası arası yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

Ayvalık’tan Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?

Ayvalık merkezden Cunda’ya gidebilmek için iki alternatifiniz var. Birincisi karayolu, ikincisi ise deniz yolu.

Karayolu ile merkezden kalkan belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Sabah 06.30 ile gece 01.00 arasında düzenli olarak seferler var. Diğer seçenekler ise taksi ve dolmuş.

Deniz yolu ile ise yine merkezden kalkan ve Cunda Adası’na düzenli sefer düzenleyen tekneleri kullanabilirsiniz.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
İstanbul – Cunda412 km / 5 s 30 dk
Bolu – Cunda651 km / 5 s 45 dk
İzmir – Cunda162 km / 2 s 5 dk
Balıkesir – Cunda134 km / 1 s 50 dk
Ankara – Cunda736 km / 7 s 40 dk
Bursa – Cunda278 km / 3 s 20 dk
Trabzon – Cunda1349 km / 15 s 45 dk
Antalya – Cunda570 km / 7 s 40 dk
Gaziantep – Cunda1240 km / 14 s 50 dk

Yukarıda Cunda’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu