Kümbet Yaylası Gezi Rehberi

Sizlere bu yazımda Karadeniz’in en güzel ve en değerli yaylalarından biri olan Kümbet Yaylası’ndan bahsedeceğim. Giresun’a gelen gezginlerin ayak basmadan geri dönmemesi gereken bu yayla, doğa turizminin en gözde noktalarından. Bu yüzden özellikle yaz aylarında yaylanın nüfusunda kayda değer bir artış gözleniyor.

Üstelik Kümbet Yaylası’nda yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da turizm devam ediyor. Sıcak yaz günlerinde serin yayla havasında seyahat severlere festivallere katılma imkanı sunan Kümbet Yaylası, kış aylarında ise kayak severlerin imdadına yetişiyor.

Anlayacağınız, her mevsim farklı etkinlikler yapabilceğiniz bu yaylaya siz de uğramaya karar verirseniz, evinize harika anılar edinerek dönmeniz oldukça muhtemel. O yüzden Kümbet Yaylası bana göre Giresun’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Giresun Kümbet

Zaten bu yazıya geldiğinize göre, Karadeniz’in ve Giresun’un en ünlü yaylalarından biri olan Kümbet Yaylası’na gitmeyi kafaya koymuş ve merak ettiklerinize yanıt aramaya başlamışsınız demektir.

Ben de seyahat sever dostlarımın Kümbet Yaylası hakkında aklında bulunan sorulara cevap vermek için bu yazıyı hazırladım. Lafı daha fazla uzatmadan Kümbet Yaylası Gezi Rehberi ile sizleri baş başa bırakıyorum.

İçerik:

Kümbet Yaylası Nerede?

Kümbet Yaylası, Giresun’un Dereli ilçesindeki Kümbet Köyü’nde bulunuyor. Giresun şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan yaylanın Dereli ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 20 kilometre.

Kümbet Yaylası haritası

Kümbet Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Kümbet Yaylası, Giresun’da dört mevsim yerleşimin olduğu yaylalardan biri olduğu için ulaşım diğer yaylalara göre nispeten daha kolay.

Özel araç ile Kümbet Yaylası’na gidecek olanlar Giresun şehir merkezinden yola çıkıp Dereli’ye ulaştıktan sonra tabelaları takip ederek yaylaya ulaşım sağlayabilirler. Kış aylarında yol durumunu kontrol etmenizi ve gerekliyse aracınızın tekerleklerine zincir takmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Toplu taşıma ile Kümbet Yaylası’na gidecek olanlar için en rahat alternatif yaylaya düzenlenen turlardan birisine katılmak. Bunun haricinde Dereli merkezden kalkan belediye otobüslerini de tercih edebilirsiniz.Giresun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Nerede, Giresun’a Nasıl Gidilir?Kümbet Yaylası’nda Nerede Kalınır?

Kümbet Yaylası çevresi

Kümbet Yaylası, şehrin stresinden kaçıp kafa dinlemek ve rahatlamak için yer arayanların gidebileceği harika bir destinasyon.Yılın her mevsiminde sizi farklı bir güzellikle karşılayan yaylaya özellikle kış aylarında gitmeyi planlayanların yolda onca zahmete katlandıktan sonra mutlaka bir gece konaklamalarını tavsiye ederim.

Kümbet Yaylası’nda konaklamak için buranın merkezi olan Aymaç Mevkii’nde veya çevresinde bulunan işletmelerden birini tercih edebilirsiniz. Bu bölgede doğayla iç içe vakit geçirebilmeniz için çok güzel dağ evleri bulunuyor. Dağ evlerinin yanı sıra pansiyon ve oteller de seçenekler arasında.

Kümbet Yaylası’nda nerede kalınır diye ufak bir araştırma yaptığınızda önünüze bir sürü seçenek çıkıyor zaten. Bende sizlere yardımcı olabilmek için kalabileceğiniz yerlerin ufak bir listesini hazırladım.

Kümbet Yaylası Otelleri

Onur Sena Otel & Restaurant
Homestay Süllü Dağ Evi
Birun Kümbet Dağ Evi
Onur Sena Butik Otel
Bektaş Karagöl Otel
Çam Işığı Pansiyon
Kumbet Chalet
Süllü Dağ Evi
Zifin OtelDaha Fazla Giresun Otel Alternatifi İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Otelleri – Giresun’da Nerede Kalınır?Kümbet Yaylası Hakkında Bilgiler

Kümbet Yaylası'nda kış
  • Kümbet Yaylası’nın deniz seviyesinden yüksekliği 1640 metre.
  • Yaylada her sene Temmuz ayında Kümbet Yayla Şenlikleri festivali düzenleniyor. Festivalde şenlik ateşinin etrafında yöresel danslar ediliyor ve yerel sanatçılar konser veriyor.
  • Her hafta Cuma günü Kümbet Yaylası’nda yöresel pazar kuruluyor. Pazarda yöre halkının yetiştirdiği meyve ve sebzeler, el yapımı eşyalar ve hayvansal gıdaların satışı yapılıyor.

Kümbet Yaylası’nda Ne Yapılır?

  • Keyifli bir gün geçirmek için günübirlik gelip manzaraya karşı yemek yiyebilirsiniz.
  • Mutlu ve huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız yaylada bulunan dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.
  • Kümbet Yaylası’nda doğa yürüyüşleri yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Yemek-içmek için bir çok tesis bulunsa da kendi mangalınızı yakıp piknikte yapabilirsiniz. Tek şart, çevreye zarar vermemek.
  • Kış aylarında Kümbet Yaylası’na kayak yapmak için gidebilirsiniz.
  • Kümbet Yaylası’nda alışveriş yapmak için pek çok yer bulunuyor. Burada elde edilen doğal ürünlerden satın alabilirsiniz.

Yukarıda Kümbet Yaylası hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu