Hamsilos Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Sinop, yani Türkiye‘nin en kuzeyinde kalan şehir, tarihten kalan izleri, doğasına hayran bırakan güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Sinop Gezi Rehberi yazımda üstünden kısaca da olsa geçtiğim Hamsilos Tabiat Parkı da Sinop’ta görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri.

Hamsilos Tabiat Parkı gezi rehberi
Hamsilos Tabiat Parkı

Park şehrin kalabalığından kendini soyutlamış, insanın içine huzur dolduran yerlerden biri. Burada, kendinizi tabiat ananın huzur veren sıcaklığına bırakmanızı ve anın tadını çıkarmanızı tavsiye ederim. 

Zaten siz isteseniz de istemeseniz de park size bu duyguları yaşatıyor. Mesela, parkın içine girdiğinizde ilk gördüğünüz şeylerden biri otlayan inekler oluyor.

Biraz daha ilerlediğinizde de kendinizi yeşillik ve maviliğin içinde kaybolmuş bulunuyorsunuz. Burada adeta huzur kelimesinin şekil almış halini bulmuş gibi hissediyorsunuz.

İçerik:

Türkiye’nin Tek Fiyordu: Hamsilos

Türkiye'nin tek fiyordu Hamsilos

Hamsilos Koyu, buzul vadisinde oluşmadığı için tam bir fiyort* olmasa da şekil olarak bakıldığında fiyorda benzediği için Türkiye’nin tek fiyordu olarak nitelendiriliyor.

Çünkü deniz  burada ormanın içinde adeta bir nehir gibi  kıvrılarak uzanmış. Zaten bu nefis manzaradan dolayı da Karadeniz‘in en güzel koylarından biri olan Hamsilos, 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş.

*Fiyort: denizin, buzul vadilerini basması sonucunda oluşan ve çoğunlukla iç kesimlere kadar sokulan; ince, uzun, genellikle çok derin ve kenarları çok dik körfez. Dünyada nadir bulunan coğrafi güzelliklerden biri. Fiyortlar hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Hamsilos Tabiat Parkı Nerede?

Hamsilos Koyu, Sinop şehir merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Hamsilos Tabiat Parkı Haritası

Hamsilos Tabiat Parkı haritası

Hamsilos Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Parkın bulunduğu alana ulaşım oldukça kolay.

Toplu taşıma kullanacaksanız, şehir merkezinden düzenli olarak sefer yapan minibüslerle rahatça ulaşabilirsiniz.

Özel araçla gidecekseniz eğer navigasyonu kurmanız yeterli

Hamsilos Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

  • Parka giriş şu anda ücretsiz.
  • Parkı ziyaret etmek için istediğiniz saati tercih edebilirsiniz.
Hamsilos Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Hamsilos Tabiat Parkında ne yapılır
  • Burada deniz ormanın içinde öyle güzel konumlanmış ki adeta görsel bir şölen sunuyor. Size de bu görsel şölenin keyfini çıkarmak kalıyor.
  • O yüzden burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri denize nazır konumlanmış masalarda eşsiz manzaraya karşı çayınızı, kahvenizi yudumlamak.
  • Kafanızı biraz dinledikten sonra güzel fotoğraflar çekmeyi de ihmal etmeyin.
  • Akliman’dan kiralayacağınız bir tekne ile tur atmak da zamanınız varsa güzel bir tercih olabilir.
  • Daha fazla zamanınız varsa ve tam bir doğa tutkunuysanız, Hamsilos Koyu çevresinde kamp yapmayı da düşünebilirsiniz.

Yukarıda Sinop Hamsilos Tabiat Parkı hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu