Giresun Kalesi Gezi Rehberi

Bu yazımda sizlere Giresun’un buram buram tarih kokan destinasyonu Giresun Kalesi’nden bahsedeceğim. Antik kaynaklarda “Bronz Duvarlı Kale” olarak adlandırılan bu tarihi yapının günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiş olması, Giresun Kalesi’nin geçmişi hakkında büyük bir merak uyandırıyor.

Sizin anlayacağınız, Giresun’a kadar gidip Giresun Kalesi’ni görmeden dönmek olmaz. Çünkü burası sizlere sadece Giresun’un geçmişini değil, tüm Karadeniz’in geçmişini anlatıyor.

Bu yüzden, bir çok uygarlığın egemenliği altına girmiş olan bu kale, tarihi geziler yapan seyahat severlerin oldukça ilgisini çekiyor ve Giresun’da gezilecek yerler listesinde mutlaka kendine yer buluyor.

Giresun Kalesi manzara

Bu yazıya geldiğinize göre, Karadeniz’in ve Giresun’un en muhteşem manzaraya sahip noktalarından biri olan Giresun Kalesi’ne gitmek üzere siz de plan yapmaya başlamış ve merak ettiklerinize yanıt arıyorsunuz demektir.

Ben de gezginlerin Giresun Kalesi hakkında aklında bulunan sorulara cevap vermek için bu yazıyı hazırladım. Lafı daha fazla uzatmadan Giresun Kalesi Gezi Rehberi ile sizleri baş başa bırakıyorum.

İçerik:

Giresun Kalesi Nerede?

Giresun Kalesi, Giresun şehir merkezinde yer alıyor.

Giresun Kalesi nerede

Giresun Kalesi Yol Tarifi

Giresun Kalesi’ne kendi aracınızla gidecekseniz tabelaları takip etmeniz yeterli. Merak etmeyin, aracınızı park etmek için kalenin etrafında birçok park noktası bulunuyor.

Giresun Kalesi’ne toplu taşıma ile gidecekseniz minibüs veya taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.Giresun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Nerede, Giresun’a Nasıl Gidilir?Giresun Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giresun Kalesi’ne giriş ücreti veya ziyaret saati kısıtlaması yok. Bu tarihi yapıya istediğiniz saatte gidip belirli bir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

Giresun Kalesi’nin Tarihi

Gazi Osman Aga mezarı

Giresun Kalesi,  Giresun’da bulunan çok eski bir tarihi kalıntı olarak günümüze kadar gelmiş bulunuyor. Helenistik ve Roma döneminden kaldığı düşünülen bu kale bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış.

M.Ö 2. yüzyılda  Pontus Kralı Pharnakes tarafından inşaa ettirildiği tahmin edilen kale, tarihi kaynaklarda Pontus Rum Devleti’nin Türklere karşı savunduğu son kale olarak da geçiyor. 

Rum Devleti’nin himayesi altındayken surları onarılan kale, Bizans dönemi ve sonrasında da önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılmış. Giresun Kalesi’nin denizin hemen kenarında oluşu da yapının savunma ve ticari yönden önemine işaret ediyor.

Yakın dönemde kale ve çevresinde bulunan tarihi mahallelerde restorasyon çalışmalarının yapılması, buraya yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha da arttırmış durumda.Giresun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Otelleri – Giresun’da Nerede Kalınır?Giresun Kalesi’nde Kahvaltı

Böylesine güzel, tarihi bir gezi yaptıktan sonra ister istemez karnınız acıkıyor. Merak etmeyin, Giresun Kalesi ve çevresi mesire alanı olarak kullanılıyor. Etrafta bulunan çardaklarda afiyetle yemeğinizi yiyebilir, oturup bir şeyler içebilirsiniz.

Özellikle kahvaltı için kaleyi tercih etmeniz çok doğru bir seçim olacaktır. Çünkü mavinin ve yeşilin buluştuğu bu yerde, huzurlu bir şekilde güne başlayıp kahvaltınızı edebilirsiniz.

Giresun Kalesi’nde kahvaltı yapabileceğiniz bir işletme bulunduğunu da eklemek isterim. Kale Restaurant olarak bilinen bu işletmede her çeşit yiyecek ve içecek bulunuyor.Giresun Gezisi Sırasında Midenize Bayram Ettirecek Diğer Öneriler İçin

Giresun Yemekleri – Giresun’da Ne Yenir, Nerede Yenir?Giresun Kalesi Hakkında Bilgiler

  • Giresun Kalesi, Giresun’u ikiye bölen yarımadanın tam ortasında ve volkanik kayaların üzerinde yer alıyor.
  • Bu tarihi yapı denizden 100 metre yükseklikte bulunuyor.
  • Kaleye ulaşmak için 500 metrelik parke yoldan geçmeniz gerekiyor.
  • Kale iç ve dış olmak üzere iki farklı bölümden oluşuyor aynı zamanda iç kısmında saraydan kalıntılar bulunuyor.
  • Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün koruma komutanlığı görevini üstlenen Gazi Osman Ağa’nın mezarı kalenin içinde yer alıyor.
  • Giresun Kalesi’nde belirli dönemlerde çeşitli sosyal etkinlikler yapılıyor.
  • Burada eşsiz Karadeniz manzarasına tanıklık edebilmeniz için bir de seyir terası bulunuyor.

Yukarıda Giresun Kalesi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu