Giresun Adası Gezi Rehberi

Giresun’da gezilecek yerler listesinin demir başlarından biri olan ve son dönemlerde gün yüzüne çıkarılan antik dönemlere ait eserler sayesinde popülerliğini git gide arttırmaya başlayan Giresun Adası, elbette Giresun gezisi sırasında benim de uğradığım destinasyonlardan biri oldu.

Karadeniz suları üzerinde yerleşime açık tek ada olma özelliğini taşıyan bu doğa harikası, Türkiye‘de ilk olarak mitolojik zamanda yolculuk turizminin gerçekleştirildiği yer olarak da biliniyor.

Anlayacağınız, Giresun’a kadar gidip, Karadeniz’in tarihi geçmişine ışık tutan Giresun Adası’na uğramadan dönmek olmaz. Üstelik adaya giderken Karadeniz’in dagaları sularında yapacağınız tekne turu da cabası.

Karadeniz'in tek adası

Zaten bu yazıya geldiğinize göre, siz de Giresun Adası’na gitmeyi kafaya koymuşsunuz demektir. Ben de siz seyahat sever dostlarımın derdine derman olmak ve Giresun Adası hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek için bu yazıyı hazırladım. Buyrun başlayalım.

İçindekiler:

Giresun Adası Tekne Turu

Ada kıyı şeridinden yaklaşık 1600 metre kadar açıkta bulunuyor. O yüzden adaya ulaşım yalnızca tekne ile sağlanıyor. Düzenlenen tekne turları sayesinde 15 dakikalık kısa da olsa huzur veren bir deniz yolculuğu yapıyorsunuz.

Adaya yapılan tekne turlarının sıklığı mevsim şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Kış aylarında oldukça seyrek olan turlar, yaz aylarında turistlerin de ilgisinin artmasıyla sıklaşıyor.

Haziran ayının başından itibaren sıklıkla yapılmaya başlanan turlar Ekim ayının başlarına kadar bu şekilde devam ediyor.

Yani yaz aylarında hemen her gün Giresun Adası’na gitmek mümkün. Kış mevsimine doğru hava şartlarının kötüleşmesi nedeniyle yapılan seferler de seyrekleşmeye başlıyor, hatta bazen hiç yapılamıyor.

Giresun Adası Hakkında Bilgiler

Giresun Adası havadan

Ada, Doğu Karadeniz’de üzerinde insan yaşayan tek ada olarak biliniyor. Adanın tarihi milattan önceye kadar uzandığından birçok mite konu olmuş, kulaktan kulağa yayılan birçok efsaneye ev sahipliği yapmış.

Her geçen gün daha fazla tarihi kalıntının gün yüzüne çıkarıldığı ada, ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Amazon Kadınlarını ve mitolojik kahraman Herkül’ü barındıran efsaneleri ile yerli yabancı çok sayıda turistin ilgisini çeken ada, ekolojik açıdan da oldukça zengin.Giresun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Otelleri – Giresun’da Nerede Kalınır?Kuşların göç bölgesi üzerinde olan Giresun Adası’nda cıvıl cıvıl kuş sesleri duyup birçok kuş türünü gözlemlemenize de imkan sağlıyor.

Yani sizin anlayacağınız Giresun Adası tarihle doğanın iç içe olduğu bir yer. Burada, Bizans zamanından kalma mezarları, tarihi surları, manastır ve şapelleri görmeniz mümkün. Ayrıca adada bazı efsaneler modeller tarafından eğlenceli gösterilerle  canlandırılıyor.

Giresun Adası’na giriş için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Tek yapmanız gereken tekne ile adaya ulaşım sağlamak.

Giresun Adası Efsanesi

Giresun Adası ve Giresun

Giresun Adası, birçok farklı efsanesi ile insanlarda merak uyandıran mitolojik bir ada. Anlatılan hikayeler ile adanın güzelliğine bir de gizemli bir hava katılmış adeta. Amazon kadınlarının burada yaşadığı ve Herkül’ün altın postu aramak için buraya geldiği anlatılan birkaç efsaneden yalnızca ikisi.

Bu durumda Giresun Adası, efsanelere ilgi duyan gezginler tarafından mutlaka görmesi gereken destinasyonlardan biri  haline geliyor.

Giresun Adası’na Nasıl Gidilir?

-Giresun’un il sınırları içerisinde kalan doğu Karadeniz’de yer alan Giresun’a ise çeşitli ulaşım alternatifleri mevcut.Giresun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Nerede, Giresun’a Nasıl Gidilir?Eğer özel aracınız ile yolculuk ediyorsanız, aracınızı Giresun’a geldikten sonra sahil yolu üzerinde bulunan özel otoparklara park edebilirsiniz.


Yukarıda Giresun Kalesi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu