Kulakkaya Yaylası Gezi Rehberi

Karadeniz’de birbirinden güzel bir çok şehir bulunmasına karşın Giresun’un yeri bir ayrı. Aksu ve Batlama Vadileri arasından denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde adeta diğer şehirlere nazire yaparcasına kurulmuş bir şehir burası.

Konum avantajının getirdiği berrak denizi ve yarı kum yarı taşlık kumsallarıyla, Karadeniz turizminin incisi konumunda olan Giresun, kıyı şeridinden içeriye girdiğimizde biz gezginleri karşılayan, kıyıya paralel yükselen Giresun dağları ile de seyahat severleri etkiliyor.

Giresun dağlarının ev sahipliği yaptığı yaylalardan biri olan Kulakkaya Yaylası, yılın her anında farklı bir güzelliğe bürünmesi sayesinde Giresun’da gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen yaylalardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Giresun Kulakkaya Yaylası

Eğer siz de bu yaz Kulakkaya Yaylası’na gitmeyi aklınıza koyduysanız, doğru yerdesiniz. Yazımın içerisinde Kulakkaya Yaylası’na ulaşımdan konaklamaya kadar bütün bilgileri bulabileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan başlıyorum.

İçerik:

Kulakkaya Yaylası Nerede?

Kulakkaya Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Kulakkaya Yaylası’nda Nerede Kalınır?

Kulakkaya Yaylası Hakkında Bilgiler

Kulakkaya Yaylası’nda Ne Yapılır?

Kulakkaya Yaylası Nerede?

Yeşilin her tonunu paletinde barındırmasıyla göz dolduran Kulakkaya Yaylası, Türkiye’nin Doğu Karedeniz Bölgesi’nde bulunan Giresun’un Aksu Vadisi’nde yer alan Dereli ilçesinde bulunuyor. Yayla, Giresun merkeze yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta.

Kulakkaya Yaylası haritası

Kulakkaya Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Kulakkaya Yaylası, şehir merkezine oldukça yakın. Ayrıca Ordu-Giresun Havalimanına da 85 kilometre gibi pek de uzak sayılmayacak bir mesafede yer alıyor. Giresun’un en ünlü ve yaz-kış en çok turist alan yaylası olmasından dolayı, bölgeye ulaşım inanılmaz rahat.

Aracınızla asfalt yoldan çıkmadan ulaşabileceğiniz gibi, havalimanı ya da şehir merkezinden  toplu taşıma araçlarıyla da bölgeye ulaşabiliyorsunuz.Giresun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Nerede, Giresun’a Nasıl Gidilir?Kulakkaya Yaylası’nda Nerede Kalınır?

Tıpkı ulaşım konusunda olduğu gibi Kulakkaya Yaylası’nda konaklama konusunda da endişelenmenize gerek yok. Yayla ve çevresinde konaklama yapabileceğiniz otel alternatifleri mevcut. Aşağıda benim dikkatimi çeken 2 otel seçeneğini paylaşıyorum.

Zifin Hotel

Mimarisiyle dikkat çeken Zifin Hotel, aynı zamanda yemyeşil ormanın içinde huzurlu bir şekilde kafa dinlemeniz için de ideal bir otel. Sessiz sakin, gürültüden uzak bir konaklama deneyimi sunuyor.  

Birun Kümbet Dağ Evi 

1800 metrede, Türkiye’nin en temiz havasının bulunduğu bölge olan Kulakkaya Yaylası’na yakın, Giresun Kümbet Yaylası’nda bulunan Birun Kümbet Dağ Evi de bir diğer alternatif. Hem şehir karmaşasından uzakta doğayla bir arada olmanın tadını hatırlamak, hem de yaylada konaklamayı deneyimlemek için tercih edilebilir.Giresun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Otelleri – Giresun’da Nerede Kalınır?Kulakkaya Yaylası Hakkında Bilgiler

Kış aylarında Kulakkaya
  • Gerek zengin bitki örtüsü, berrak suları ve yayla havasıyla gerekse geleneksel yayla kültürünün hala yaşatıldığı  otantik özellikleriyle Giresun’da konumlanan, 1991 yılında turizm merkezi olarak ilan edilen Kulakkaya Yaylası,  ‘Yaylalar Diyarı’ olarak adlandırılan Dereli ilçesinde bulunan bir çok yayladan yalnızca bir tanesi.
  • Ziyaretçilerine derinlik ve perspektifle birlikte algılanan uçsuz buçaksız manzaralar sunan yaylanın belki de en vurucu özelliği yeşilin her tonunu bünyesinde bulundurması.
  • Kulakkaya Yaylası’nda ortaya çıkan bu renk şölenine katkıda bulunan en önemli ağaç türleri kayın, doğu ladini, göknar ve sarıçam.
  • Yaylada Karadeniz Bölgesi’ne özgü endemik ve özel bir tür olan orman güllerine de sıkça rastlamak mümkün. Bu açıdan bakıldığında, yayla ve çevresinde özellikle iğne yapraklı ağaçlar ağırlıkta  olduğu için Kulakkaya Yaylası, sağlık turizmi açısından da önemli potansiyele sahip.
  • Yaylaya gidiş yolu üzerinde konumlanan Desput Kayası ve suyu, doğal  potansiyellere sahip Erimez Mevkii ve Gelin Kayası da çevrede mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerden. 

Kulakkaya Yaylası’nda Ne Yapılır?

Giresun Yaylaları
  • Kulakkaya Yaylası, ilgi çekici topolojik yapısı sayesinde dağ turizmi denildiğinde aklınıza gelecek hemen hemen bütün aktivitelere ev sahipliği yapıyor.
  • Bu aktiviteler arasında en popülerleri olan doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılığı Kulakkaya Yaylası’na geldiğinizde mutlaka deneyimlemeniz gereken aktivitelerden.
  • Karadeniz’in yaylalarının vazgeçilmez öğünü köy kahvaltısını da elbette buraya kadar gelmişken deneyimlemeden dönmek olmaz.
  • Kulakkaya Alçakbel’de yer alan Orman İçi Eğitim Tesisleri’nde günübirlik yapılan rekreasyon etkinliklerine göz atmanızı da tavsiye ederim.
  • Her yıl Temmuz ayının ilk Pazar günü gerçekleştirilen Kulakkaya – Ağaçbaşı Uluslararası Yayla Kültür ve Sanat Festivali de eğer gezginizi bu döneme planlarsanız, mutlaka katılmanız gereken aktivitelerden.

Yukarıda Kulakkaya Yaylası hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu